c c

x

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

 

VIROLOGJI – KAPITULLI 7     

VIRUSI I IMUNODEFICIENCES TEK NJERIU DHE SIDA  

PJESA E PARĖ   

Dr Richard Hunt

Professor
University of South Carolina School of Medicine

 

Pėrktheu:
Profesor Kristaq Bėrxholi
Virolog - Fakulteti i Mjekėsisė  Veterinare
Departamenti i L
ėndėve Paraklinike
Tiranė  - Shqipėri
 

ANGLISHT

En Espańol

E-MAIL DR BERXHOLI

Let us know what you think
FEEDBACK

KĖRKO

  

KY KAPITULL ĖSHTĖ NDARĖ NĖ DISA PJESĖ

L PĖR NĖ PJESĖ  TĖ TJERA TĖ VIH DHE SIDA JANĖ NĖ FUND TĖ  KĖSAJ FAQEJE

KLIKO NĖ BOXET GRI PĖR TĖ PATUR MĖ SHUMĖ INFORMACION

KLIKO NĖ BOKSET E VERDHA PĖR TĖ SHKUAR NĖ KAPITUJT E TJERĖ
 

Pandemia botėrore e SIDAS (Acquired Immunodeficiency Disease Syndrome) ka qėnė me ne pėr mė shumė se 20 vjet dhe nuk ka treguar shėnja tė pakėsimit. Ēdo vit nė botė vdesin nga SIDA rreth 3 milionė njerėz kėshtu deri tani kanė vdekur mė shumė se 25 milionė njerėz. Sot janė tė infektuar me SIDA sė paku 33 milionė njerėz dhe ēdo ditė kemi sė paku 14.000 infeksione tė reja.

Qė nė fund tė vitti 1970, HIV-i dhe SIDA kanė qėnė pėrhapur nė Shtetet e Bashkuara (figura 1) dhe nė gjithė botėn. Nė Afrikėn sub-Sahariane jetojnė mė shumė se 22 milionė njerėz tė infektuar me HIV.
Pamvarėsisht suksesit tė madh nė trajtimin e njerėzve tė infektuar nė vėndet perėndimore, sėmundja ėshtė bėrė shkaku kryesor i vdekjeve nė shumė vėnde tė botės sė tretė nė tė cilėn kemioterapia ėshtė pėrdorur vetėm nė nj numur tė vogėl tė popullatave tė infektuara. Pėrpjekjet pėr tė prodhuar njė vaksinė kanė qėnė tė pasuksesshme.
SIDA shkaktohet nga virusi i imunodeficiencės humane (VIH) i cili ėshtė gjetur nė tė gjitha rastet e sėmundjes.Targetet e para tė kėtij virusi janė limfocitet ndihmėse T4 (CD4+) porse ai mund tė infektojė gjithashtu dhe disa tipe tė tjera qelizash pėrfshi dhe makrofagėt. Humbja e limfociteve T ndihmėse tek njerzit e prekur, tė shpie nė bllokim tė sistemit imun CD4+ T4 (imunosupresio) dhe pasoja fatale nga infeksionet oportune.

VIH ėshtė njė lentivirus, klasė e retrovirusėve. Emri lentivirus nėnkupton virusė tė ngadaltė, qė quhen kėshtu pėr shkak se kėta virusė kėrkojnė njė kohė mjaft tė gjatė pėr tė shkaktuar sėmundjen. Shumica e lentivirusėve kanė target qelizat e sistemit imun dhe pėr pasojė sėmundja shfaqet si njė pamjaftueshmėri immune. Ka 5 serogrupe tė njohur tė lentivirusėve qė infektojnė primatėt, dhėntė dhe dhitė, kuajt, macet dhe gjedhin.
 

Serogroupet e Lentivirusėve

Ka dy tipe tė virusit VIH: VIH-1 dhe VIH-2. Kėta shkaktojnė sėmundje tė dallueshme klinikisht, megjithėse koha e shpėrthimit tė sėmundjes ėshtė mė e gjatė pėr tipin VIH-2. Epidemia botėrore e VIH dhe SIDA ėshtė shkaktuar nga VIH-1, kurse VIH-2 ėshtė mė i kufizuar nė Afrikėn perėndimore.

Lentivirusi integrohet(bashkohet) me genomėn e qelizės sė bujtėsit nė formėn e njė provirusi nė tė njėjtėn mėnyrė si dhe retrovirusėt e tjerė. Nė ndryshim nga retrovirusėt e tjerė, tė cilėt tipikisht budojnė nga qeliza e infektuar pėr njė periudhė tė gjatė kohe, ai,VIH gjėndet nė gjėndje inaktive si provirus brėnda qelizės pėr shumė vjet, sidomos nė limfocitet CD4+ T4 tė memorjes duke vendosur njė infeksion pėr njė kohė tė gjatė. Kur kėto qeliza riaktivizohen, prodhimi i virusit ndodh pėrsėri dhe pėrfundimisht shkatėrron qelizėn pėrkatėse. Megjithėse VIH mund tė zhduket nga qeliza nė qarkullim, shumzimi dhe budingu vazhdojnė tė ndodhin nė inde tė tjera nė rastin e mungesės sė terapisė. Nė dallim nga retrovirusėt e tjerė VIH nuk transmetohet nėpėmjet linjės sė qelizės.

Nė pacientėt e infektuar, VIH mund tė zbuIohet nga prezenca e antitrupave anti VIH ose nga prezenca e vetė virusit duke pėrdorur testin e reaksionit tė PCR(polymerazė chain reaction). PCR ėshtė shumė e ndjeshme dhe mund tė tregojė situatėn e VIH nė rast se ai nuk mund tė zbulohet imunologjikisht..
 

Shif edhe  Virologji Kapitulli 6:
  Virusėt onkogjenikė     (retrovirusėt)

bigdot.gif (1739 bytes)  Figura 1. Pėrhapja e SIDA nė Shtetet e Bashkuara nga viti 1979. Kliko ne tė majtė tė ikonės dhe shif lėvizjen.

gif file CDC

 

     

 


 

 

 


 

PJESE TE TJERA TE VIH

PJESA  I VIRUSI I PAMJAFTUESHMĖRISĖ  IMUNE TEK NJERZIT DHE SIDA

PJESA II VIH DHE SIDA; SĖMUNDJA

PJESA III KURSI I SĖMUNDJES

PJESA  IV PĖRPARIMI DHE BASHKĖ-FAKTORĖT

PJESA  V STATISTIKAT

PJESA VI  NĖNTIPET DHE BASHKĖ-RECEPTORĖT

PJESA VII  KOMPONENTĖT DHE CIKLI JETĖSOR I VIH

PJESA VIII  LATENCA E VIH

PJESA  IX GJENOMA E VIH

PJESA  X  HUMBJA E QELIZAVE CD4

PJESA XI  INFEKTIMI I QELIZAVE TĖ TJERA NGA VIH DHE POPULLACIONI I POLYMORFIZMIT

APENDIX I  VAKSINA ANTI-VIH

APENDIX II  SHKAKTON VIH- SIDA?

APENDIX III  KEMIOTERAPIA ANTI-VIH


 

 

Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line

 


faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt