x x

x

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 5  

ANTIBIOTIKĖT QĖ VEPROJNĖ NĖ MBĖSHTJELLĖSIN E QELIZĖS BAKTERORE

Dr Alvin  Fox

Pėrktheu: Dr. Lul Raka, Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė

 SPANJOLLISHT

VIDEO LIGJĖRATA
ANGLISHT

E-MAIL DR LUL RAKA

  

Universiteti i Prishtinės

 

 

 

 

FJALĖT KYĒE
Sterilizimi /dezinfektimi / antisepsa

Antibiotiku
Toksiciteti selektiv
Baktericid
Bakteriostatik
Pėrqėndrimi minimal inkibues (PMI)
Antibiogrami
Proteinat penicillinė-lidhėse
Autolizinet
Cikloserina
Bacitracina
Vankomicina
Beta llaktamėt
Penicilinat
Cefalosporinat
Monobaktamet
Acidi klavulonik
Penicilinaza /beta llaktamaza
Polimiksina B
Rezistenca

STERILIZIMI

Sterilizimi nėnkupton shkatėrrimin e plotė tė TĖ GJITHA formave jetėsore tė mikroorganizmave. Kjo mund tė realizohet me pėrdorimin e substancave sterilizuese fizike, gazore apo kimike. Metoda mė efektive e sterilizimit ėshtė autokllavimi, qė pėrfshin nxehjen e lėngjeve (p.sh.terreneve ushqyese) ose materialeve tė ngurta nė temperaturė 121°C me avull nėn presion. Materialet qė i nėnshtrohen autokllavimit duhet tė jenė tė qėndrueshėm ndaj nxehtėsisė. Pajisjet qė nuk i pėrballojnė temperaturave tė larta tė autokllavimit, mund tė sterilizohen me etilen-oksid. Filtrat membranorė kanė pore, tė cilat i ndalin bakteret, por i lejojnė medikamentet dhe kemikaliet e vogla tė kalojnė nėpėr to; prandaj ato kanė gjetur pėrdorim nė "sterilizimin" e tretjeve delikate. Rrezet ultraviolete pėrdoren pėr uljen e pėrqėndrimit tė baktereve nėpėr sipėrfaqe tė ndryshme ( p.sh. nėpėr salla tė operacionit).  Rrezatimi jonizues ėshtė mė efikas sesa ai ultraviolet dhe mund tė pėrdoret pėr sterilizimin e instrumenteve dhe tė ushqimit.

Dezinfektantėt (p.sh.komponimet e fenolit) mund tė pėrdoren pėr shkatėrrimin e shumė baktereve nė mjedisin e jashtėm. Kurse, antiseptikėt (p.sh. jodi ose alkooli 70%) pėrdoren lokalisht pėr redukimin e numrit tė baktereve (p.sh.nė sipėrfaqet e lėkurės).

ANTIBIOTIKĖT

Antibiotikėt janė substanca qė veprojnė tek bakteret sipas parimit tė “ toksicitetit selektiv”. Kjo d.m.th. se ato i shkatėrrojnė plotėsisht bakteret (efekti baktericid) apo e pengojnė rritjen e tyre (efekti bakteriostatik), por nuk e dėmtojnė pacientin qė i pėrdor kėto substanca pėr mjekimin apo pėr parandalimin e sėmundjeve ngjitėse. Antibiotikėt bashkėpunojnė nė mėnyrė efikase me sistemin aktiv imunitar pėr tė shkatėrruar bakteret qė ndodhen tek strehuesi. Pas izolimit tė kolonive tė pastra tė baktereve (shih kapitullin 2), mund tė testohet ndjeshmėria e tyre ndaj njė numri tė madh tė antibiotikėve. Kjo mund tė bėhet me metodėn e dilucionit- ku llogaritet pėrqėndrimi minimal inkibues (PMI), i cili definohet si pėrqėndrimi mė i ulėt i antibiotikut qė e ndalon rritjen e baktereve. Njė metodė tjetėr e pėrcaktimit tė ndjeshmėrisė ndaj antibiotikėve ėshtė metoda e difuzionit ( metoda Kirbi-Bauer), nė tė cilėn pėrcaktohet zona e inkibimit pėrreth diskut tė imprenjuar me antibiotikė.
 

ANTIBIOTIKĖT QĖ FRENOJNĖ SINTEZĖN E MURIT QELIZOR

Njė grup i madh antibiotikėsh vepron nė baktere pėrmes frenimit tė sintezės sė peptidoglikanit (figura 1). Pas frenimit tė sintezės sė peptidoglikanit, mund tė shfaqet autoliza enzimatike e murit qelizor. Nėse mungon funksionaliteti i murit qelizor nė sigurimin e fortėsisė sė qelizės bakterore, atėherė presioni i lartė osmotik nė brendi tė qelizės i shkatėrron membranat e brendshme dhe tė jashtme tė qelizės bakterore. Prandaj, kėta antibiotikė kanė veprim baktericid. Nė frenimin e sintezės sė peptidoglikanit pėrfshihen shumė mekanizma:

 (1) Dy aminoacidet terminale tė vargut anėsor peptidik janė aminoacide tė pazakonshme (D-alanina kundrejt izomerit tė vet L-alaninės). Antibiotiku cikloserinė ėshtė komponentė analoge me D-alaninėn dhe interferon me shndėrrimin enzimatik tė L-alaninės nė D-alaninė nė citoplazmė. Prandaj, sinteza e mėtejme e peptidoglikanit ėshtė e pamundur.

 (2) Nėnnjėsia e peptidoglikanit (qė pėrmban njė varg anėsor dhe njė peptid tė ngjitur pėr krijimin e urave kryqėzuese) kalon nėpėr membranėn citoplazmike i lidhur pėr difosfat undekaprenolin. Pasi monomeri i peptidoglikanit lirohet nga bartėsi i vet gjatė kapjes nė murin qelizor, undekaprenol difosfati defosforilohet nė fomėn monofosfate. Bacitracina e pengon reaksionin e defosforilimit dhe nė mungesė tė bartėsit tė monofosforiluar ndalet sinteza e nėnjėsive tė peptidoglikanit.

 

UDHĖZUES 
Sulmi i antibiotikut
 
HHMI
Kėrkon  Flash

cross-link.jpg (68065 bytes)  Figura 1 Lidhja e kryqėzuar e peptidoglikanit

penicill.jpg (28597 bytes) Figura 2 Struktura e penicilinės

(3) Stadi pėrfundimtar nė sintezėn e peptidoglikanit pėrfshin lidhjen e pjesės sheqerike tė nėnjėsisė sė peptidoglikanit pėr shtyllėn glikane tė polimerit ekzistues tė murit qelizor. Pastaj, ndodh lidhja e kryqėzuar e pjesės peptidike tė nėnnjėsisė pėr peptidin. Gjatė kėtij procesi D-alanina nė mėnyrė enzimatike hiqet nga fundi i vargut anėsor paraprak peptidik, duke lejuar kalimin e tij tė kryqėzuar nga vargu i ri peptidik nė nėnjėsinė e posaformuar tė peptidoglikanit. Vakomicina lidhet pėr D-alaninė-D-alaninėn duke  e penguar kėshtu transpeptidimin (lidhjen e kryqėzuar).

 (4) Nė antibiotikėt beta-llaktam bėjnė pjesė penicilinet (p.sh.ampicilina), cefalosporinet dhe monobaktamet. Ato lidhen pėr proteinat penicilinė-lidhėse dhe pengojnė veprimin e enzimeve tė pėrfshira nė transpeptidimin e peptidoglikanit. Veti e pėrbashkėt e kėtyre antibiotikėve ėshtė unaza beta-llaktame me 4 vargje. Penicilinet ngjiten me unazėn beta-llaktame dhe kanė unazė pesėvargore, kurse cefalosporinet gjashtėvargore. Monobaktamėt pėrbėhen vetėm nga unaza llaktame dhe kanė veprim antimikrobik.

penicil2.jpg (133882 bytes) Figura 3 Rezistenca ndaj beta-llaktamėve te bakteret Gram-negative

penicil3.jpg (143037 bytes) Figura 4  Rezistenca ndaj beta-llaktamėve te bakteret Gram-pozitive
PENICILINA

Penicilina pėrfitohet nga myku Penicillium chrysogenum. Gjatė fermentimit mykrrat prodhojnė acidin 6-aminopenicilinik qė ka unazė tiazolidike dhe beta llaktame tė bashkuar (figura 2). Kjo unazė ėshtė labile ndaj acideve dhe i nėnshtrohet zbėrthimit nga ana e enzimeve bakterore. Viteve tė fundit janė pėrfituar derivate mė stabile nė aspektin biokimik, tė cilat edhe pėrthithen (absorbohen) mė lehtė nga trakti gastrointestinal dhe kanė spektėr mė tė gjerė tė efekteve baktericide.

Nė strukturėn unazore tė antibiotikėve janė shtuar me rrugė sintetike edhe vargje tė ndryshme anėsore kimike. Kjo ka rezultuar nė pėrfitimin e antibiotikėve tė rinj me veēori tė reja vepruese antimikrobike. Shumica e pėrfaqėsuesve tė familjes sė penicilineve (figura 2) kanė aktivitet tė ulėt antimikrobik ndaj baktereve Gram negative, pasiqė nuk e depėrtojnė membranėn e tyre tė jashtme. Cefalosporinet dhe disa penicilina sintetike janė aktive kundėr baktereve Gram negative, pasiqė ato mund ta depėrtojnė membranėn e jashtme tė kėtyre baktereve. Njė grup tjetėr i penicilinave tė modifikuar kimikisht kanė shkallė tė ulėt tė ekskretimit nga organizmi i pacientit, duke mundėsuar uljen e frekuencės sė ordinimit tė dozave terapeutike ditore.

Penicilinet mund tė shkatėrrohen nga enzimet e quajtura beta-llaktamaza (penicilinaza), tė cilat prodhohen nga shtamet rezistente bakterore (figura 3). Acidi klavulonik lidhet fort pėr beta-llaktamazat, duke e penguar veprimin e tyre. Ai pėrdoret nė bashkėpunim me disa peniciline pėr tė mundėsuar veprimin e tyre ndaj baktereve qė zakonisht janė rezistent ndaj penicilinavetė veēuara. Njė formė tjetėr e krijimit tė rezistencės ėshtė ndryshimi nė strukturėn e proteinave penicilinė-lidhėse, ashtu qė antibiotiku nuk lidhet nė mėnyrė efikase pėr to (figura 4). Te bakteret Gram negative, penicilinet kalojnė nėpėr membranėn e jashtme duke i shfrytėzuar kanalet e vogla tė quajtura porine. Por, mutacioni gjenetik mund tė ēojė nė modifikimin e kėtyre porineve duke bllokuar depėrtimin e penicilineve nė brendi tė qelizės bakterore.

 

 
polymyx2.jpg (53919 bytes) Figura 5 Struktura e polimiksinės POLIMIKSINA B

Polimiksina B (figura 5) lidhet pėr lipopolisaharide (pjesėn A) dhe pėr fosfolipide. Megjithatė, ajo preferon tė lidhet pėr lipidin A. Kjo lidhje rezulton nė shkatėrrimin e membranės qelizore tė baktereve Gram negative. Pasiqė membrana qelizore e baktereve Gram pozitive nuk ėshtė e ekspozuar, polimiksina ka pak aktivitet ndaj tyre. Ky medikament ėshtė toksik pėr qelizat humane, pasiqė mund tė shkaktojė lizėn e membranave eukariote, andaj rrallė pėrdoret nė pėrditshmėrinė klinike.
 

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line

 


Faqja e pėrditėsuar mė  Friday, August 15, 2014
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt