x x

x BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

PARAZITOLOGJIA  -  KAPITULLI III

PARAZITOLOGJIA MOLEKULARE :  TRIPANOSOMAT

QELIZAT EUKARIOTE QĖ PUNOJNĖ NDRYSHE

Dr Richard Hunt
Professor Emeritus
University of South Carolina School of Medicine

Pėrktheu:

Dr. Lul Raka

Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė

 

 
E-MAIL DR LUL RAKA
Universiteti i Prishtinės
  
 
 
 
 

 

Nė kėtė seksion do tė diskutojmė sėmundjen e tripanosomiazės dhe ciklin jetėsor tė parazitit qė e shkakton kėtė sėmundje. Aspektet e reja tė ciklit jetėsor na qojnė nė kuptimin e rrugėve tė pazakonshme biokimike pėr t’u pėrballur me ekzistencė. Kėto njohuri ofrojnė vendveprim pėr kimioterapi.

Tripanosomet janė parazitė tė suksesshėm qė i ikin veprimit tė sistemit imunitar tė strehuesit; kjo ndodh me njė mekanizėm kompleks tė shndėrrimit tė antigjenit dhe kuptimi i kėtij mekanzmi ka quar nė hapat e parė pėr zhvillimin e njė vaksine antitripanosomike.

TRIPANOSOMET

Tripanosomet i pėrkasin rendit KINETOPLASTIDA. Quhen kėshtu sepse pėrmbajnė kinetoplaste (struktura tė mėdha tė ADN-sė, tė cilat ndodhen nė bazėn e flagjelės).

 

   

SĖMUNDJET QĖ SHKAKTOHEN NGA TRIPANOSOMET

Tripanosomat

Speciet Pėrhapja Strehuesi dhe sėmundja Vektori Sėmundja Terapia
Trypanosoma brucei gambiense Afrika Perėndimore Njerėzit Glossina  palpalis (mizat Ce-Ce)

Image143.gif (80901 bytes)
© OhioState University, 
College of Biological Sciences
 

 

Trypanosomiaza kronike (Sėmundja e gjumit) 

 

wint sign.jpg (98124 bytes) Shenja e Vinterbotomit (CDC) Suraminė, pentamidinė dhe berenil: mund tė shėrojnė infeksionin nėse jepen para invadimit tė sistemit nervor.  Difluoromethylornithine (DMFO) jepet edhe nė rastet kur paraziti ka invaduar trurin.
Trypanosoma brucei rhodesiense Afrika Lindore Njerėzit Glossina morsitans Trypanosomiaza akute (sėmundja e gjumit)  sleep patient.jpg (126511 bytes) Pacienti me sėmundje tė avansuar tė gjumit (CDC) Si mė lart
Trypanosoma brucei brucei Afrikė Bagėtitė, antilopa, kuajt, devet Glossina pallidipes Nagana 
akute
ndama.jpg (14003 bytes) Mjelja e lopės me nagana  © OBSHO  
Trypanosoma congolense Afrikė Bagėtitė, antilopa, kuajt, devet Glossina morsitans Nagana
kronike
   
Trypanosoma vivax Afrikė Bagėtitė, antilopa, kuajt, devet Glossina morsitans Nagana 
akute
   
Trypanosoma equiperdum Afrikė Kuajt, gomarėt S’ka (bartet gjatė koitusit) Dorina
akute
   
Trypanosoma evansi Afrikė Devet, kuajt, dreri

Miza Tabanid

tabanid.jpg (12711 bytes)
Rob Hutchinson

 

Sura    
Trypanosoma equinum   Devet, kuajt, dreri Miza Tabanid Malde Caderas    
Trypanosoma cruzi Amerika Jugore dhe qėndrore   Rhodnius prolixus

Image155.gif (47451 bytes)

© OhioState University, 
College of Biological Sciences

 

Sėmundja e Ēagasit   Nuk ka terapi efikase. Barnat nė dispozicion vrasin vetėm parazitėt jashtėqelizor. Suksesi gjatė terapisė nė fazėn akute ėshtė 60%. Benznidazole dhe Nifurtinox: medikamente tė pėrzgjedhura. Jepet ēdo ditė pėr afėr 2 muaj. Mund tė jetė i nevojshėm hospitalizimi pėr shkak tė efekteve anėsore.

Leishmaniet

Leishmania donovani Mediterani, Afrika, India, Kina, Amerika jugore njerėzit Phlebotomus sp

sandfly.jpg (18255 bytes)
Tom Evans)

dhe Lutzomyia chagasi

 

Kala-Azar (ethet Dum-Dum ) Leishmaniaza viscerale   Komponimet e antimonit
Leishmania tropica Mediterani, Afrika, India njerėzit Phlebotomus sp Leishmaniaza lėkurore (tropikale – orientale)

leishmaniasis.gif (59060 bytes)

Lezioni lėkuror me leishmanie  ©  Dr J. Carl Fox, University of Oklahoma (me leje)

Trajtim i vetėm efikas janė komponimet e antimonit – kanė efekte tė rėnda anėsore. Pentostam dhe Glucantime pėdoren shpesh. Aminosidina ėshtė efikase pėr leishmaniazėn lėkurore dhe tolerohet mė mirė.
Leishmania major Afrika, Lindja e Mesme, India njerėzit Phlebotomus sp Leishmaniaza lėkurore (tropikale)   Komponimet e antimonit
Leishmania braziliensis

L. mexicana

 

Amerika Jugore njerėzit Lutzomyia sp Leishmaniaza lėkurore – lezionet e lėkurės dhe membranave, polipet l.brazil1.jpg (42838 bytes) 
Lezioni i gojės 
Tom Evans)

l.brazil2.jpg (41573 bytes) Lezion i mukozės sė hundės Tom Evans)

 

Komponimet e antimonit

 

 
Figura 1. Mizat Ce-Ce: vektorė tė tripanosomiazės afrikane © Ohio State University, College of Biological Sciences

wint sign.jpg (98124 bytes) Figura 2 Shenja Vinterbotom (CDC nga Parazitėt nė veb)

TRIPANOSOMIAZA AFRIKANE

Vektori i tripanosomiazės afrikane ėshtė miza ce-ce (figura 1) dhe shpėrndarja e sėmundjes ėshtė paralele me shpėrndarjen e vektorėve (figura 4).

Simptomet e tripanosomiazės afrikane varen nga strehuesi dhe nga nėnlloji i tripanosomės. Nė infeksionet me T. gambiense ekziston stimulim masiv i sistemit imun dhe lizė e qelizave tė strehuesit qė ndėrmjetėsohet nga komplementi (jep anemi karakteristike). Nė kuadrin klinik spikasin dhembja e pėrgjithėsuar, dobėsia, krampet dhe ėnjtja e nyjeve limfatike tė qafės (shenjat e Vinterbotomit - figura 2). Parazitėt invadojnė tė gjitha organet e trupit pėrfshirė zemrėn dhe SNQ-nė. Prekja e SNQ qon nė apati, mpirje mentale, tremor, konvulsione, pėrgjumje dhe komė. Ekziston humbje shumė e shpejtė e peshės dhe vdekje disa muaj mė pas nga kequshqyeshmėria, pamjaftueshmėria e zėmrės, pneumonia ose infeksioni parazitar. Nė rastin e T. brucei rhodesiense nuk ka komė apo simptome tė sistemit nervor, pasiqė pacienti zakonisht vdes para zhvillimit tė tyre.

Ekzistojnė sė paku 20.000 raste tė reja tė sėmundjes nė vit; kurse tė rrezikuar janė afėr 50 milionė njerėz. Nagana e pengon rritjen e bagėtive nė Afrikė duke shkaktuar kequshqyeshmėri tė mėtejme.


  STRUKTURA E TRIPANOSOMĖS AFRIKANE

Tripanosomet janė protozoa njėqelizore me njė flagjelė tė vetme qė pėrmbajnė mikrotubule nė radhitje 9+2, tipike pėr flagjelat tjera ( figura 3). Nė bazėn e flagjelės ėshtė kinetoplasti (figura 3) qė pėrmban ADN tė lidhur nė afėr 6000 rrathė. ADN-ja e kinetoplastit pėrmban 10% tė ADN mbarėqelizore dhe ėshtė vendveprim i rėndėsishėm i disa medikamenteve antitripanosomike siē ėshtė etidiumi. Kinetoplasti ėshtė pjesė e mitokondrionit tė gjatė qė e ndėrron morfologjinė gjatė stadeve tė ndryshme tė ciklit jetėsor.

Shumica e organeleve tė tjera janė tipike pėr qelizat eukariote. Nė sipėrfaqe tė qelizės ndodhen mikrotubulet pelikulare submembranoze qė ia japin formėn tripanosomave. Kėto qėndrojnė pėrfundi plazma membranės tipike, e cila shpesh ėshtė e mbuluar nga njė mbėshtjellės i dendur sipėrfaqėsor (figura 3).

 

 

Figura 3   

Epimastigotet e rritura nė kulturė; kinetoplasti (KP) ėshtė para bėrthamės(N). Te shumica e specieve tė Tripanosomės, ky stad ndodh nė zorrėn e vektorit. © Ohio State University, College of Biological Sciences

Tripomastigotet nė strishon e gjakut; kinetoplasti ėshtė prapa bėrthamės. Ky stad haset te tė gjitha llojet e tripanosomeve dhe te shumica e specieve ėshtė stad i vetėm qė ndodh nė strehuesin kurrizor (te njeriu).  © Ohio State University, College of Biological Sciences

pellicle.jpg (81042 bytes)   pellicle 2.jpg (33001 bytes)   Membrana pelikulare e tripanosomės. Majtas: plazma membrana ėshtė shpėrthyer pėr tė zbuluar mikrotubulet nė  to( shigjeta). Mikrografia elektronike me ngjyrosje negative. Djathtas: mikrotubulet dhe plazma membrana
 

thin sect1.jpg (51066 bytes)   Seksion i hollė i tripanosomės (Leptomonas collosoma) qė tregon kinetoplastin (k) qė ėshtė regjion me ADN i njė mitokondrie tė vetme (m). Kinetoplasti gjendet nė bazėn e flagjelės dhe pakos flagjelare (fp)

 

Figura 4    

 

diag-tryp4.jpg (122181 bytes)   Diagrami qė tregon strukturat kryesore te tripomastigota e gjakut nga trypanosoma pėshtymore , Trypanosoma congolense. Prerje sagitale. (Adaptuar nga Vickerman, K., 1969. J Protozool. 16:54-69.) Vėrejtje: Tri nėnllojet  (rhodesiense, gambiense dhe brucei nuk mund tė dallohen nga aspekti morfologjik).

rhodesiense.jpg (110095 bytes) Cikli jetėsor i  Trypanosoma rhodesiense

africa1.jpg (62295 bytes) Pėrhapja e Sėmundjes sė gjumit nė Afrikė   

africa2.jpg (161149 bytes) Pėrhapja e mizave ce-ce dhe zonat e kultivimit tė bagėtive
 

 

Figure a    

 
forms.jpg (101675 bytes)  Cikli jetėsor i Trypanosoma brucei. Stadet zhvillimore nė gjakun e strehuesve gjitarė, zorrėt e mizave ce-ce dhe gjėndrat pėshtymore tė mizave. Marrur nga Vickerman

brucei-lc.gif (46789 bytes)  Gjatė shujtės sė gjakut nė strehuesin gjitar, miza e infektuar ce-ce (gjinia Glossina) injekton tripomastigotet metaciklike nė indin lėkuror. Parazitėt futen nė sistemin limfatik dhe kalojnė nė sistemin e qarkullimit tė gjakut Pėrbrenda strehuesit, ato transformohen nė tripomastigote tė gjakut ,  barten nė pjesė tė tjera tė trupit duke arritur nė lėngjet tjera trupore (psh. limfė, lėng trunoshpinor) dhe vazhdojnė tė shumėzohen me fizion binar  Tėrė cikli jetėsor i tripanosomeve afrikane prezentohet me stadet jashtėqelizore. Miza ce-ce infektohet me tripaomastigotet e qarkullimit tė gjakut gjatė marrjes sė shujtės sė gjakut nga njė strehues gjitar i infektuar ( , ).   Nė zorrėt e mizės, paraziti transformohet nė tripomastigot prociklik dhe shumėzohet me fision binar ,  largohet nga zorra dhe transformohet nė epimastigot  Epimastigotet arrijnė nė gjėndrat pėshtymore tė mizave dhe e vazhdojnė shumėzimin me fision bina Cikli tek mizat zgjat afėr 3 javė. Njerėzit janė rezervari kryesor pėr Trypanosoma brucei gambiense, por kjo specie mund tė gjendet edhe te kafshėt. Kafshėt e egra janė rezervar kryesor pėr T. b. rhodesiense.

DPDx, Division of Parasitic Diseases CDC.  


 

 


 

FORMAT E T. BRUCEI NĖ STREHUESIT ANIMAL DHE INSEKTE

Stadet e ndryshme tė ciklit jetėsor tė T. brucei nė secilin strehues mund tė dallohen morfologjikisht (figura 5).

 

METABOL.jpg (173292 bytes)  Figura 6 Glikoliza tek format e thata tė T. brucei nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Pikat kryesore tė inkibimit nga barnat tripanocidale in vivo janė dhėnė me shigjeta tė kuqe. Shkurtesat: SHAM, acidi salicilhidroksamik; G-6-P, glukozė-6-fosfati; F-6-P, fruktozė-6-fosfati; FDP, fruktozė-1,6-difosfati; GAP, gliceraldeid-3-fosfati; DHAP, dihidroksiaceton fosfati; GP sn-glicerol-3-fosfati; diPGA, 1,3-difosfoglicerat; 3PGA dhe 2PGA, 3- dhe 2-fosfoglicerati; PEP, fosfoenolpiruvati.

BIOKIMIA DHE BIOLOGJIA MOLEKULARE E TRIPANOSOMIAZĖS AFRIKANE

METABOLIZMI OKSIDATIV

Tė gjitha qeniet e gjalla krijojnė ATP-nė si burim tė energjisė. Ajo prodhohet kryesisht nga oksidimi i karbohidrateve pėrmes ciklit tė glikolizės dhe acideve trikarboksilike (figura 6). Pasiqė gjallesat e lira (si njeriu) nuk kane bollėk tė ushqimit, ne mbėshtetemi nė ciklin e acideve trikarboksilike pėr shumicėn e prodhimit tė ATP-sė.

Tripanosoma jeton nė ambiente tė ndryshme gjatė stadeve tė ciklit tė vet jetėsor. Nė sistemin e qarkullimit tė gjakut tė gjitarėve ekziston njė bollėk i oksigjenit dhe i glukozės. Mirėpo, kjo nuk ndodh nė zorrėt e insekteve ose nė hemolimfėn e tyre. Kjo reflektohet nė numėr tė reaksioneve tė glikolizės dhe ciklin e acideve trikarboksilike (ATK) qė mund tė bėhen edhe nė elaborimin e kinetoplasit /mitokondrionit. Nėse njė mikroorganizėm mund tė bėjė ciklin e  ATK, po ashtu mund tė udhėheq edhe me mitokondriet e veta.

Format e T.brucei nė zorrėt e insekteve kanė strukturė tė plotė tė enzimeve tė ATK dhe tė glikolizės. Kjo nuk ėshtė befasi pėr shkak tė mungesės sė ushqimeve; te shumica e mikrobeve qė e shfrytėzojnė fosforilimin oksidativ, prodhimi i ATP-sė ėshtė i ndjeshėm ndaj cianideve sepse citokromet a/a3  reagojnė me cianide dhe nuk mund ta transferojnė elektronin tek oksigjeni pėr tė krijuar ujin; megjithatė, fosforilimi oksidativ nė format e zorrėve e insekteve tė Tripanosomeve ėshtė VETĖM PJESĖRISHT I NDJESHĖM NDAJ CIANIDEVE.  Sistemi citokrom a/a3 ėshtė ende i ndjeshėm ndaj CN-, por te tripanosomet ekziston edhe njė citokrom O qė nuk ėshtė i ndjeshėm ndaj CN-. Pėr kėtė sistem tė citokromit O dihet pak. Tek insektet, fermentimi i pjesshėm aerob prodhon sukcinate, piruvat acetat sikurse dioksid karbon. Burimi kryesor i energjisė ėshtė prolina.

Trajtat e T.brucei nė sistemin e qarkullimit tė gjakut tek gjitarėt pėrdorin glikolizė joefikase sepse kanė bollėk tė ushqimit; pasiqė glikoliza prodhon shumė mė pak ATP sesa ATK, respiracioni ėshtė 50 herė mė i ulėt sesa te qelizat normale tė gjitarėve dhe nė sistemin e qarkullimit tė gjakut, T.brucei pėrdor 10 herė mė shumė sasi tė energjisė sesa nė zorrėt e insekteve.

Njė vėrejtje nga mėsimet e biokimisė. Nėse pėrdoret vėtem glikoliza pėr tė krijar ATP-nė siē ndodh nė respirimin anaerob, nė muskuj apo te tharmet, nuk mund thjesht tė ekskretohet piruvati (tė cilėn gjė e bėn tripanosoma), pasiqė shumė shpejt do tė redukohet tėrė NAD+ nė NADH dhe tėrė rruga do tė ndalet pėr shkak tė mungesės sė subtsratit tė oksiduar. Nė trupin tonė piruvati shndėrrohet nė llaktat kurse tharmet e shndėrrojnė atė nė etanol pėr ta oksiduar pėrsėri NADH tonė nė NAD+ dhe pėr ta vazhduar glikolizėn. Tripanosomet e ekskretojnė piruvatin dhe kanė rrugė tjetėr tė shndėrrimit tė NADH nė NAD+.

Te tripanosomet, metabolizmi i dihidroksiaceton fosfati ėshtė i nevojshėm pėr reoksidimin e NADH. Ky ėshtė njė sistem aerob, qė kėrkon praninė e oksigjenit. Por, harxhimi i oksigjenit nuk varet nga CN- andaj nuk pėrdoret vargu i zakonshėm i citokromeve- njė dehidrogjenazė qė pėrmban FAD e lidhur pėr bakėr dhe qė pėrmban oksidazė. Ky kompleks ėshtė sistem i oksidazės glicerofosfate. Tripanosomet nė sistemin e qarkullimit tė gjakut varen nga ky mekanizėm pėr tė mbajtur NAD-nė e oksiduar. Ky sistem ėshtė nė shėnjestėr tė dy barnave tripanocidale: SURAMINA dhe SHAM (acidi salicilhidroksamik). Oksidaza terminale pėrmban bakėr. Kėto barna janė specifike sepse kjo ėshtė njė rrugė metabolike qė nuk pėrdoret nga gjitarėt.

Ekziston edhe njė veēanti nė metabolizmin e karbohidrateve te tripanosomet. Pėr dallim nga qelizat e gjitarėve, nėntė reaksionet e para tė glikolizės janė tė shoqėruara nga organelet (GLIKOSOMI). Nuk ėshtė ende e qartė pse tripanosomet kanė nevojė pėr ndarjen e glikolizės.  Ndarja nėnkupton se tė gjitha enzimet janė tė pėrqėndruara nė njė vend por difuzioni nuk ėshtė i kufizuar nė qelizat qė s’kanė glikosome.

 

  MORFOLOGJIA E KINETOPLASTEVE

Ndryshimet me metabolizėm

Tripomastigotet e dobėta tė sistemit tė qarkullimit tė gjakut: mitokondriet e thjeshta, disa krista janė tė shkurta dhe tubulare

Sistemi i qarkullimit tė gjakut: tė shkurta, trupngjeshura; krijim i mitokondrieve, sintezė e enzimeve tė mitokondrieve

Zorrėt e mizave: kijimi i njė grupi tė kreshtave nė formė pllake. Nga kinetoplastet si nė drejtimin e pėrparėm ashtu edhe nė tė pasmin dalin mitokondriet

Mizat metaciklike : degjenerim i mitokondrieve. 

 

surface2.jpg (20402 bytes)  Figura 7 Mikrografia elektronike nė sipėrfaqen e formave gjitare tė tripanosomeve. Shigjeta me ngjyrė pembe tregon mbulesėn kurse ajo me ngjyrė vjollcė tregon plazma membranėn nė tė

clones3.jpg (52468 bytes)  Figura 8
Valėt sukcesive tė parazitėve nė gjak janė karakteristikė e sėmundjes sė gjumit dhe korrelojnė me ciklet e etheve. Popullacioni i parazitėve (me disa glikoproteina tė ndryshueshme sipėrfaqėsore) ndahen nė gjak gjatė disa ditėsh. Disa nga kėto tripanosome kanė VSG A nė sipėrfaqen e tyre (kloni A). Sistemi imun krijon antitrupa kundėr tė gjitha antigjeneve tė popullacionit parazitar dhe si rezultat i kėsaj shumica e parazitėve shkatėrrohen. Megjithatė, disa tripanosoma e ndryshojnė mbulesėn e tyre duke shfaqur VSG tė ri ( psh. VSV B). Kėta parazitė mbijetojnė duke ekspresuar gjenin e ri VSG duke dhėnė njė popullacion tė ri parazitar (kloni B). Nė ndėrkohė, strehuesi krijon antitrupa kundėr VSG B dhe qelizat e klonit B vdesin, por pėrsėri disa sosh e ndėrrojnė mbėshtjellėsin e tyre dhe kėshtu mbijetojnė. Ky cikėl pėrsėritet disa herė te njė infeksion kronik gjersa parazitėt vazhdojnė me ekspresionin e gjeneve tė reja dhe shfaqjen e antigjeneve VSG tė reja. Nga secili popullacion sukcesiv ėshtė e mundshme tė izolohen tripanosomet individuale dhe nga to tė rriten klonet qė japin ekspresion tė VSG.

 

REAGIMI I STREHUESIT NDAJ PARAZITIT

Ēdo parzit ballafaqohet me sfida gjatė instalimit nė ndonjė organizėm tjetėr. Organizmi tjetėr ėshtė i aftė tė prodhojė njė pėrgjigje imunologjike ndaj parazitit, tė cilin mund ta shkatėrrojė. Disa parazitė fshihen nėn sipėrfaqet qė mund tė dallohen, andaj pėr sistemin imunitar ato duken si qeliza normale. Parazitė tė tjerė (pėrfshirė Trypanosoma cruzi) futen nė qeliza pėr t’iu shmangur sistemit imunitar. T.brucei nuk e bėn ansnjėrėn.

Paraziti ka veēori tė theksuara antigjenike. Mirėpo numri i parazitėve nė gjak nuk rritet nė mėnyrė progresive. Gjatė infestacionit me parazitė, pacienti ka disa valė dhe cikle tė etheve. Valėt e parazitemisė korrespondojnė me ethet e vėrejtura. Prania e parazitit nė sistemin e qarkullimit tė gjakut vėrehet derisa sistemi imunitar pjesėrisht ta mbizotėrojė infeksionin. Natyra ciklike e parazitemisė ėshtė shumė karakteristike.

Prandaj, pse pėrgjigja masive imunitare e strehuesit nuk e pastron trupin nga paraziti? Pėrkundėr pėrgjigjes masive me doza tė larta tė imunoglobulineve (sidomos IgM) dhe proliferim masiv tė limfociteve, ekziston njė ndryshim nė popullacionin e tripanosomeve qė iu mundėson pėrtėritjen e gjeneratave tė reja tė parazitėve. Nė fazėn e vonshme kronike tė infeksionit, organet limfoide janė zbrazur nga limfocitet, ato tkurren dhe nė vend tė limfociteve kemi fibrozė fokale. Pastaj, pason imunodepresioni dhe parazitemia e pakontrolluar qė qojnė nė vdekje.

Pse nuk shkatėrrohen tė gjithė parazitėt me pėrgjigjen imunitare masive? Ky ėshtė ēelėsi i avansimit tė sėmundjes! Pėrgjigja ndodhet nė mbėshtjellėsin sipėrfaqėsor (figura 7) qė i rrethon trajtat e parazitit nė sistemin e qarkullimit tė gjakut dhe ėshtė i vetmi antigjen qė njihet nga sistemi imun i strehuesit.

Nėse klonojmė qelizat individuale nga kafshėt apo pacientėt e infektuar, vėrejmė se mbulesa dallon nė aspektin biokimik! Ky ėshtė dallim aq i theksuar, saqė proteina e mbėshtjellėsit duhet tė vijė nga ekspresionin i gjeneve tė ndryshme nga tripanosomet nga secili strehues veē e veē. Nėse i marrim qelizat nga njė valė e caktuar e parazitemisė nė tė njejtin pacient, ėshtė konstatuar se tė gjitha tripanosomet e asaj vale kanė ekspresion tė tė njejtit antigjen sipėrfaqėsor, kurse nė valėt tjera tė parazitemisė, parazitėt kanė ekspresion tė njė antigjeni, i cili ėshtė plotėsisht i ndryshėm nga herat tjera (figura 8). Si pėrfundim mund tė thuhet se gjatė parazitemisė paraqiten me ekspresion gjene tė ndryshme tė antigjeneve sipėrfaqėsore. Prandaj mbėshtjellėsi sipėrfaqėsor ėshtė i ndėrtuar nga ANTIGJENĖ VARIABILĖ SIPĖRFAQĖSOR ose nga GLIKOPROTEINA VARIABILE SIPĖRFAQĖSORE (GVS).

Prandaj, ikja e pėrgjigjes ndaj sistemit imunitar varet nga aftėsia pėr tė shprehur GVS tė reja. Pasiqė gjatė sėmundjes vėrehen qindra valė tė parazitemisė dhe asnjė antigjen nuk pėrsėritet, duhet tė ketė po aq gjene tė GVS. Nė fakt, ekzistojnė afėr 1000-2000 gjene tė tilla, tė cilat i mundėsojnė parazitit qė tė jetė njė hap para pėrgjigjes imunologjike tė strehuesit.

Kjo ēon nė pyetjen tjetėr: ēfarė strukture kanė kėto GVS? Si ndikohet nė kyējen e tyre? Si ndodh qė pėr njė kohė vetėm njėri lloj i GSV tė shprehet? Si ndodh lirimi i plotė i GVS?

Secila glikoproteinė GSV ka madhėsi prej 65 kD, me rreth 500 aminoacide dhe me tri domene. Nė skajin N tė vargut ndodhet sekuenca sinjalizuese; 360 aminoacidet e ardhshme janė tė ndryshme ndaj sekuencave simotra nė GSV-tė e tjera. 120 aminoacidet C terminale janė mjaft tė ngjashme nė GSV-tė e ndryshme. Kjo pjesė ėshtė e fshehur nga sistemi imunitar duke qėndruar nė afėrsi tė plazma-membranės.

Nga sekuenca e proteinave dhe sekuenca e cADN-sė marrim pamje tė ndryshme tė pjesės C-terminale tė molekulės. cADN-ja tregon sekuencė tipike hidrofobe transmembranoze qė normalisht pėrdoret pėr tė ngjitur proteinat nė plazma-membranė bashkė me njė domen tė shkurtėr brendaqelizor. Por, sekuentimi i proteinave tregon se pjesa transmembranoze e proteinės dhe pjesa brendaqelizore nuk ndodhen nė proteinėn e pjekur. Ato zėvendėsohen nga njė strukturė e pazakonshme qė pėrmban sheqerna, etanolaminė, fosfoinozitol dhe acide tė ngopura. Kjo strukturė ėshtė e ngjashme pėr tė gjitha GSV-tė dhe ėshtė shumė antigjenike pas pastrimit nė laborator, por jo edhe in vivo. Kjo sugjeron se GSV nė mbėshtjellės janė tė paketuara fort pėr tė pėrjashtuar antitrupat. Andaj ky lokacion nuk ka pėrdorim nė pėrfitimin e vaksinave.

 

  Figura 9. Nė momentin kur tripanosoma afrikane tė prodhojė mbėshtjellės tė ri, kjo zakonisht pėrcillet me paraqitjen e njė kopje tė re tė gjenit pėr atė mbėshtjellės. Kjo dukuri quhet kopje e lidhur me ekspresion.  SI NDODH EKSPRESIONI SEKUENCIAL I GSV?

Zbėrthimi me anė tė endonukleazave restriktive, gel elektroforeza dhe metoda Southern-blott na mundėson fragmentimin e gjenomit tė tripanosomeve dhe ndarjen e fragmenteve tė tij. Tashmė mund tė realizohet zbulimi i njė gjeni tė vetėm nė gjenom pėrmes hibridizimit me provė komplementare. Kjo zakonisht ėshtė cADN kundrejt ARNi ose ndaj gjenit tė klonuar.

Nėse fragmentimi ėshtė bėrė nė mėnyrė korrekte dhe ekziston vetėm njė gjen nė gjenom pėr njė proteinė tė caktuar, atėherė duhet tė shohim vetėm njė vijė qė hibridizohet nė gel (me kusht qė endonukleaza nuk ėshtė ndarė brenda gjenit). Analiza e tillė tregon se secili gjen GSV ėshtė ekspresuar vetėm njė herė nė gjenom, qė nuk ėshtė befasi pasiqė GSV gjenet pėrbėjnė njė pjesė tė madhe tė gjenomit dhe kopjet e shumta do ta okuponin njė proporcion shumė tė madh tė gjenomit.

Ne mund tė marrim ADN-nė e mikroorganizmit gjatė valės sė parė, tė dytė tė tretė dhe tė katėrt tė parazitemisė (klonet A, B, C dhe D). Pastaj mund t’i provojmė kėto ADN pas fragmentimit me provėn qė zbulon gjenet e shprehura nė valėn e dytė, qė janė nė klonin B. Mund tė konstatojmė se klonet A, C dhe D (nuk e shprehin GSV B) kanė vetėm njė kopje tė GSV B.

Megjithatė, njė rezultat befasues ka qenė prova pėr gjenin qė kodon GSV B nė qelizat qė tashmė janė duke shprehur GSV B(figura-9 diagrami nė tė majtė).

Ekziston edhe njė kopje shtesė e gjenit qė ėshtė duke u ekspresuar nė kėtė klon tė veēantė tė tripanosomeve. KOPJA SHTESĖ ĖSHTĖ VETĖM TE GJENI QĖ ĖSHTĖ NĖ EKSPRESION! KĖTU KEMI DYFISHIM TĖ GJENIT por kjo ndodh vetėm pėrkohėsisht, pasiqė pas kyējes sė tripanosomeve nė GSV tė ri, kopja shtesė zakonisht zhduket dhe zėvendėsohet me KOPJE TĖ LIDHUR ME EKSPRESION (KLE). Kjo ėshtė kopje shtesė qė transkriptohet nė ARNi pėr pėrkthim nė proteina, e jo kopja qė ėshtė pėrherė nė gjenom. Kopja e re ėshtė VEND I EKSPRESIONIT. Vendet e ekspresionit janė gjithnjė afėr TELOMERĖS, qė ndodhet afėr skajit  tė kromosomit. Njė KLE dhe gjen permanent mund tė ndodhen nė kromosome tė ndryshme. Kjo sugjeron njė mekanizėm kopjues/translokues pėr kasetėn e informacionit. Nganjėherė, KLE nuk prodhohet, por vetėm pėrshkruhet kopja permanente. Kėto gjene jashtė KLE tė pėrshkruara janė gjithmonė nė telomere. Kopjimi i pėrkohshėm i gjeneve dhe pėrdorimi i kopjes ėshtė shumė i pazakonshėm.

  A mund tė bėhet ekspresioni i gjeneve sipas njė renditjeje tė caktuar? A ka sekuencė tė paraprogramuar pėr ekspresion? Mund tė supozohet se jo, pasiqė ka me mijėra gjene GSV. Nė fakt, rendi nuk ėshtė absolut. Nė fillim tė fazės infektive, GSV prodhohen nga parazitėt nė gjėndrat pėshtymore tė insekteve. Aty prodhohet njė seri e GSV( afėr 12 sosh). Kjo mbetet gjatė valės sė parė tė parazitemisė te gjitarėt. Pastaj hapet tėrė repertoari pėr ekspresion dhe kėtu ka rend tė preferuar por jo fiks tė ekspresionit. Gjatė infeksionit secili gjen mund tė ekspresohet por vetėm njė herė. Pjesa nismėtare e GSV tė ekspresuara jep shpresė pėr zbulimin e njė vaksine.

ARNi te tripanosomet janė po ashtu tė pazakonshėm. Pothuajse secili ARNi fillon me tė njejtėn seri tė 35 nukleotideve. Kjo kodohet nga njė ekson qė ndodhet shumė larg nga pjesa tjetėr e gjenit.

ZHVESHJA E MBULESĖS SĖ GSV

Ėshtė shumė me rėndėsi qė paraziti tė lėshojė tėrė mbulesėn e vet nė njė kohė pėr tė mbijetuar ndaj pėrgjigjes imunologjike ndaj GSV-sė sė vet origjinale. Mė herėt u cek se njė formė e GSV nė sipėrfaqe tė qelizės ėshtė i ngjitur pėr glikolipid dhe jo pėrmes sekuencės proteinike transmembranore. Nė gjakun e pacientėve janė gjetur tripanosomet dhe fosfolipaza C qė ėshtė GSV specifike. Prandaj, pasiqė tė gjitha GSV kanė tė njejtėn strukturė ngjitėse, pėr zbėrthimin komplet nevojitet vetėm njė enzim.

MUNDSITĖ E REJA PĖR KIMIOTERAPI

Ekzistimi i afėr 2000 GSV gjeneve e bėn spektrin e vaksinės mjaft tė vėshtirė. Fatkeqėsisht, antigjenet e zakonshme janė larg sistemit imunitar. Ndoshta, njė agjens qė ndėrvepron me sekuencėn 35 tė nukleotideve tė ARNi qė ndodhet tek tripanosomet, por jo te qelizat e strehuesit me ARNi, do tė ishte efikas por nuk njihen komponenta tė tilla. Mundėsia mė e mirė ėshtė vaksina kundėr antigjenit 12 qė ekspresohen nė mikroorganizėm dhe injektohen nga mizat ce-ce. Si alternativė mund tė vjen nė konsideratė njė inkibitor i fosfolipazės C.

 

  EDITIMI I JASHTĖZAKONSHĖM I ARN NGA TRIPANOSOMET: MISTERIA E GJENIT MUNGUES

Tripanosomet kanė treguar veti tė ēuditshme biokimike. Por, pas hulumtimeve tė bėra nė shumė specie tė tjera u konstatua se kėto veti nuk janė aspak unike.

Tripanosomet kanė gjenom nuklear shumė tė vjetėr. Kromosomet nuk kondensohen nė ndarjen qelizore prandaj nuk e dijmė numrin e saktė tė kromosomeve. Nė strukturėn e tyre janė afėr 1000-2000 gjene tė cilat kodojnė antigjene tė ndryshme sipėrfaqėsore qė i mundėsojnė mbėshtjellėsit tė mikroorganizmave pėr t’u ndėrruar rregullisht me qėllim qė t’iu  shmangen pėrgjigjes imunologike tė strehuesit. Kjo bėhet nė njė rrugė tė jashtėzakonshme dhe pėrfshin lėvizjen e njė kopje tė re tė gjenit nė vendin e ekspresionit atėherė kur ka nevojė. Afėr 10% e gjenomit pėrbėhet nga kėto gjene pėr antigjene variabile sipėrfaqėsore.

Njė element tjetėr tipik ėshtė edhe kinetoplasti. Kjo strukturė e pasur me ADN shtrihet nė bazėn e flagjelės dhe ėshtė nė njėrin skaj tė mitokondrieve tė flagjelateve. Ajo ėshtė e barabartė me mitokondriet e ADN tė tė gjitha qelizave tė tjera por pėrmban njė pjesė shumė mė tė madhe tė ADN-sė sė qelizės sesa ADN mitokondriale te qelizat e tjera. Mbani mend se mitokondriet tona mund tė kodojnė disa proteina tė tyre vetanake (disa nėnnjėsi tė citokromeve dhe ribosomeve) bashkė me tė gjitha ARN mitokondriale ribosomale dhe tė gjitha ARN transferuese tė mitokondrieve. Kinetoplasti nuk kodon pėr ARN ose proteina tjera pėrveē atyre tė mitokondrieve. Nė fakt, disa ARNt tė kinetoplasteve nuk kodohen nė kėtė ADN dhe duhet tė importohen nga citoplazma qė nuk ndodh me mitokondriet e gjitarėve. Mekanizmi i kėtij importi nuk dihet.

Arsyeja qė ADN e kinetoplasteve pėrbėjnė pėrqindje tė lartė tė ADN-sė totale tė qelizave, qėndron nė kompleksitetin e tyre.

Ato pėrmbajnė 20-50 kopje tė QARQEVE TĖ MĖDHA prej 22kb qė ėshtė e barabartė me ADN mitokondriale nė secilin mitokondrie tjetėr. POR, plus saj janė edhe deri nė 10.000 MINIQARQE prej 1kb, pėr tė cilat deri vonė nuk ėshtė sqaruar se ēfarė funksioni kanė. Kėto formojnė njė rrjet tė vetėm tė qarqeve tė lidhura bashkė.

Qarqet e mėdha, pos tjerash kodojnė ARN ribosomale tė mitokondrieve dhe njė numėr tė madh enzimesh tė mitokondrieve tė vargut respirator. Nė qarqet e mėdha, po ashtu, ndodhen korniza tė paidentifikuara tė hapura pėr lexim.

 

  ENIGMA E CITOKROM OKSIDAZĖS SĖ DISA TRIPANOSOMEVE, SIDOMOS TRYPANOSOMA BRUCEI

Tek tė gjitha tripanosomet e hulumtura, nėnnjėsia III (CO III) e citokrom-oksidazės kodohet nga ADN e kinetoplastit. Tripanosomet kanė gjenet e tyre COIII nė ADN-nė e kinetoplastit, por ato tė gjitha janė nė tė njejtin pozicion brenda atij ADN. I vetmi pėrjashtim nga ky rregull ėshtė teT.brucei. Te ky nėnlloj, ADN e kinetoplasteve duket sikurse te Crithidia fasciculata dhe Leishmania tarentolae.

Dallimi i vetėm ėshtė nė mungesėn e gjenit COIII. Tek dy llojet tjera, ky gjen ndodhet nė rrjedhėn e sipėrme tė gjenit apocitokrom b. A do tė thotė kjo qė T.brucei nuk ka nėnnjėsi III tė citokrom-oksidazės? Nėse bėhet fosforilimi oksidativ atėherė duhet ta ketė. Madje, ARNi dhe proteinat janė nė organizėm. Ndoshta gjeni nuk ėshtė nė tė njejtin vend sikur gjenet tjera te tripanosomet tjera. Por, atė nuk mund ta gjejnė tjetėrkund. Testet molekulare tregojnė se nuk ka gjen. Si mund ta kemi njė proteinė dhe njė ARNi pa gjenin qė kodon pėr to?

Pasiqė te tripanosomet tjera qė kanė gjenin COIII, ai ėshtė gjithmonė nė tė njejtin vend, ndoshta duhet rishikuar nė kėtė regjion nė gjenomin e kinetoplasteve! Pra, ēfarė ka nė regjionin e ADN-sė sė kinetoplasteve te T.brucei? Janė disa korniza tė hapura lexuese qė mund tė kodojnė pėr proteinat e vogla, por jo tė madhėsisė sė COIII dhe nė ēfardo rasti dy mė tė mėdhatė nuk kanė kodon startues AUG andaj nuk mund tė kodojnė pėr proteina. Edhe nėse e bėjnė kėtė, ato do tė kodonin njė proteinė shumė tė pazakonshme qė do tė jetė e pasur nė aminoacide pėr ADN e kėtij regjioni qė ėshtė i pasur me G-C.

Siē u cek mė herėt, hulumtuesit kanė kėrkuar gjenin COIII nė vende tė tjera nė qarkun e madh tė kADN, por nuk e kanė gjetur. Qarqet e mėdha dhe tė vogla kADN tanimė janė sekuentuar. Duke pėrdorur testet pėr gjetjen e gjenit COIII nė L. tarentolae dhe C.fasciculata, nuk ėshtė gjetur ndonjė gjen COIII nė qarkun e madh apo nė ADN bėrthamore tė T.brucei.

Kjo d.m.th. se gjeni COIII ose mungon OSE ėshtė shumė divergjent ashtu qė testet nuk mund ta pėrcaktojnė atė. Por, ai nuk mund tė mungojė pasiqė T.brucei ka njė sistem citokrom tė ndjeshėm ndaj cianideve sikurse dy pėrfaqėsuesit e tjerė. Po ashtu, kėtu duhet marrė nė konsideratė edhe konservimin esktrem tė gjeneve COIII nė tė gjitha tripanosomet e tjera tė testuara.

Nėse nuk mund tė gjendet gjeni, atėherė duhet kėrkuar transkriptet, d.m.th. ARNi.

Janė gjetur dėshmi pėr njė transkript tė ARNi nė T.brucei qė ka pasur sekuencė tė ngjashme me gjenin pėr COIII nė tripanosomet e tjera. Ngjashmėria e sekuencave lejon pėrcaktimin e kornizės sė leximit pėr transkripitin e T.brucei.

Prej 181 aminoacideve tė parashikuara me sekuencė, 135 kanė qenė tė pranishme tek tė tri llojet. Nėse marrim parasysh zėvendėsimet konzervative dhe ato tė konservuara nė njė lloj tjetėr, gjejmė se 160 prej 181 sosh janė tė konservuara. Kjo shkallė e konservimit (88%) ėshtė mė e mirė sesa ndėrmjet gjeneve nė qarqet e mėdha tė T. brucei dhe L. tarentolae, nė tė cilat konservimi ka njė rang prej 65% to 84%.

 

  KJO DO TĖ THOTĖ SE DUHET TĖ KETĖ NJĖ GJEN PĖR PROTEINĖN COIII NĖ T.BRUCEI. POR KU NDODHET KY GJEN?

Pėrsėri duhet bėrė pyetjen: A ka sekuencė gjenomike qė pėrputhet me transkriptin e COIII?

Mė parė u raportua se hibridizimi heterolog duke pėrdorur testet me COIII tė L. tarentolae dhe C. fasciculata nuk e gjetėn sekuencėn COIII te gjenet e T.brucei. Mė vonė kjo u vėrtetua me analizat Southern Blot duke pėrdorur teste gjenetike me elemente qė ishin parashikuese nga sekuencat dhe qė u morėn nga transkripti. Kėto teste nuk hibridizojnė me kADN ose ADN-nė totale.  

Me kėto teste nuk u gjetėn elemente gjenetike qė do tė vėrenin 0.5 kopje tė gjenit pėr njė gjenom.

Pasi qė si duket  nuk ka gjen pėr kėto transkriptime te T.brucei, ekzistojnė dy mundėsi:

1. Transkripti mund tė jetė krijuar nga bashkimi i fragmenteve tė vogla tė ARN-sė tė pėrshkruar nga lokalizimet e shumta. Ekziston precedenti pėr mini-eksone nė sistemin tripanosomik.

2. Ekziston njė riformulim i transkriptit pas ose gjatė transkriptimit ashtu qė transkripti pėrfundimtar nuk ėshtė aspak sikurse gjeni nga i cili ėshtė transkriptuar.

Andaj tani duhet tė kthehemi pėrsėri tek gjenomi i kinetoplastit. Gjeni DUHET tė jetė prezent, por ne thjesht nuk mund ta zbulojmė dhe vendi pėr kėrkim tė gjenit pėr COIII duhet tė jetė nėn gjenin pėr gjenin e apo-citokromit b, nė tė cilin lokalizohet COIII te shumė tripanosome tė tjera.

Sekuenca nė kėtė pozicion nuk pėrmban korniza tė mėdha lexuese me kodone startuese dhe pikėrisht kėtu ėshtė bėrė rishikimi. Por, sekuenca e kėtij regjioni pėrputhet me sekuencėn transkriptuese saktėsisht PĖRVEĒ pėr praninė e uridineve nė transkripte qė nuk janė nė ADN-nė e gjenit. Vėrejtje: kodonet startuese janė ATG, andaj kjo e sqaron mungesėn e kodoneve startuese nė gjen. Mungesa e 25% tė nukleotideve sqaron kornizat mė vogla lexuese tė hapjes. Kjo, poashtu e sqaron edhe pėrmbajtjen e lartė tė G-C.

Nė kėtė nivel dallime vėrehen vetėm nė numrin dhe pozicionin e U, C,G dhe A shfaqen nė tė njejtat sekuenca nė ARNi dhe ADN-nė gjenomike.

Prej 626 nukleotideve tė sekuentuara fillimisht nė transkriptin COIII tė T.brucei, 347 janė URIDINE qė nuk kodohen nga gjeni. Ato shtrihen nė 121 vende tė ndryshme.

Nė njerėn nga kėto lokacione, shtimi i U krijon njė stop kodon saktėsisht nė vendin nė tė cilin shfaqet stop kodoni nativ nė gjenin tjetėr COIII.

Pėr mė tepėr, 16 uridinet, tė parashikuara nga sekuenca gjenomike nė 7 lokacione fshihen.

Porcioni proteinik i kodimit tė transkriptit pėrmban 315 shtojca dhe 15 delecione nė 546 nukleotide.

Prandaj, 58% e pjesės koduese tė ARNi rezulton nga editimi dhe nuk ėshtė nė gjenin origjinal. Editimi ėshtė arsyeja pse testet me ADNc nuk e hibridizojnė ADN-nė gjenomike.

Pse ndodh kjo?

Njė sugjerim pėr kėtė editim ėshtė se mund tė shėrbejė si mekanizėm kontrolli gjatė ciklit kompleks jetėsor tė parazitit. Mospėrdorimi i U nė gjen mund tė kursejė hapėsirė.

Si ndodh editimi? Ēka e pėrcakton se ku vendosen dhe ku hiqen U? A ka njė transkript origjinal qė korespondon me sekuencėn gjenomike tė kinetoplastit?

Hapi i parė ėshtė tė bėhet transkripti qė ėshtė komplementar me sekuencėn gjenomike. Kjo pastaj editohet duke vėnė ose hequr uridinet nė lokacionet specifike. Sekuenca e acidit nukleik zakonisht pėrcaktohet me pėrdorimin e njė acidi tjetėr nukeik dhe njė klasė e re e ARN-ve qė janė momentalisht unike pėr tripanosomet. Kėto ARN tė vogla quhen ARN udhėzuese dhe kodohen nga regjionet e qarqeve tė mėdha dhe tė vogla pėr tė cilat nuk ėshtė njohur ndonjė funksion i tyre deri atėherė. 

Njė ARN udhėzuese e tillė e ka skajin 5’ qė ėshtė komplementar me regjionin e shkurtėr tė transkriptit nismėtar COIII tė ARNi sė paedituar (afėr skajit 3’). Nė skaj tė kėtij regjioni tė ARNudhėzues do tė ketė njė apo mė shumė adenozine qė nuk janė nė transkriptin primar tė pėrcjellur nga mė shumė sekuenca dhe bishti poli U. Nė  vendin qė nuk ka komplementaritet transkripti parėsor kėputet nga njė endonukleazė dhe njė U (nga bishti poli U) transferohet mė tej nga transferaza terminale. Kjo tashmė ėshtė komplementare me A nė ARNudhėzuese. Nėse ka edhe ndonjė A ARNu , do tė shtohet edhe njė U tjetėr nė transkriptin parėsor dhe kjo do tė vazhdojė deri sa tė ketė ndonjė A tjetėr nė sekuencė. Ky ėshtė sinjal pėr enzimin ligazė pėr ta ngjitur skajin origjinal 5’ tė transkriptit parėsor me U-tė e reja nė skajin 5’ tė porcionit 3’ tė transkriptit parėsor. Duket se tani ARNu zbėrthehet. Por, tani njė sekuencė e re qė pėrmban U ėshtė e pranishme nė transkriptin parėsor tė edituar dhe kjo njihet nga ARNu tė ndryshme qė vazhdojnė editimin e mėtejmė drejt skajit 5’ tė transkriptit parėsor. Andaj kėtu ka editime sekuenciale nga skaji 3’ kah ai 5’ i ARNi origjinale qė ndėrmjetėson nė proces. Sidoqoftė, ne kemi njė situatė tė jashtėzakonshme nė tė cilėn shumica e uridineve tė gjenit janė lėnė anash dhe ato janė vendosur pas transkriptit tė ARNi duke e shfrytėzuar potencialin kodues tė njė seti tjetėr tė gjeneve qė kodojnė ARN-tė udhėzuese. Kjo ėshtė vėrejtur vetėm te tripanosomet.

 

 

Figura 10 Vektori: Triatoma infestans (mikrobet vrasėse) dhe gjinitė pėrkatėse (p.sh. Rhodnius dhe Panstrongylus)   © Ohio State University, College of Biological Sciences

 

TRYPANOSOMA CRUZI

Sėmundja e Shagasit

Sėmundja bartet nga insektet e gjinisė Panstrongylus, Triatoma dhe Rhodnius (figura 10) qė e infektojnė pacientin gjatė defekimit dhe pas marrjes sė shujtės sė gjakut.

Simptomet e sėmundjes sė Shagasit janė: infeksioni kronik, ēregullime neurologjike (pėrfshirė demencėn), megakoloni (figura 11), megaezofagu dhe dėmtimet e muskulit tė zemrės (figura 11). Nėse nuk trajtohet, kjo sėmundje mund tė jetė edhe vdekjepruese.

Nė fazėn akute tė sėmundjes, shpesh ka edhe anemi tė rėndė, dhembje muskujsh dhe ērregullime neurologjike. Kėto janė mė tė shprehura te fėmijėt nėn 2 vjeē. Sėmundja kronike ėshtė mesatare e nganjėherė edhe asimptomatike por mund tė ketė dėmtim nervash qė qojnė nė ndaljen e kontraksioneve nė muskujt e zorrėve, aritmi tė zemrės dhe shkatėrrim tė qendrave motorike tė sistemit nervor. Trajta kronike e sėmundjes gjendet tek tė rriturit, por zakonisht e pason infeksionin akut qė ėshtė shfaqur gjatė fėmijėrisė. T.cruzi mund tė kalojė nėpėr placentė andaj nėnat e infektuara mund ta bartin infeksionin te fėmija.

 

 

 

Figura 11      

Image156.gif (23883 bytes) Trypomastigotėt e T. cruzi  ©  Ohio State University, College of Biological Sciences

s-amer.jpg (37818 bytes) Shpėrndarje globale e sėmundjes sė Shagasit

cruziblod.jpg (23546 bytes) Trypanosoma cruzi nė strishon e gjakut. CDC

Amastigotet (pseudocistat) e T. cruzi nė zemrėn e qenit. © Ohio State University, College of Biological Sciences
 

  chaga-child.jpg (90226 bytes)  TKy fėmijė nga Panamaja vuan nga sėmundja e Shagasit qė manifestohet si infeksion akut me ėnjtje tė syrit tė djathtė.

cruzi.jpg (43579 bytes) Trypanosoma cruzi nė zemrėn e majmunit.  CDC/Dr. L.L. Moore, Jr. 1969  

cruzixx.jpg (108243 bytes) Cikli jetėsor i  Trypanosoma cruzi

mega1.gif (19148 bytes) Megakoloni te njė pacient me sėmundjen e Shagasit

Tcruz_Cardiomeg_Despo.jpg (110188 bytes) Kardiomegali dilatuese e shkaktuar nga T. cruzi (D. Despommier)
 

 


 

Sikurse te tripanosomiaza afrikane, T.cruzi i shmanget pėrgjigjes imunologjike tė strehuesit por kjo nuk bėhet me anė tė ndėrrimeve nė mbėshtjellėsin antigjenik. Andaj kėtu nuk ka variacion antigjenik. Nė vend tė kėsaj, kjo shmangie ndodh duke u fshehur nė brendi tė qelizės. Sėmundja fillon pas kafshimit tė insektit vektor. Pas 7-14 ditėsh, tripanosomet arrijnė nė nyjat limfatike nė tė cilat shumėzohen. Kėtu krijojnė tė ashtuquajturat pseudocistat. Kur shpėrthen pseudocista, parazitėt e liruar mund tė futen nė qelizė nė pjesė tė ndryshme tė trupit pėrfshirė indin limfatik, muskujt dhe indin pėrreth ganglioneve nervore. Invazioni i ganglioneve tė nervit kardiak ėshtė shkaktar i prekjes sė zemrės te kjo sėmundje me T.cruzi.

 

Lidhja dhe infeksioni i qelizės sė strehuesit

Lidhja

Amastigotet lidhen nė sipėrfaqen qelizore (p.sh. nė monocite) me njė numėr tė madh receptorėsh me natyrė proteinike pėrfshirė fibronektinėn. Acidi sialik ka rėndėsi pasiqė qelizat qė nuk kanė acid tė tillė nuk janė tė kalueshme. T.cruzi ka njė enzim tė quajtur trans-sialidazė qė aktualisht vendos mė shumė acid sialik nė qelizė, duke e fuqizuar pranimin.

Hyrja nė qelizė 

Depėrtimi nė qelizė bėhet me anė tė fagocitozės sė indukuar. Lizosomet migrojnė nė sipėrfaqen qelizore kur qelizat vijnė nė kontakt me T.cruzi dhe parazitėt futen nė vakuolat citoplazmike, vakuolat parazitore qė krijohet nga lizosomi. Prandaj, agjensėt qė e nxisin migrimin e lizosomeve nga zonat perinukleare qė tė jenė nėn plazma membranė e rrisin infektivitetin. Anasjelltas, nėse bllokohet veprimi i lizosomeve atėherė ndalet edhe infeksioni. Paraziti i shmanget veprimit shkatėrrues tė lizosomeve dhe pas njė ore T.cruzi liron njė toksinė proteinike qė e fut nė membranė nė njė vlerė tė ulėt tė pH qė ėshtė tipike pėr kėtė organele. Si rezultat T.cruzi ik nė citoplazmė pas shkatėrrimit tė membranės sė lizosomeve.

 

 
  cruzi-lc.gif (44905 bytes)   Njė insekt triatom qė vepron si vektor e merr shujtėn e gjakut dhe liron tripomastigotet nė fecesin e tij nė afėrsi tė plagės kafshuese. Tripomastigotet futen nė strehues pėrmes plagės ose nėpėr mukozat e paprekura si p.sh. konjuktiva  Shumica e vektorėve triatome pėr tripanosomiazėn i takojnė gjinive Triatoma, Rhodinius dhe Panstrongylus.  Nė brendi tė strehuesit, tripomastogotet e invadojnė qelizėn, ku diferencohen nė amastigote brendaqelizore Amastigotet shumėzohen me fision binar dhe diferencohen nė tripomastigote dhe pastaj lirohen nė qarkullimin e gjakut si tripomastigote tė qarkullimit tė gjakut  Tripomastigotet infektojnė qelizat nė inde tė ndryshme dhe transformohen nė amastigote brendaqelizore nė lokalizime tė reja. Manifestimet klinike rezultojnė nga ky cikėl infektiv. Tripomastigotet e gjakut nuk shumėzohen (pėr dallim nga tripanosomet afrikane). Shumėzimi ndodh vetėm atėherė kur paraziti futet nė qeliza tė tjera ose gėlltitet nga ndonjė vektor tjetėr. “Insektet pėrqafuese” infektohen duke u ushqyer me gjak tė njeriut apo tė kafshės qė pėrmban parazitė qarkullues.  Tripomastigotet e gėlltitura transformohen nė epimastigote nė zorrėt e vektorit Parazitet shumėzohen dhe diferencohen nė zorrė dhe zhvillohen nė tripomastigote infektive metacikklike zorrėn e pasme dhe atė tė mesme   .
Trypanosoma cruzi po ashtu mund tė bartet pėmes transfuzionit tė gjakut, transplantimit tė organeve, me rrugė transplacentare dhe gjatė aksidenteve nė laborator.  

 DPDx, Division of Parasitic Diseases CDC.  


 

 

 

Kthehu nė seksionin e parazitologjia tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-linefaqja mbahet nga 
Richard Hunt