x x

x

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA
ANGLISHT


 

VIROLOGJI – KAPITULLI I SHTATĖ    

PJESA E KATĖRT

VRUSI I PAMJAFTUESHMĖRISĖ IMUNE TEK NJERZIT DHE SIDA  

CO-FAKTORĖT

Dr Richard Hunt

Professor
University of South Carolina School of Medicine

 

Pėrktheu:
Profesor Kristaq Bėrxholi
Virolog - Fakulteti i Mjekėsisė  Veterinare
Departamenti i L
ėndėve Paraklinike
Tiranė  - Shqipėri 
SPANJISHT
E-MAIL DR BERXHOLI
 
  
 
LIDHJE ME SEKSIONET E TJERA TĖ VIH DHE SIDA JANĖ  NĖ FUND TĖ KĖSAJ FAQEJE
 
 

 

Co-faktorėt nė SIDA - Enigma  e sarkomės  Kaposi's

Sarkoma  Kaposi's shpesh ėshtė njė pushim i shfaqjes sė infeksionit tė VIH nė burrat gay (ai ėshtė dhjetė herė mė frekuentė  nė burrat gay ose biseksual me SIDA se sa nė tipet e tjera tė individėve tė infektuar me VIH si  nė pėrdoruesit e rrugės intravenzoe tė drogės ose hemofilikėt). Mbi 20 %  e burrave gay tė infektuar  me VIH preken nga sarkoma Kaposi,s (nė mungesė tė kemioterapisė) dhe risku tek pacientėt  VIH–pozitivė,  prej sarkomės Kaposi,s,  ėshtė  gati 20.000 herė  mė i lartė krahasuar me popullatėn e pėrgjithshme.  Krahasuar  kundrejt  imundeficiencės primare pa infeksion tė VIH, sarkoma Kaposi's zhvillohet  300 herė mė shpesh nė burrat gay tė imunokompresuar me SIDA. 

 Sarkoma Kaposi's

Klinikisht, shumica e  sarkoma Kaposi,s me orgjinė jo nga SIDA ėshtė kaq e qetė sa qė shumė individė tė infektuar  vdesin nga shkaqe tė tjera qė nuk kanė lidhje me tė. Megjithkėtė, forma e lidhur me SIDA ėshtė mė agresive duke prekur shumė vėnde tė organizmit (lėkurėn, nyjet limfatike, mushkėritė, zorrėt). Kjo formė e sarkomės Kaposi,s, shumė tipike nga pėrparimi tek burrat gay me SIDA, nuk ėshtė gjetur  nė popullatat e tjera qė janė VIH pozitivė. Ėshtė dyshuar prej shumė kohėsh, qė Kaposi,s nuk ėshtė rezultat direkt i  VIH, por i disa ko-faktorėve qė aktivizohen nė prezencė tė VIH. Kjo tashmė duket se ėshtė  normale. Nė vitin 1994 u identifikua qė, sarkoma Kaposi,s ėshtė e lidhur me  herpes virusin (HVSK), tani njifet si herpes virusi 8 i njeriut (HVH-8). Ai (HVH-8) ėshtė parė nė tė gjitha lezionet e sarkomės Kaposi,s. Nė pacientėt me SIDA, antitrupat kundrejt VSKH janė tė zakonshėm vetėm nė ata qė kanė sarkomėn Kaposi,s ose nė ata qė eventualisht e kanė marrė atė ( mė shumė se 80 % e kėtij popullacioni-nė tė vėrtetė zbulimi i VSKH tek pacientėt   asymptomatikė tė infektuar me VIH ėshtė e sigurt se do tė ndodhė njė progresion pasues  i sarkomės Kaposi,s). Pėrkundrazi, kampionet e gjakut nga hemofilėt e infektuar nuk tregojnė antitrupa anti VHKS. 

Nuk dihet pse virusi ka njė pėrhapje relativisht tė gjėrė  nė popullacionin  gay tė Amerikės kur shumė herpesvirusė janė mjaft tė shpėrndarė nė tė tėrė popullacionet. Megjithatė duket qartė qė VSKH transmetohet seksualisht.

Statistikat e VSKH

VSKH dhe VIH

 

 

 


 

PJESE TE TJERA TE VIH

PJESA  I VIRUSI I PAMJAFTUESHMĖRISĖ  IMUNE TEK NJERZIT DHE SIDA

PJESA II VIH DHE SIDA; SĖMUNDJA

PJESA III KURSI I SĖMUNDJES

PJESA  IV PĖRPARIMI DHE BASHKĖ-FAKTORĖT

PJESA  V STATISTIKAT

PJESA VI  NĖNTIPET DHE BASHKĖ-RECEPTORĖT

PJESA VII  KOMPONENTĖT DHE CIKLI JETĖSOR I VIH

PJESA VIII  LATENCA E VIH

PJESA  IX GJENOMA E VIH

PJESA  X  HUMBJA E QELIZAVE CD4

PJESA XI  INFEKTIMI I QELIZAVE TĖ TJERA NGA VIH DHE POPULLACIONI I POLYMORFIZMIT

APENDIX I  VAKSINA ANTI-VIH

APENDIX II  SHKAKTON VIH- SIDA?

APENDIX III  KEMIOTERAPIA ANTI-VIH

 

Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line

 


faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt