x x

x

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

VIROLOGJI – KAPITULLI SHTATĖ

PJESA E TETĖ

VIRUSI I PAMJAFTUSHMĖRISĖ IMUNE TEK NJERIU DHE SIDA

LATENCA E VIH

 

Dr Richard Hunt

Professor
University of South Carolina School of Medicine

 

Pėrktheu:
Profesor Kristaq Bėrxholi
Virolog - Fakulteti i Mjekėsisė  Veterinare
Departamenti i L
ėndėve Paraklinike
Tiranė  - Shqipėri 

 

SPANJISHT
E-MAIL DR BERXHOLI
 
  
 

LIDHJE ME SEKSIONET E TJERA TĖ VIH DHE SIDA JANĖ  NĖ FUND TĖ KĖSAJ FAQEJE
 

Figura 21
Dinamikat e qelizave  CD4 nė infeksionin e VIH

Figura 22
Aktivizimi i qelizave T4 tė infektuara

 

Figura 23
Latenca
 

LATENCA QELIZORE

Pasi qelizat T4 janė aktivizuar dhe proliferuar nė njė pėrgjgije immune kundrejt njė antigjeni tė veēantė, shumica e tyre vdesin si pasojė e apopotozis si pėrgjigje kundrejt antigjenit tė dobėt. Megjithkėtė, disa prej qelizave nuk vdesin dhe bėhen inaktive (qeliza pushuese T). Ato mbeten pėr njė kohė tė gjatė nė trup dhe kėshtu ato mund tė pėrgjigjen menjėherė kundrejt njė ekspozimi tė dytė nga i njėjti antigjen. Kjo quhet memorja imunollogjike dhe ėshtė ky shkaku pėrse njė pėrgjgije kundrejt njė ndeshjeje tė dytė me njė antigjen ėshtė mė e shpejtė se sa ajo primarja. Qelizat T4 qė bėhen tė fjetura janė quajtur qelizat T tė memorjes dhe mund tė mbeten passive (jo –proliferative) pėr dekada. Nė rast se qelizat T4 tė aktivizuara do tė ndodhė qė tė infektohen nga VIH, ato ka shumė tė ngjarė qė tė vdesin nga apoptoza, por disa nga kėto qeliza mbeten qeliza tė memorjes. Nė gjėndjen e tyre tė qetė ato nuk replikojnė virusin porse janė akomma prodhuese tė kopjeve tė ADN sė tij tė integruar nė kromozome nė formėn e provirusit (figura 21). Nė stimulimin imun tė qelizave tė infektuara tė memorjes, jo vetėm qė shfaqen gjenet qė janė mjaft tė rėndėsishėm nė pėrgjigjen immune por gjithashtu gjenet e shprehuara tė VIH lejojnė prodhimin e particelave tė reja tė virusit (figura 22).
Pėrgjumja e virusit nė qelizat e fjetura T ėshtė pėrshkruar si latencė qelizore dhe mund tė zgjasė pėr disa orė ose ditė ose dhe mė gjatė nė njė numur tė vogėl qelizash. Shpresohet qė duke pėrdorur njė terapi aktive tė fuqishme anti-retrovirale ( TAFAR) do tė eliminohet plotėsisht virusi nga pacienti, porse qelizat e memorjes T4 mund tė pėrbėjnė njė rezervuar tė virusit tė integruar qė nuk mund tė eliminohet nga kemioterapia dhe mund tė qėndrojė pėr gjatė gjithė jetės.
Latenca shkatėrrohet kur virusi fillon tė proliferojė dhe kjo ndodh kur qelizat T4 stimulohen gjatė njė pėrgjigjeje antigjenike

MEKANIZMI I LATENCĖS QELIZORE

VIH infekton kryesisht qelizat qė shprehin antigjenin CD4 dhe ko-receptorėt e pėrshtatshėm. Kjo nėnkupton qė limfocitet T4 janė targeti primar i virusit. Megjithkėtė, virusi mundet qė tė replikohet vetėm nė qelizat e aktivizuara ( aktivizim i ndarjes), por jo nė qelizat T4 naive tė infektuara ( ato tė cilat janė aktivizuar nga antigjeni) ose qelizat T4 tė memorjes (ato qė kanė qėnė tė aktivizuara por nuk kanė pėsuar apoptozisin dhe janė kthyer nė njė gjėndje qetėsie). Nė kėtėo qeliza thuhet se virusi ėshtė latent.

Nė qelizat naļve, shumica e VIH nuk ėshtė i integruar nė kromozomet. Virusi ėshtė revers transkriptuar por mbetet si njė provirus ( forma ADN e virusit) nė cytoplazmė. Nė qelizat T4 tė memorjes, provirusi ėshtė i integruar nė kromozomet e qelizės sė bujtėsit ku ai zakonisht gjėndet nė intronet e geneve tė transkriptuar aktivisht. Kėtu ai mbetet nė njė gjėndje latente deri sa qeliza tė riaktivizohet nė kontakt me antigjenin.
Po pėrse provirusi replikohet vetėm nė qelizat T4 tė aktivizuara? Ka disa mendime :

  • Qelizat T4 tė qeta mund tė jenė tė varfėra nga molekula tė vogla (pėr shembull, nukleotidet) tė nevojshme pėr tė bėrė ARN.

  • Pėr transkriptimin komplet tė genomės sė VIH nė ARN, kėrkohet prezenca e proteinės sė vogėl virale, Trans-aktivizues i Transkriptimit (TAT). Nė mungesė tė TAT, transkriptimi ndėrpritet pa u mbaruar mirė.

  • Nė qelizat pushuese T4 mund tė ketė gjithashtu varfėri tė faktorėve tė qelizės bujtėse tė nevojshėm pėr transkriptimin ose prezenca e terminatorėve transkriptues tė enkoduar nė qelizėn bujtėse.

  • Provirusi i integruar mund tė mos jetė i pranueshėm pėr makinerinė e transkriptimit tė qelizave pushuese: Kjo mund tė mos jetė e njėjtė me faktin qė provirusėt shpesh janė gjetur nė intronet e gjeneve tė transkriptuar aktivisht.
     

Ndoshta, provirusi transkriptohet vazhdimisht nė qelizat e memorjes, por ARN virale nuk del nga bėrthama pėr shkak tė nevojės pėr gėrshetim pėrpara se sa tė dalė. Normalisht, eksporti nga bėrthama i ARN sė VIH tė pa gėrshetuar varet nė shfaqjen e njė proteine tjetėr tė tė vogėl tė VIH tė quajtur RSHPV (rregullator i shfaqjes sė proteinės sė virionit) e cila mund tė jetė e varfėr nė qelizat T4 nė qetėsi.

Mendohet se ka dy forma tė latencės qelizore tė VIH. Nė latencėn para-integruese, virusi hyn nė qelizat naive nė qetėsi, por pas revers traskriptimit, shumica mbetet nė cytoplazmė si njė provirus me gjatėsi tė plotė, ndoshta sepse niveli i ulėt i ATP pengon importin e energjisė sė nevojshme tė kompleksit para-integrues. Nivelet e ATP rriten kur qeliza T4 ėshtė e aktivizuar dhe importi bėrthamor pasohet nga integrimi dhe transkriptimi. Disa VIH mund tė hyjnė nė bėrthamėn e qelizave naive por ato transkriptohen ngadalė pėr shkak se nukleotidet e nevojshme janė nė sasi tė pakėt. Shumica e kėtyre transkripteve asnjėherė nuk kompletohen dhe degradohen nga qeliza. Latenca para-integruese ndoshta ėshtė jo shumė e rėndėsishme klinikisht.

Latenca pas-integruese klinkisht ėshtė shumė e rėndėsishme pasi ajo karakterizohet prej jetėgjatėsisė sė qelizave T4. Kėto janė qeliza qė kanė qėnė tė aktivizuara dhe janė kthyer nė njė gjėndje qetėsie. Pėrkundrazi njė sasi e vogėl virusi prodhohet nė kėto qeliza edhe pse mendohet se virusi ėshtė integruar nė intronet e geneve qė janė transkriptuar aktivisht. Mendohet qė VIH mund tė integrohet nė regjionet e kromozomeve tė qelizave nė qetėsi qė prefencialisht janė supresuar por duket se kjo nuk ėshtė ashtu. Tranksriptimi i varfėr i VIH mund tė rezultojė nga fenomeni i interferencės transkripticionale nė tė cilėn transkriptimi i njė geni aktiv iniciohet tek promotoret e tij dhe polimeraza lexon nėpėrmjet sekuencės sė integruar tė VIH (shif referencės 1). Sekuenca e VIH transkriptohet nė transkriptin e parė por ai degradohet pas gėrshetimit sė bashku me mbetjet e intronit. Mė tej promotori i poshtėm i VIH (nė LTR) mund tė supresohet nga njė promotor aktiv i sipėrm. Ndoshta leximi i polimerazės nėpėrmjet promotorit tė VIH mund tė shkatėrrojė aftėsinė e tij pėr tė lidhur faktorėt korrektė tė transkriptimit. Kjo mund tė kapėrcehet kur nė qelizat T4 tė aktivizuara rritet niveli i kėtyre faktorėve.

Siē pėrmėndem mė lartė, faktorėt e transkriptimit tė nevojshėm pėr transkriptimin e VIH, tė tillė si faktori bėrthamor kappa B (FBkB) dhe faktori bėrthamor i qelizave tė aktivizuara T (FBQA), mund tė jenė tė pakėt ose tė kufizuar nė cytoplazmėn e qelizave nė qetėsi. Shumica e faktorėve tė tjerė qė lidhen tek LTR e VIH dhe risin transkriptimin e gjenit gjithashtu kėrkohen pėr transkriptimin e gjeneve specifikė nė njė qelizė tė aktivizuar, pėrfshi NBkB dhe FBAT. Normalisht kėta faktorė janė cytoplazmatikė sepse ata janė tė lidhur tek proteinat mbetėse tė citoplazmės por ato ndahen dhe faktorėt e transkriptimit futen nė bėrthamė kur qeliza T4 aktivizohet. Mungesa e FBkB dhe FBQA nė bėrthamė nuk pengon komplet transkriptimin e VIH por nė mungesė tė TAT, transkriptet perfundojnė tė pamaturuar.

TAT ėshtė njė faktor transkripti i enkoduar tek VIH, por nė dallim nga faktorėt e tjerė qelizorė ai mund tė lidhet tek promotori i ADN sė provirusit tė integruar dhe tė transkriptojė ARN nga ai. Mė vonė mund tė jetė mjaft i rėndėsishėm. Nė dallim nga lidhja tek ADN qelizore e faktorėve transkriptues, TAT vepron nė nivelin e zgjatur tė ARN mė mirė se sa nė fillimin tė ARN. Ajo lidhet tek njė strukturė specifike dytėsore nė ARN tė quajtur element pėrgjegjės i TAT (EPTAT). Pasi TAT lidhet tek EPTAT, njė kinazė specifike bashkohet me TAT ( kinazė e lidhur me TAT ose TAK) e cila pėrbėhet prej dy proteinave qelizore. Njė nga kėto proteina (e quajtur CDK9) fosforilon dy targete tė rėndėsishme tė qelizės sė infektuar nga VIH. Njė ėshtė ARN polymerazė II duke lejuar polymerazėn tė vazhdojė zgjatjen e ARN. Tjetra ėshtė njė proteinė rregullatore negative qė nė fosforilim ndahet nga EPTAT. TAT gjithashtu lidhet mė njė numur proteinash tė tjera qė rrisin transkriptimin e ARN sė VIH.

Nė mungesė tė TAT, transkriptet e shkurtėra (rreth 100 nukleotide) nisin nga qelizat e infektuara me VIH por polymeraza zakonisht nuk procedon pėrtej EPTAT. Kėto transkripte tė shkurtėra janė gjetur tek pacientėt e infektuar tė cilėt janė trajtuar me kokteil medikamentesh anti-VIH. Janė gjetur disa molekula tė plota tė ARN sė VIH porse TAT dhe EPTAT ndoshta nuk rriten mjaftueshėm pėr tė shtuar nė nivel tė lartė ARN e VIH nė cytoplazmė.

LATENCA KLINIKE

Latenca qelizore ėshtė e ndryshme nga latenca klinike sė cilės i referohet fakti qė shėnjat e infeksionit tė VIH nuk manifestohen nė vehtvehte si SIDA pėr shumė vjet (figura 23).

Referenca 1: Lassen K, Han Y, Zhou Y, Siliciano J, Siliciano RF. Natyra shumė faktoriale e latencės sė VIH-1 .
Trends Mol Med. 2004, 10: 525-31.
 

 
 


 

PJESE TE TJERA TE VIH

PJESA  I VIRUSI I PAMJAFTUESHMĖRISĖ  IMUNE TEK NJERZIT DHE SIDA

PJESA II VIH DHE SIDA; SĖMUNDJA

PJESA III KURSI I SĖMUNDJES

PJESA  IV PĖRPARIMI DHE BASHKĖ-FAKTORĖT

PJESA  V STATISTIKAT

PJESA VI  NĖNTIPET DHE BASHKĖ-RECEPTORĖT

PJESA VII  KOMPONENTĖT DHE CIKLI JETĖSOR I VIH

PJESA VIII  LATENCA E VIH

PJESA  IX GJENOMA E VIH

PJESA  X  HUMBJA E QELIZAVE CD4

PJESA XI  INFEKTIMI I QELIZAVE TĖ TJERA NGA VIH DHE POPULLACIONI I POLYMORFIZMIT

APENDIX I  VAKSINA ANTI-VIH

APENDIX II  SHKAKTON VIH- SIDA?

APENDIX III  KEMIOTERAPIA ANTI-VIH


 

 


Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line

 


faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt