X X

x

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

VIROLOGJI – KAPITULLI X

PJESA E TRETĖ

REPLIKIMI I POLIO, RINO DHE PIKORNAVIRUSEVEDr Richard Hunt
Professor
University of South Carolina School of Medicine

Imazhet: Dr Margaret Hunt

Pėrktheu:
Blerim Berisha
Kryetar i OJQ “Qendra pėr Avansimin e Studimeve”, Ekspert i librarisė elektronike biomjekėsore nė Qendrėn e Telemjekėsisė sė Kosovės

 

SPANJISHT
 
 
Tregoni mendimin Tuaj
PRAPAVEPRIMI
  

polio.jpg (74810 bytes)
Mikrografia transmisive elektronike e  poliovirusit tip 1
CDC/Dr. Joseph J. Esposito 
jje1@cdcgov 


Figura 1a
Strategjitė e replikimit ARN viruseve


Figura 1b
ARN virusėt pa fazėn e ADN-


Figura 1c
ARN virusėt pa fazėn e ADN-: retroviruset
 

Shumica e ARN viruseve i kanė gjenomet njėvargore, pėr dallim nga ato qė kanė ARN me spirale tė dyfishtė (ADN virusėt pėrmbajnė ADN me spirale tė dyfishtė, siē gjendet nė ADN tė qelizave eukariote). Kjo ndodh sepse ADN mė lehtė shpaloset gjatė transkripcionit, pėrderisa ARN dyvargore ėshtė shumė stabile (temperatura e saj e shkrirjes ėshtė 10 gradė mė e lartė sesa ADN me pėrbėrje tė ngjashme). Pėr mė tepėr, shpėrdredhja e ARN nuk ėshtė mekanizėm i qelizės strehuese, pėr dallim nga shpėrdredhja e ADN-sė, e cila ndodh ēdo herė kur ADN qelizore transkriptohet nė ADN ose nė ARNi.

Ekzistojnė dy tipe themelore tė ARN viruseve, ato tė cilat e kopjojnė ARN-nė e tyre nė ARN tė re, pa ndėrmjetėsimin e ADN-sė dhe ato tė cilat shfrytėzojnė ndėrmjetėsimin e ADN (figura 1a dhe b). Tek tipi i parė, pėrfshihen ARN virusėt me varg pozitiv (p.sh. pikornavirusėt, siē janė polio dhe rinovirusėt), ARN virusėt me varg negativ (p.sh. virusi i gripit) dhe ARN virusėt dyvargorė (p.sh. rotavirusėt). Nė grupin e ARN virusėve tė cilėt e kanė ADN si ndėrmjetėsues bėjnė pjesė retroviruset (figura 1a dhe c).ARN VIRUSĖT SHTAZOR KODOJNĖ NJĖ POLIMERAZĖ

Pasi qė kopjimi i ARN nė ARN nuk ėshtė funksion i qelizės strehuese, ARN virusėt tė cilėt nuk kanė fazė tė ADN-sė duhet tė kodojnė ARN polimerazėn e varur nga ARN (kjo gjithashtu quhet edhe replikazė). Virusėt e tillė zakonisht kalojnė nėpėr ciklin e plotė jetėsor tė tyre nė citoplazmė. Retrovirusėt janė ARN virusė me varg pozitiv dhe duhet tė kodojnė ADN polimerazėn e varur nga ARN (transkriptaza reverse) pėr tė krijuar ADN provirusin, i cili pastaj transkriptohet nė ARN nga enzimi i strehuesit ARN polimeraza II. Pasi qė ARN polimeraza II krijon ARNi nė bėrthamėn e qelizės strehuese, cikli qelizor i retrovirusėve zhvillohet kryesisht nė bėrthamė. Ekziston vetėm njė pėrjashtim ndaj mendimit se tė gjithė ARN virusėt shtazorė kodojnė polimerazėn e tyre dhe ky ėshtė agjensi delta i hepatitit, i cili nuk ėshtė virus i vėrtetė. Mund tė pėrdorė enzim tė strehuesit, i cili normalisht kopjon ADN nė ARN pėr tė kopjuar ARN-nė e saj nė ARN.
 

 


Figura 2
ARNi mund tė pėrdoret direkt nga ARN virusėt me varg pozitiv


Figura 3
ARN virusėt me varg negativ duhet tė krijojnė njė varg pozitiv para se tė krijojnė proteinė dhe kėshtu duhet tė paketojnė proteinėn polimerazė


Figura 4
Retrovirusėt duhet tė paketojnė polimerazėn e tyre nė virion


Figura 5
Problemi i ARN monocistronike: zgjidhjet


Figura 6
Format tautomerike tė bazave tė ADN-sė


Figura 7
Viruset adaptohen nė fitnes nė njė mjedis tė caktuar (virusi i gjelbėrt). Mund tė ketė trajta tjera tė virusit ( e kuqe) qė mund tė jenė po aq tė suksesshėm, por pėr tė mbėrritur nė atė stad , virusi duhet tė kalojė nėpėr njė formė qė nuk mund tė garojė nė kėtė mjedis dhe si rrjedhojė do tė zbutet nė popullacion


Figura 8
Pasojat e madhėsisė sė gjenomit


Figura  9
Poliovirusi
Copyright J.Y. Sgro (pėrdorur me leje)Figura 10
Kapja pėr sipėrfaqen e qelizės dhe hyrja e ARN nė qelizė

A
rhino.jpg (189986 bytes) B

C
D
E
F

Figura 11 (A)
Sipėrfaqja e poliovirusit duke e treguar kanionin
Figura 11 (B)
Rinovirusi human 14
Figura 11 (C)
Rinovirusi 14 kompleks me receptorėt ICAM-1, e zgjidhur pėrmes rikonstruimit pamjes krio-elektron mikroskopisė

© Dr J-Y Sgro, Universiteti i Wisconsin. Pėrdorur me autorizim

Figura 11D
Struktura e regjionit tė ICAM1 dhe CD155. ICAM1 ka pesė regjione ekstracelulare pėrderisa CD155 ka tre

Figura 11E
Receptori i polio virusit (CD155) duke ndėrvepruar me xhepin nė virus. Proteinat virale janė  VP1, VP2, VP3 dhe VP4
Figura 11F
Rhinovirusi 14 i lidhur pėr receptorin e tij
© Dr J-Y Sgro, Universiteti i Wisconsin. Pėrdorur me autorizimn


 

ARN INFORMATIV I VIRUSIT

ARN virusi duhet tė krijojw njė ARN, i cili mund tė shėrbejw si ARN informativ pėr sintezėn e proteinave nė qelizėn e strehuesit. Nė rastin e ARN virusėve me varg pozitiv (gjenomi i tė cilėve, pėr nga definicioni, ka ngarkesė tė njėjtė me ARNi), ARN e gjenomit mund tė shėrbej si informatė (figura 2). Kapsida e virusit shėrben si mjet dėrgues pėr nė citoplazmė. Pasi qė gjenomi ėshtė ARN dhe kopjohet nga ARN polimeraza, nuk ka nevojė pėr promotor tipik (TATA box, CAT box etj.) qė pėrshkon pėr sė larti gjenet qė kodojnė proteinat (siē ndodh tek ADN virusėt ose retrovirusėt); madje, virusėt me varg pozitiv nuk kanė nevojė pėr tė krijuar proteina tė reja para se tė krijojnė ARNi, pasi qė ARN e tyre mund tė shėrbej drejtpėrdrejt si informatė.

Pėr dallim, qelizat e infektuara nga virusėt me varg negativ, duhet tė pėrmbajnė proteinėn (polimerazėn) para se tė mund tė krijohet ARNi me varg pozitiv dhe kėshtu virusi duhet tė bart polimerazėn brenda kapisdės dhe ta dėrgojė kėtė proteinė nė qelizėn e infektuar (figura 3). Pėrpos kėsaj, ARNi e kopjuar nga ARN gjenomike negative duhet tė ketė modifikimet normale tė ARNi tė qelizės (kapela metilike, bishti poli A) nė mėnyrė qė tė pėrkthehet nga qeliza strehuese. Kjo d.m.th. se enzimat modifikuese (metilaza, GMP transferaza, Poli A polimeraza) duhet tė jenė tė pėrfshira nė virus. Ndonėse qeliza strehuese mund tė sigurojė kėto enzime, ato ndodhen nė bėrthamė (aty ku krijohet ARNi) dhe, siē e kemi parė mė sipėr, shumica e ARN viruseve janė citoplazmatik gjatė ciklit tė tyre jetėsor.

Nė rastin e retroviruseve, kopjimi i ARN nė AND ėshtė i domosdoshėm para se tė krijohet proteina dhe kėshtu polimeraza (transkriptaza reverse) duhet gjithashtu tė pėrfshihet nė grimcėn e virusit (figura 4). Kėta ARN virusė, megjithatė, e replikojnė gjenomin e tyre nė bėrthamėn e qelizės strehuese dhe kėshtu mund tė pėrdorin enzimat modifikuese tė ARN-sė tė qelizave strehuese.PROBLEMI I ARN MONOCISTRONIKE

Qelizat eukariotike kanė ARNi monocistronike, pėr dallim nga bakteret tė cilat mund tė kenė ARNi policistronike. ARNi monocistronike e kodon njė proteinė, pasi ribozomi e gjen vendi i inicimit tė pėrkthimit afėr skajit 5’ tė ARNi dhe e pėrkthen proteinėn deri sa tė arrijnė tek stop kodoni. Inicimi i brendshėm i sintezės sė proteinave brenda ARNi nuk ndodh (pėrpos nė gjendje tė ralla). Njė ARN e vetme mund tė kodojė mė shumė se njė proteinė tek eukariotet por kjo ndodh me anė tė ngjitjes sė pjesėve tė transkriptimit origjinal pėr tė krijuar njė ARNi tjetėr, e cila shėrben si informatė monocistronike. Enzimet ngjitėse qė e kryejn kėtė proces janė gjetur nė bėrthamė (pasi kėtu krijohet ARNi). Pasi ARN virusėt zakonisht janė citoplazmatik, ato nuk mund tė shfrytėzojnė dobinė e enzimave lidhėse. Prandaj, ARN virusėt tė cilėt kanė vetėm njė ARNi janė tė detyruar qė tė krijojnė vetėm njė proteinė tė madhe – por ato kanė zhvilluar njė numėr tė truqeve pėr tejkaluar kėtė (figura 5) dhe me tė vėrtetė krijojnė mė shumė se njė proteinė. Disa mund tė shfrytėzojnė mundėsinė e enzimave lidhėse alternative tė qelizave strehuese (prandaj duhet tė kenė fazėn e bėrthamės). Tė tjerat e krijojnė vetėm njė proteinė tė gjatė tė vetme, e cila ka aktivitetin e proteazės; kjo e pret paraardhėsin e gjatė nė njė seri tė proteinave mė tė vogla. Tė tjerat, siē janė pikornaviruset, kanė gjetur mėnyrat pėr tė krijuar njė funksion tė vetėm ARNi sipas mėnyrės policistronike, megjithėse janė nė qelizė eukariotike Si e bėjnė kėtė do tė adresohet mė vonė.PROBLEMI I LEXIMIT TĖ DĖSHMISĖ (PROVĖS)

Kur ne e kopjojmė ADN gjenomin tonė, pėrdorim ADN polimerazėn e leximit tė dėshmisė, e cila i korrigjon gabimet nė kopjen e re tė ADN-sė. Shumica e gabimeve ndodhin pasi format normale tė bazave tė cilat e pėrbėjnė kodin nė ADN mund tė ekzistojnė nė forma te rralla tautomerike (figura 6). Kėto forma tė rralla ekzistojnė pėr njė kohė shumė tė shkurtė, por nėse baza ėshtė nė formėn e saj tautomerike nė kohėn kur kopjohet, do tė lexohet si bazė e gabuar gjatė sintezės sė ADN-sė. Kėshtu qė, zakonisht A lidhet T por tautomeri i rrallė i T do tė bashkohet nė bazė me G dhe do tė kopjohet asisoj. ARN polimerazat nuk kanė zakonisht lexim tė dėshmisė, prandaj kėto mutacione nuk do tė korrigjohen dhe do tė pėrjetėsohen nė gjeneratat e ardhshme. Shkalla e mutacioneve tė ARN polimerazės II ėshtė afėrsisht 1 nė 10,000, kėshtu qė, pėr tė mbajtur nivelin e mutacionit tė ARN viruseve tė ulėt, ato duhet tė kenė gjenome tė vogla; zakonisht, ARN virusėt kanė gjenome me 10,000 ose mė pak nukleotide (nė krahasim, p.sh. me me herpes-virusėt, tė cilėt kanė gjenome prej rreth 150,000 nukleotideve).

PSE TĖRĖ KĖTO MUTACIONE NUK I BĖJNE JOSTABIL arN VIRUSĖT?

Pėrgjigja ėshtė se i bėjnė jostabil nė shumicėn e rasteve. Virusi HIV (i cili ka gjenomin e madhėsisė mė pak se 10,000 nukleotide) akumulon shumė mutacione, tė cilat rezultojnė me polimorfizėm tė kopulacionit dhe i mundėsojnė virusit qė tė jetė rezistent ndaj barnave antivirale. Megjithatė, shumė ARN virus (p.sh. poliovirusi) janė shumė stabil pėrgjatė mija viteve, pavarėsisht nga shkalla e tyre e lartė e mutacioneve. Kjo mund tė shpjegohet mė sė miri me konceptin e fitnesit nė peisazhin Mullerian. Sipas kėtij koncepti, njė virus i caktuar mund tė adaptohet lehtė pėr t’u replikuar nė strehuesin e caktuar (p.sh. polio tek njerėzit). Mund tė ekzistojnė forma tė tjera tė virusit, tė cilat mund tė jenė njėlloj ose mė tė suksesshme, por pėr tė pėsuar mutacion nė njė formė tjetėr virusit do t’i duhej tė kalojė nėpėr forma tė cilat janė mė pak tė pėrshtatura. Kėshtu qė, kur virusi, i cili adaptohet mirė pėson mutacion, virusėt mutantė nuk mund tė konkurrojnė dhe dobėsohen. Me fjalė tė tjera, virusėt mirė tė pėrshtatur kanė njė kulminacion tė fitnesit nė ambientin e tyre dhe nuk janė nė gjendje qė tė kalojnė luginėn e tė pėrshtaturit tė dobėt (figura 7). Kjo ėshtė sikur ketri nė skajet veriore dhe jugore tė Grand Kanjonit, tė cilėt kanė divergjuar sepse nuk mund tė pėrshtaten nė kushtet e ashpra nė dyshemenė e kanjonit, prandaj edhe nuk mund tė shumėzohen.PASOJAT E MADHĖSISĖ SĖ VOGĖL TĖ GJENOMIT

Gjenomi i vogėl e kufizon numrin e proteinave tė cilat mund tė kodohen (figura 8). Ėshtė e nevojshme proteina e kapsidės pėr tė mbrojtur ARN-nė dhe polimerazėn, e cila duhet tė krijohet nga virusi. Gjithashtu, ėshtė e nevojshme tė jetė edhe njė proteinė pėr kapje nė mėnyrė qė virusi tė mund tė infektojė qelizėn e re. Nė kėtė mėnyrė, do tė ketė njė numėr tė kufizuar tė proteinave individuale megjithėse ARN virusėt mund tė jenė mjaft tė mėdhenj duke shfrytėzuar kopje tė shumėfishta tė proteinave tė ndryshme.CIKLI JETĖSOR

Polioviruset dhe rinovirusėt bėjnė pjesė nė grupin e pikornavirusėve (figura 9). Ato janė ARN virus tė vegjėl, ikozaedral, me ngarkesė pozitive tė ARN-sė, tė cilėt nuk kanė mbėshtjellės (dy shtresa lipidike). Nė pikornaviruse, pėrfshihen virusi i hepatitit A dhe enterovirusėt. Tėrė cikli jetėsor i virusit ndodh nė citoplazmėn e qelizės strehuese. Meqenėse ARN ėshtė i tė njėjtės ngarkesė sikur ARNi, ARN-ja e vetme ėshtė infektive, ndonėse e njė niveli shumė mė tė vogėl sesa grimca e plotė e virusit. Kjo ndodh sepse virusi ka proteina, tė cilat ngjiten pėr sipėrfaqe tė qelizės.

Picornavirusėt ngjiten me qelizėn strehuese pėrmes receptorit specifik, siē bėjnė pothuajse tė gjithė virusėt dhe internalizohen nga qeliza (figura 10). Nė rastin e polio dhe rinoviruseve, kjo ėshtė proteinė e njė funksioni tė panjohur (nė qelizat normale) e njohur si CD155, receptor i polio virusit RPV. Ekzistojnė disa ide lidhur me funksionin normal tė CD155, nė atė qė lidhet pėr proteinėn e quajtur vitronektinė, kėshtu qė mund tė jetė njė proteinė adezive e pėrfshirė nė lidhjen e qelizės mė matriksin e saj ekstracelular. Shumica e rinovirusėve mund tė lidhen edhe me njė receptor tjetėr, i cili ėshtė njė proteinė adezive e quajtur CD54 ose ICAM-1 (molekula adezive intracelulare-1 – MAIC-1); pėrdorimi i kėtyre receptorėve e kufizon qelizėn tė cilėn virusi mund ta infektojė, duke ēuar nė tropizmin e tyre karakteristik; pėr shembull, CD155 ėshtė i shprehur nė disa lloje tė qelizave, duke pėrfshirė zorrėt dhe gjithashtu edhe nė pjesėn terminale tė aksonit nė vendbashkimin neuromuskular, pra nė membranėn presinaptike. CD155 dhe ICAM-1 janė glikoproteina, tė cilat janė tė lidhura nė membranė dhe tė cilėn e rrethojnė (figura 11D). Regjionet e tyre ekstracelulare, pėr tė cilat lidhen pikornaviruset , kanė domenet tre dhe katėr tė ngashme me imunoglobulinat, respektivisht, me mbėshtjellės tė ngjashėm me imunoglobulinat. Nė cilindo rast, virusi lidhet me hapėsirėn N-terminale. ICAM-1 ėshtė mė i gjatė dhe depėrton thellė brenda nė kanjon (figura 11 C, D) pėrderisa CD155 ėshtė mė i shkurtėr dhe shtrihet pėrgjatė kanjonit (figura 11E).

Nėse shikoni strukturėn e nukleokapsidės do tė shihni dymbėdhjetė pentone njė nė secilėn majė tė virusit. Secili penton ėshtė nė kontakt me pesė proteina tė tjera tė cilat e rrethojnė atė. Secila faqe e virusit ka njė kompleks tė proteinave, tė cilat duken sikur trekėmbėsh (strukturė me tre kėmbė). Kjo ėshtė nė kontakt me gjashtė proteina tė tjera (tre pentone dhe tre trekėmbėsha) dhe nganjėherė quhet hekson, ndonėse nuk duket sikur hekson. Pasi ikozaedri ka njėzet faqe, kemi 20 trekėmbėsha. Nė mes tė pentoneve dhe trekėmbėshave kemi njė kanion (figura 11 A, B); receptori nė sipėrfaqen e qelizės (ICAM-1 dhe CD155) lidhet nė kanion (figura 11E) dhe pėrshpejton ndryshimin strukturor tek disa prej proteinave virale. Ndėrveprimi i qelizės dhe proteinės virale nuk ėshtė aq stabil. Nė rastin e rinovirusėve, hyrja nė citoplazmė duket se e pėrcjell endocitozėn, e cila mund tė sugjerojė se ėshtė e nevojshme njė pH acidike pėr ndryshimet strukturore.

Le tė shohim mė nė detaje se ēka ndodh kur njė rinovirus lidhet pėr qelizėn pėrmes ICAM-1. ARN do tė hyjė nė qelizė nėpėr membranė pėrmes qendrės sė pentonit, pasi qė njėra nga proteinat virale ngulitet nė membranėn qelizore. Nėse marrim njė prerje tėrthore nėpėr penton (figura 12) (e cila ka simetri pesė shtresore kur shikojmė poshtė nė te), mund tė shohim se molekulat VP1 formojnė pjesėn qendrore tė pentonit dhe e rrethojnė poren e mbyllur. Kanioni ndodhet aty ku VP1 i pėrshtatet VP2/3 Por dyshemeja e kanionit nuk ėshtė e rrafshėt. Ekziston njė vrimė e ngushtė nė dysheme, nėn tė cilėn ėshtė njė hapėsirė mė e madhe e njohur si xhep. Normalisht, ky xhep pėrmban “faktorin e xhepit”. Kjo asnjėherė nuk ėshtė izoluar dhe karakterizuar por duket si njė molekulė e gjatė, e trashė, e ngjashme me acidin nė studimet strukturore kristalografike. Nėn proteinat e jashtme, VP1, VP2 dhe VP3 ėshtė njė proteinė tjetėr e virusit, e cila nuk mund tė shihet nga jashtė (si nė figurėn 12) dhe kjo ėshtė VP4. Figura 13 tregon boshtin e proteinave tė pentonit me njė strukturė mė tė pėrgjithshme nė kuadrat. Figura 14 tregon se si ne mendojmė se molekula ICAM-1 pėrputhet nė kompleksin VP1/2/3. Vėreni se pėrputhet nė kanion por nuk e depėrton xhepin. Ne e shohim kėtė pėrsėri nė figurėn 15 me boshtin e proteinave tani tė shėnuar.

Njė lloj i medikamenteve qė ėshtė pėrdorur pėr tė trajtuar infeksionet me pikornaviruse janė medikamentet WIN. Ato i ndalojnė ndryshimet strukturore, tė cilat ndodhin kur virusi dhe ICAM-1 ndėrveprojnė (nė figurėn 16 mund tė shihni se ēka ndodh). Medikamenti WIN e zhvendos “faktorin e xhepit” dhe pėrputhet duke u ngjeshur brenda xhepit (figura 17) dhe ėshtė pothuajse plotėsisht e varrosur siē mund tė shihet kur ne e shikojmė pentonin nė njė pamje me hapėsirė-mbushur (figura 18).

Siē e kemi vėrejtur mė sipėr, njė proteinė, VP4, ėshtė nėn proteinėn e jashtme VP1/2/3. VP4 ka acid yndyror (acidi miristik) tė kapur pėr te (figura 19) e cila e bėnė njėrin skaj shumė hidrofobik. Nė modelin hapėsirė-mbushės (figura 20), ne mund tė shohim se acidi yndyror zgjatet nė pore pėr tė formuar njė tapė nė mesin e pentonit. VP3 gjithashtu e formon njė pjesė tė tapės (figura 20).

Kur ICAM-1 lidhet nė kanion, kemi njė ndryshim strukturor dhe e lėviz VP1 jashtė qendrės sė pentonit (figura 21). Kjo e ngjesh xhepin dhe ėshtė e mundur qė lidhja e zhvendos faktorin e xhepit. Tani mund tė shihni pse barėrat WIN funksionojnė. Ata lidhen nė xhep mė fuqishėm sesa faktori i xhepit dhe nuk zhvendosen me lidhjen e ICAM-1. Kėshtu qė, pėrkulja pėr tė hapur poren nuk ndodhė (figura 21b).

Kur VP1 lėvizė mbrapa (figura 21b, c), porja hapet pėrderisa VP3 ia lėshon rrugėn. Kjo i mundėson VP4 qė tė lėvizė nėpėr pore (kanal). Fundi aminik i VP4 pėrmban acid miristik (acid yndyror) dhe kjo nė njėfar mėnyre lėvizė nėpėr pore. Mbani mend se porja ka simetri pesė shtresore dhe nė tė vėrtetė janė pesė proteina tė tilla VP4 tė cilat detyrohen tė kalojnė sipėr nėpėr kanal. Acidi miristik ngulitet nė dyshtresėshin lipidik tė membranės qelizore pėr tė formuar njė pore. Formimi i pores gjithashtu lehtėsohet nga fakti se skaji aminik i VP1 ėshtė njė alfa heliks amfipatike, e cila rrotullohet jashtė me lidhjen e ICAM-1.

Siē mund tė pritej nga struktura e tetramerit VP1-4, VP4 nuk do tė duhej tė lidhej nga anti-VP4 antitrupat nga pjesa e jashtme e virusit. Nėse ne e lėmė virusin pėr njė kohė tė gjatė nė tretje, VP4 shenjohet sikurse virusi “frymon”. Kur WIN lidhet nė xhep, frymimi i tillė ndalet duke treguar se lidhja mė e tendosur e barit nė xhep e stabilizon strukturėn e virusit. Siē mund tė pritej, nėse e shtojmė njė pjesė tė molekulės ICAM-1, e cila lidhet pėr kanion, kemi njė ndryshim tė formės dhe ARN del jashtė pores dhe virusi nuk ėshtė mė infektiv. Pentoni nuk ėshtė vetėm vendi i daljes sė ARN nė qelizėn e cila po infektohet, por ėshtė gjithashtu edhe vendi i hyrjes sė ARN nė nukleokapsidė.


 

 

Figura 12
Aranzhimi i proteinave tė pentonit tė rinovirusit 


Figura 14
Futja e receptorit qelizor, ICAM-1 
Figura 16
Barnat WIN e zhvendosin faktorin e xhepit 


 
Figura 18
WIN ėshtė pothuajse plotėsisht i varrosur


 
Figura 20
Ngjitja e acidit miristik pėr VP4

 
 

Figura 21b.
Kur ICAM-1 lidhet faktori i xhepit me siguri zhvendoset dhe kompleksi VP1,2,3 lėvizet pėr tė hapur poren. Kur WIN e zėvendėson faktorin e xhepit, ky ndryshim strukturor nuk ndodh


FILMI

Lidhja e rinovirusit human 14 me receptorin e tij


(832 Kb)

Copyright J.Y. Sgro (used with permission)
 Figura 13
Struktura e boshtit tė proteinave tė pentonit
 


Figura 15
Futja e receptorit qelizor, ICAM-1
 


 
Figura 17
Barnat WIN nė xhep 


 
Figura 19
Ngjitja e acidit miristik pėr VP4


Figura  21a
VP1,2,3 formojnė poren e mbyllur


Figura 21c
Lidhja e ICAM-1 rezulton me hapen e pores, ngulitja e pjesėve tė VP1 dhe VP4 (te cilat mund gjithashtu tė kalojnė edhe nėpėr pore) nė membranėn e qelizės pėr tė cilėn ėshtė lidhur virusi. Kjo e formon njė pore nė membranėn e qelizės. ARN mund tė kalojė nėpėr pore tė pentonit tė virusit dhe brenda nė qelizėn strehuese 

 

 
 
 
Figura 22
VpG ėshtė tek skaji 5’ i ARN gjenomit viral (+ve) por humb para pėrkthimit


Figura 23
Kompleksi inicues i cili formohet nė ARN

 

 

 


PĖRKTHIMI

Pasi tė ketė hyrė ARN nė qelizė, ajo mund tė pėrkthehet. Nė skajin 5’ tė ARN-sė ėshtė njė proteinė e vogėl virale e quajtur VPg (figura 22). Ajo largohet nga ARN kur tė infektohet qeliza dhe pasi qė ARN ėshtė me ngarkesė pozitive, tani mund tė pėrdoret si ARNi. Zakonisht, kur ARNi qelizore pėrkthehet, nėn-njėsia e vogėl ribozomale e njeh strukturėn e majės nė skajin 5’ dhe pastaj ribozomi mblidhet pas lidhjes sė nėn njėsisė sė madhe. Por, nuk ka ndonjė skaj tė metiluar nė ARN tė pikornavirusit pasi qė kapimi ndodhė nė bėrthamė (si rezultat i enzimave qelizore) dhe cikli i tėrė jetėsor i pikornavirusit ndodh nė citoplazmė. Megjithatė, makineria e sintezės sė proteinave tė strehuesit e pėrkthen ARN-nė virale. Figura 23 tregon kompleksin e inicimit normal, i cili formohet nė ARNi tė kapuar. Nė ARN tė picornavirusit ekziston njė regjion me strukturė sekondare, i quajtur vendi i hyrjes sė brendshme nė ribozom (internal ribosome entry site - IRES) (figura 24). Ky vend njihet nga kompleksi i proteinave, tė cilat zakonisht e njohin skajin. Duket tė jetė edhe njė faktor tjetėr i qelizės sė strehuesit, i cili ėshtė i domosdoshėm pėr njohjen e IRES, por jo edhe pėr ARNi nė tapėn normale tė metiluar. Ėshtė e mundur qė disponueshmėria e kėtij faktori tė strehuesit ta determinojė pjesėrisht tropizmin e pikornavirusit pėr disa qeliza.

Pikornavirusėt kanė gjithashtu edhe aktivitet tė proteazės, e cila mund tė kėpusė njėrėn nga proteinat e kompleksit iniciues, eIF4G (figura 25) dhe kjo nė mėnyrė serioze ndikon nė aftėsinė e qelizės pėr tė pėrkthyer mesazhet normale por nuk ndikon pėrkthimin nga IRES; kėshtu qė virusi mund tė ndalojė pėrkthimin nė qelizėn strehuese pėrderisa pėrkthimi i ARN-sė sė tij mbetet i paprekur.

Fakti se ėshtė vetėm njė IRES d.m.th. se ekziston vetėm njė produkt primar i pėrkthimit; dhe se mund tė jetė vetėm njė proteinė e madhe e krijuar. Kjo proteinė nė fund mund tė ndahet duke krijuar disa proteina nė virusin e maturuar; prandaj kėtė produkt fillestar e quajm si proteinė policistronike, pasi qė ėshtė e koduar nga mė shumė sė njė gjen (cistron). Proteazat tė cilat e kėpusin poliproteinėn origjinale janė tė koduara nė gjenomin e virusit dhe aty jepet porosia pėr procesin proteolitik, siē tregohet nė figurėn 26.

 

 

Figura 24
Nė ARN tė pikornavirusit ekziston njė regjion me strukturė sekondare, i quajtur vendi i brendshėm i hyrjes nė ribozom (internal ribosome entry site - IRES)
 


Figura 25
Pikornavirusėt gjithashtu kanė edhe aktivitet tė proteazės, tė cilat mund tė ndajnė njėrėn nga proteinat e kompleksit inicues, eIF4G


Figura 26
Proteazat tė cilat e prejnė poliproteinėn origjinale janė tė koduara nė gjenomin e virusit dhe jepet porosia pėr procesin proteolitik
 
A

B
 

Figura 27
A. Pikornavirusi lidhet pėr receptorin nė sipėrfaqen qelizore (A). ARN me VpG nė skajin 5’ pėrkthehet nė njė produkt primar translatues (B) i cili pastaj ēahet (C). ARN gjenomi me varg pozitiv gjithashtu shoqėrohet me ARN polimerazėn qė ėshtė i lidhur pėr sipėrfaqen citoplazmatike tė fshikėzave, me gjasė nga retikulumi endoplazmatik dhe kopjohet nė varg negativ tė ARN. VPg ėshtė gjithashtu nė skajin 5’ tė vargut negativ (skaji poli U) (D). Vargu negativ kopjohet nė ARN gjenomin me varg pozitiv (E) i cili shoqėrohet me prokapsiden pėr tė formuar 150 S virusin (G), i cili lirohet pas lizės sė qelizės

B. Replikimi i ARN virusit me varg pozitiv


 

REPLIKIMI I ARN

Kjo ėshtė mjaft e thjeshtė krahasuar me disa ARN virusė tė tjerė. Pasi qė pikornavirusėt e kalojnė tėrė kohėn nė citoplazmė, atyre iu duhet tė kodojnė njė polimerazė (replikazė), e cila ėshtė e ndėrtuar nga vargu me ngarkesė tė virusit infektues. Polimeraza e kopjon vargun, i cili pastaj kopjohet prapė nė vargun me ngarkesė, i cili ėshtė i paketuar nė virus (figura 27). Replikimi i ARN duket se ndodh nė sipėrfaqen citoplazmatike tė vezikulave membranore, pėr tė cilat lidhet ARN polimeraza. Kėto vijnė nga retikulumi endoplazmik, ashtu sikurse vezikulat nė qelizėn e painfektuar, tė cilat transportojnė proteinat e sekretuara dhe membranore nė aparatin e Golgjit. Megjithatė, kur qeliza infektohet nga pikornavirusi, vezikulat nuk bashkohen me faqen cis tė aparatit tė Golgjit, ashtu sikurse bėjnė vezikulat transportuese (figura 28). Kėto vezikula kanė proteina specifike tė cakut nė sipėrfaqet e tyre citoplazmatike (tė quajtura proteinat COP) dhe ėshtė e mundur qė ato tė jenė tė pėrfshira nė pėrgjigjen ndaj infeksioneve virale. Duhet tė mbahet mend se pikornavirusėt nuk kanė mbėshtjellės lipidik dhe nuk kanė glikoproteinė sipėrfaqėsore. Prandaj, prodhimi i virusit nuk inhibohet me komprometimin e funksionit tė aparatit tė Golgjit, siē do tė ishte rasti me virusin e mbėshtjellur. Nuk dihet pse ekziston ky asociacion membranor i replikimit tė ARN-sė sė pikornavirusit, por mund tė koncentrojė substrate tė ndryshme nė afėrsi tė polimerazės (te bakteret, replikimi i ADN-sė ėshtė i lidhur me membranėn). ARN e pikornavirusėve ėshtė e poliadeniluar nė skajin 3’, sikurse janė edhe ARNi qelizore, por ky poliadenilim ndodh nė njė mėnyrė tjetėr. Nė sintezėn e ARNi nė qelizėn strehuese, poli A sekuenca nuk kodohet nė kopje tė ADN tė gjenit por shtohet nga njė enzimė e quajtur poli A polimeraza duke shfrytėzuar ATP si substrat. Nė rastin e ARN-sė sė pikornavirusit, megjithatė, poli A sekuenca nė vargun me ngarkesė pozitive kopjohet nė poli U sekuencė nė skajin 5’ tė vargut negativ. Kjo kopjohet pėrsėri nė 3’ poli A pėrmes replikazės.
 

 


Figura 28
Kur qeliza infektohet nga pikornavirusi, fshikėzat qė bėjnė transportin nga retikulumi endoplazmatik nė aparatin e Golgjit nuk bashkohen me faqen cis tė aparatit tė Golgjit

GRUMBULLIMI

Siē ėshtė vėrejtur mė sipėr, proteinat e pikornanvirusit janė policistronike sepse ekziston vetėm njė vend i brendshėm i lidhjes sė ribozomit. Kjo d.m.th. se virusi mund tė montohet deri sa proteinat e ndryshme shkėputen nga poliproteina. Poliproteina ndahet nė fillim nė tri proteina (P1,P2, P3). P1 pastaj ndahet nė tri proteina tjera (VP0, VP1, VP3) tė cilat pėrbėjnė nėn-njėsinė e mbeshtjellėsit tė virusit. Kjo bėhet pėrmes proteazave tė specifikuara tė virusit, tė cilat janė pjesė e poliproteinės dhe janė katalitike si pjesė e njė produkti tė njė pėrkthimi tė vetėm fillestar. VP0, VP1 dhe VP3 bashkohen nė nėn-njėsinė strukturale 5S (protomer). VP0 ndahet vetėm nė VP2 dhe VP4 kur tė bashkohet virusi. Pesė nga kėta promotorė bashkohen nė pentamerin 14S dhe 12 pentamerė formojnė prokapsidėn. ARN futet nė kapsulė nė prokapsidė pėr tė formuar provizionin. Nė kėtė fazė VP0 ndahet nė VP2 dhe VP4 dhe virioni tani ėshtė njė grimcė virusale e maturuar dhe infektuese. VP0 ndahet vetėm nėse ARN ėshtė e kapsuar.

Dy pjesėt tjera tė produktit fillestar tė pėrkthimit (P2 dhe P3) ndahen pėr tė formuar njė numėr tė proteinave jo-strukturale (proteina tė cilat nuk gjenden nė grimcėn e virusit tė maturuar por tė cilat pėrdoren gjatė replikimit nė qelizėn e infektuar). Kėtu pėrfshihen replikaza dhe proteinat tė cilat e ndryshojnė metabolizmin e qelizės strehuese. Proteina VPg e cila gjendet nė secilin skaj tė ARN molekulave gjenomike me kuptim pozitiv formohet nga njė pjesė e P3.

 

 
 

 LIRIMI

Shumė grimca tė pikornavireve akumulohen nė citoplazmė dhe qeliza vdes duke rezultuar me lizėn e qelizės. Kėshtu qė i tėrė cikli jetėsor i poliovirusit ndodh nė citoplazmė.
 

 
 

 

 

  

Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line

 

faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt