Kontakti         Sot ėshtė 


 

SHQIP

IMUNOLOGJIA

BAKTERIOLOGJIA

VIROLOJI

MIKOLOGJIA

PARAZITOLOGJIA
 

ANGLISHT 

HYRJE

IMUNOLOGJIA

BAKTERIOLOGJIA

VIROLOGJIA

PARAZITOLOGJIA

MIKOLOGJIA


PORTUGALISHT

SPANJOLLISHT

KĖRKO

 

MIKOLOGJIA

 

Pėrktheu: Dr. Lul Raka, Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė

 

Fungjet janė mikroorganizma eukariotė qė nuk pėrmbajnė klorofil, por kanė mur qelizor, struktura filamentoze dhe prodhojnė spore. Kėto mikrobe rriten si saprofitė dhe zbėrthejnė materiet e vdekura organike. Varėsisht sipas mėnyrės sė klasifikimit tė tyre, sot njihen afėr 100.000 deri 200.000 lloje tė fungjeve. Nė mjekėsi, njihen afėr 300 lloje tė fungjeve qė shkaktojnė sėmundje nė njerėz.

Ekzistojnė katėr trajta tė manifestimit klinik tė sėmundjeve mikotike:

1. Mbindjeshmėria (hipersensitiviteti) – reaksion alergjik ndaj mykrave dhe sporeve.
2. Mikotoksikozat- helmimi i njerėzve dhe kafshėve nga prodhimet ushqimore tė kontaminuara me fungje qė prodhojnė toksina.
3. Micetizmi- konsumi i toksinės sė preformuar (helmimi me kėrpudha).
4. Infeksioni

Nė kėtė seksion, do tė pėrqėndrohemi vetėm nė tipin e fundit tė sėmundjeve mikotike.


 

Ju lutemi tregoni prej nga jeni ose tregoni mikut tuaj pėr kėtė libėr  kėtu

 

Mikrografitė ©
 Bristol Biomedical Image Archive dhe CDC
 
Pėrdorim i lejuar   


 

NUMRAT E KAPITUJVE NĖ TĖ MAJTĖ JANĖ TĖ LIDHUR ME HTML FAQE TĖ ILUSTURUARA. LOGOT NĖ TĖ DJATHTĖ QOJNĖ NĖ FAJLLET POWERPOINT DHE SHĖNIMET ACROBAT QĖ E PLOTĖSOJNĖ VEB FAQEN. FAJLLET POWERPOINT MUND TĖ JENĖ TĖ MĖDHENJ, ANDAJ NDODH QĖ VĖSHTIRĖ SHKARKOHEN NGA PĖRDORUESIT JASHTĖ SISTEMIT


TĖ GJITHA FAQET HTML TANI JANĖ TĖ HAPURA DHE PA FJALĖKALIM TĖ NEVOJSHĖM – VETĖM SHTYPNI NĖ NUMRIN E KAPITULLIT ME NGJYRĖ PORTOKALLI


 

 

KAPITULLI I 
Hyrje
 
Klasifikimi i fungjeve, morfologjia, diagnoza, trajtimi dhe klasifikimi klinik i mikozave

 
KAPITULLI II
Aktinomicetet
Aktinomikozat, nokardioza, streptomicetet


KAPITULLI III    
Majat (tharmet)
Kandidoza, kriptokokoza


Ju lutemi dėrgoni komentet dhe vėrejtjet te
Dr Richard Hunt

 

 

Faqja u pėrditėsua sė fundi mė
Sunday, February 15, 2015
Kjo faqe mbahet nga 

Richard Hunt


 


Mikozat sipėrfaqėsore
 
Tinea: Ekologjia, etiologjia, terapia

KAPITULLI V    
Fungjet filamentoze

Kromoblastomikoza,  micetomat (tumorėt fungalė), zigomikozat,  aspergilloza
 

KAPITULLI VI   
Fungjet dyformėshe

Blastomikoza, histoplazmoza, koksidioidomikozat, sporotrihozat
 

Mikozat oportune  

Sėmundjet qė shfaqen te pacientėt me imunitet tė kompromituar

 

  


Fjalor i mikologjisė mjekėsore