a a
Kontakti        Sot ėshtė 

 

SHQIP

BAKTERIOLOGJIA

IMUNOLOGJIA

PARAZITOLOGJIA

MIKOLOGJIA

PARAZITOLOGJIA


 

ANGLISHT 

HYRIJE

IMUNOLOGJIA

BAKTERIOLOGJIA

VIROLOGJIA

PARAZITOLOGJIA

MIKOLOGJIA

VIDEO LIGJĖRATAT
 

PORTUGALISHT

SPANJOLISHT

KĖRKO 


 
   PARAZITOLOGJIA


 

Pėrktheu: Dr. Lul Raka, Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė

 

NUMRAT E KAPITUJVE NĖ TĖ MAJTĖ JANĖ TĖ LIDHUR ME HTML FAQE TĖ ILUSTURUARA. LOGOT NĖ TĖ DJATHTĖ QOJNĖ NĖ FAJLLET POWERPOINT DHE SHĖNIMET ACROBAT QĖ E PLOTĖSOJNĖ VEB FAQEN. FAJLLET POWERPOINT MUND TĖ JENĖ TĖ MĖDHENJ, ANDAJ NDODH QĖ VĖSHTIRĖ SHKARKOHEN NGA PĖRDORUESIT JASHTĖ SISTEMIT

 

E-MAIL DR LUL RAKA

Universiteti i Prishtinės

Shoqata Kosovare e Kimioterapisė dhe Infeksionit

ANGLISHT 

CHAPTER ONE 

Intestinal and Luminal Protozoa

Amebiasis (amebic dysentery, amebic hepatitis), Giardiasis (lambliasis): Epidemiology, morbidity and mortality. Morphology of the organisms. Life cycles, hosts and vectors. Disease, symptoms and pathogenesis. Diagnosis
Prevention and control

Ju lutemi tregoni prej nga jeni ose tregoni mikut tuaj pėr kėtė libėr  kėtu


CHAPTER TWO 
Blood Protozoa

Trypanosomiasis, Leishmaniasis,  Malaria, Babesiosis, Toxoplasmosis, Pneumocystsis pneumonia

 

SHQIP

KAPITULLI III
PARAZITOLOGJIA MOLEKULARE : TRIPANOSOMAT
QELIZAT EUKARIOTE QĖ PUNOJNĖ NDRYSHE


African and American Trypanosomes. The diseases that they cause. The molecular basis of antigen variation. The mode of action of trypanocidal drugs 

KAPITULLI IV  
NEMATODET

Intestinal helminths: Epidemiology, morbidity and mortality. Morphology of the organism. Life cycle, hosts and vectors. Disease, symptoms and pathogenesis. Diagnosis. Prevention and control


ANGLISHT 

CHAPTER FIVE 
Cestodes

The tapeworms: Their epidemiology and life cycles. The diseases that they cause: diagnosis, prevention and control

 

 

SHQIP

KAPITULLI VI  
TREMATODET

Schistosomiasis (Bilharziasis), Fasciolopsis buski (Giant intestinal fluke), Clonorchis sinensis (Chinese Liver Fluke), Paragonimus westermani (Lung Fluke) 


KAPITULLI VII  

PJESA E PARĖ  ARTROPODET


KAPITULLI I SHTATĖ – PJESA II

KĖPUSHAT (RRIQĖRAT)

 

This page last changed on
Sunday, February 15, 2015
Page maintained by

Richard Hunt

 

 

BACTERIOLOGY    IMMUNOLOGY    VIROLOGY    PARASITOLOGY    MYCOLOGY