x x

 

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA
ANGLISHT

 

BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 19  

MIKOPLAZMA DHE UREAPLAZMA  

Dr Gene Mayer
Department of Pathology, Microbiology and Immunology
University of South Carolina
Columbia

Pėrktheu:
Dr Lul Raka
Fakulteti i Mjekėsisė
Universiteti i Prishtinės

 

SPANJOLLISHT
E-MAIL DR LUL RAKA
Universiteti i Prishtinės
  

 

OBJEKTIVAT MĖSIMORĖ

Pėrshkrimi i vetive morfologjike dhe fiziologjike tė mikoplazmave

Diskutimi i patogjenezės sė infeksioneve mikoplazmike

Pėrshkrimi i sindromeve klinike tė shoqėruara nga mikoplazmat bashkė me epidemiologjinė,  diagnozėn dhe terapinė e infeksioneve mikoplazmike

Mycoplasma dhe Ureaplasma

Familja Mycoplasmataceae pėrbėhet nga dy gjini bakteresh qė shkaktojnė sėmundje tek njerėzit:  Mycoplasma dhe Ureaplasma, qė shpesh pėrkufizohen me emėrtesėn mikoplazmat. Pėrbrenda kėtyre dy gjinive pėrfaqėsuesit kryesorė janė katėr shtame patogjene: Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium  dhe Ureaplasma urealyticum. Viteve tė fundit janė izoluar edhe pėrfaqėsues tė tjerė tė kėtyre gjinive, por roli i tyre nė etiologjinė e sėmundjeve mbetet i panjohur. Sėmundjet e shkaktuara nga M. pneumoniae, M. hominis, M. genitalium dhe U. urealyticum janė paraqitur nė tabelėn 1 (adaptuar nga : Murray, et al., Medical Microbiology 5rd Ed., Tabela 44-1).

Tabela 1

Mikroorganizmi

Sėmundja

M. pneumoniae

Sėmundjet e traktit tė sipėrm respirator, trakeobronkiti, pneumonia atipike

M. hominis

Pielonefriti, sėmundja inflamatore e pelvikut, ethet e lehonisė

M. genitalium

Uretriti jogonokoksik

U. urealyticum

Uretriti jogonokoksik


 

FJALĖT KYĒE
Shtamet T
Kolonitė nė formė tė “vezėve nė sy”
Adezina P1
Pneumonia primare atipike
Pneumonia ambulantore

Aglutininet e ftohta

 

Morfologjia dhe fiziologjia

Mikoplazmat janė bakteret mė tė vogla tė njohura nė bakteriologji. Rangu i madhėsisė sė tyre shkon prej 0.2-0.8 mikrometra, prandaj ato mund tė kalojnė nėpėr disa filtra qė pėrdoren pėr ndarjen e baktereve. Posedojnė gjenomin bakteror me madhėsinė mė tė vogėl dhe si rrjedhojė e kėsaj nuk mund t’i shfrytėzojnė disa rrugė metabolike dhe kėrkojnė terrene kultivuese komplekse pėr rritje. Mikoplazmat janė baktere fakultative anaerobe, pėrveē M. pneumoniae qė ėshtė strikt aerobe. Veēoria kryesore dalluese e mikoplazmave nga bakteret e tjera ėshtė mungesa e murit qelizor. Prandaj, ato mund tė marrin forma tė ndryshme morfologjike (p.sh. formė rrethore, formė dardhe, madje edhe filamentoze).

Mikoplazmat shumohen mengadalė pėrmes fizionit binar dhe nė pllakat kultivuese tė agarit prodhojnė koloni nė formė tė ”vezėve nė sy”; kolonitė e M.pneumoniae nė aspektin makroskopik kanė dukje granulare. Pėr shkak tė rritjes sė ngadalshme tė mikoplazmave, ato japin koloni tė dukshme e tė vogla tek pas 2-3 javėsh. Kolonitė e Ureaplazmave janė jashtėzakonisht tė vogla, andaj quhen ndryshe kolonitė-T (tiny=tė vogla).
 

mycp1.gif (179107 bytes) Figura 1 Fotomikrografi transmisive elektronike e organeleve citoaderente tė M. pneumoniae nė tė cilėn vėrehet a) struktura boshtore, b) grumbuj tė proteinave citoaderente (P1, B, C, P30) nė maje tė bazuara nė imunomarkim me feritinė dhe ari koloid dhe studime kryqėzuese, dhe c) struktura citoskeletore rezistente nė Triton X-100 me kokrriza dhe filamente paralele

mycp2.gif (221563 bytes) TEP i  unazės sė prerė tė trakesė tė infektuar me M.pneumoniae. Vėreni orientimin e mikoplazmave pėrmes strukturave qė i gjasojnė organeleve qė iu mundėsojnė kontaktin e ngushtė me epitelin respirator. M, mikoplazma; m, mikrovilet; C, ciliet. 
Me leje nga Baseman and Tully,
Emerging Infection Diseases 3

Mikoplazmat, pėr rritjen dhe sintetizimin e membranės sė tyre kėrkojnė praninė e steroleve. Identifikimi laboratorik i tyre mund tė bėhet nė bazė tė aftėsisė metabolike nė zbėrthimin e glukozės (M.pneumoniae), argininės (M.hominis) ose uresė (U.urealityca). Shtami i katėrt M.genitalium shumė vėshtirė kultivohet.

 

Patogjeneza

A. Faktorėt e ngjitjes (aderencės) – mikoplazmat janė patogjenė jashtėqelizorė qė ngjiten nė sipėrfaqen e qelizave epiteliale. Prandaj, proteinat ngjitėse janė faktorėt kyē tė virulencės sė mikoplazmave. Proteinė e tillė tek M.pneumoniae ėshtė proteina 168kD e quajtur P1. Kjo proteinė lokalizohet nė skajet e qelizės bakterore dhe lidhet pėr mbetjet e acidit sialik nė qelizat epiteliale tė strehuesit (figura 1).

Natyra e adezineve te shtamet tjera tė baktereve nuk ėshtė definuar qartė. Kolonizimi i traktit respirator me M.pneumoniae rezulton me ndėrprerjen e lėvizjeve ciliare. Si rrjedhojė, mekanizimat e pastrimit tė rrugėve tė traktit respirator nuk funksionojnė duke quar nė kontaminimin me microbe dhe zhvillimin e njė kolle tė thatė.

B. Prodhimet toksike tė metabolizmit- kontakti intim i mikoplazmave me qelizat e strehuesit siguron njė mjedis, nė tė cilin grumbullohen prodhimet toksike tė metabolizmit, tė cilat i dėmtojnė indet e strehuesit (figura 10). Peroksid hidrogjeni dhe suproksidi qė janė produkte tė metabolizmit tė mikoplazmave, pėrfshihen si faktorė tė patogjenezės sė sėmundjes, pasiqė nė indet e infektuara janė gjetur lipide tė oksiduara tė strehuesit. Madje, ėshtė dėshmuar se mikoplazmat veprojnė edhe duke penguar veprimin e katalazave tė strehuesit, me tė cilėn e rrisin pėrqėndrimin e peroksideve .

C. Imunopatogjeneza – Mikoplazmat mund t’i aktivizojnė makrofagjet, tė stimulojnė prodhimin e citokineve dhe t’i aktivizojnė limfocitet (M.pneumoniae ėshtė superantigjen). Prandaj, mendohet se nė patogjenezėn e sėmundjes marrin pjesė edhe faktorėt nga ana e strehuesit. Hulumtimet eksperimentale nė shtazė e pėrkrahin kėtė supozim. Ablacioni i funksionit tė timusit para infeksionit me M.pneumoniae e parandalon shfaqjen e pneumonisė dhe kafshėt tek tė cilat rivehet funksioni i timusit zhvillojnė pneumoni tė theksuar. Hulumtimet epidemiologjike nė njerėz kanė sugjeruar se infeksionet e pėrsėritura janė parakusht pėr shfaqjen klinike tė sėmundjes, duke vėnė nė pah rolin e faktorėve tė strehuesit nė patogjenezėn e sėmundjes. Infeksioni ndodh te shumica e fėmijėve tė moshės 2-5 vjeē, por sėmundja ėshtė mė e shpeshtė te fėmijėt e moshės 5-15 vjeēare.

 

 

mycoplasma cases.gif (9426 bytes)

Pneumonia e shkaktuar nga Mycoplasma pneumoniae -- Colorado, 2000

myco-season.jpg (38409 bytes) 

 Infeksionet e fėmijėve nė 15 vjeē nė Seattle gjatė viteve 1969 dhe 1975. (From: Foy, J Infect Dis. 139, 681, 1979. ).

Figura 2

myco-age.jpg (29282 bytes)

Titrat e antitrupave te grupet e ndryshme. Antitrupat kundėr mycoplasma pneumoniae tregojnė se ajo ėshtė mė e shpeshta te grupet 5-15 vjeē. (From: Foy, J Infect Dis. 139, 681, 1979. ).

Figura 3
M. pneumoniae

Epidemiologjia
Pneumonia e shkaktuar nga M. pneumoniae vėrehet nė tė gjitha vendet dhe nuk ka variacion sezonal. Megjithatė, ataqet epidemike ndodhin ēdo 4-8 vjet (figura 2).

Kjo sėmundje pėrhapet me kontakt tė ngushtė pėrmes thėrmizave tė aerosolizuara. Prandaj,  mė sė lehti pėrhapet nė popullacionet e dendura (p.sh, nė familje, shkollė ose kazerma tė ushtrisė). Sėmundja kryesisht haset te moshat e reja (5-15 vjeē- figura 3).

Sindromi klinik
Sindromi mė i shpeshtė klinik qė vijon pas infeksionit me M. pneumoniae ėshtė trakeobronkiti, qė vėrehet nė 70-80% tė infeksioneve. Afėrsisht 1/3 e pacientėve do tė zhvillojnė edhe pneumoni qė ka intensitet mesatar, por zgjat pėr njė kohė tė gjatė. Pneumonia e shkaktuar nga kjo baktere quhet “pneumoni primare atipike” ose “pneumoni shetitėse”. Kursi klinik i sėmundjes ėshtė dhėnė nė figurėn 4.   

Periudha e inkubacionit ėshtė afėr 2-3 javė, gjatė sė cilės pacienti gradualisht zhvillon ethe, kokėdhembje dhe rraskapitje. Kėto simptome mund tė pėrcillen me vazhdimėsinė e kollės sė thatė. Simptomet respiratore shfaqen pak mė vonė dhe zgjasin disa javė. Vlen tė ceket se tek pneumonia e shkaktura nga M.pneumoniae, ekzaminimi radiologjik i tregon shenjat e pneumonisė para se tė shfaqen simpomet respiratore. Mikroorganizmat mund tė kultivohen nga sputumi para shfaqjes sė simptomeve dhe gjatė tėrė kursit tė sėmundjes. Shėrimi ėshtė i ngadalshėm; sėmundja rrallė ka pėrfundim fatal dhe atė duhet dalluar nga pneumonitė tjera “atipike”.

Imuniteti
Fagocitet dhe aktivizimi i komplementit pėrmes rrugės alternative lujanė rol me rėndėsi nė imunitetin ndaj sėmundjes. Me zhvillimin e mėtejmė tė sėmundjes, antitrupat kanė rėndėsi nė kontrollimin  e infeksionit, sidomos ato tė klasės IgA. Zhvillimi i hipersensitivitetit tė tipit tė vonshėm, megjithatė ėshtė i shoqėruar me peshėn e sėmundjes, duke mbėshtetur supozimin se imunopatogjeneza ėshtė element me rėndėsi nė sėmundje.

Diagnoza laboratorike
Nė stadet e hershme tė sėmundjes diagnoza ėshtė kryesisht klinike. Por, me avansimin e sėmundjes janė tė mundshme edhe disa teste laboratorike.

Mikroskopia
Nuk ka ndonjė rol tė rėndėsishėm pėr shkak tė mungesės sė murit qelizor, por ajo mund tė ndihmojė nė pėrjashtimin e shkaktarėve tė tjerė tė infeksionit.

Kultura
Sputumi (zakonisht nė sasi tė vogla) ose strishot e grykės duhet tė dėrgohen nė laborator me terrene speciale transportuese. Pėr pėrfitimin e rezultateve tė para pozitive mund tė pritet edhe 2-3 javė. Kultura ėshtė esenciale pėr diagnozėn definitive.

BURIMET E INTERNETIT

Mikoplazmat: tė sofistikuar, tė rishfaqura sipas namit tė keq 
Nga Emerging Infectious Diseases

 

myco-course.jpg (66729 bytes) Figura 4

Serologjia

Testi i fiksimit tė komplementit 
Ka sensitivitet dhe specifitet tė mirė. Megjithatė, titrat nuk rriten deri 4-6 javė pas infeksionit (figura 4). Rritja katėrfishe e titrit ėshtė indikative pėr infeksionin e freskėt. Pasiqė antitrupat mund tė jenė prezent nė serumin e pacientit deri nė 1 vit, titri vazhdimisht i rritur nuk do tė thotė patjetėr se ka infeksion tė freskėt.

Aglutininet e ftohta
Pėrafėrsisht  34% - 68% e pacientėve me infeksion nga M.pneumoniae prodhojnė aglutinine tė ftohta. Aglutininet e ftohta janė antitrupa qė i aglutinojnė eritrocitet humane nė 4 °C por jo nė temperaturė 37°C. Antitrupat drejtohen kundėr antigjenit I. Kėto antitrupa shfaqen para antitrupave qė e fiksojnė komplementin dhe titri I tyre ulet mė shpejt (figura 4). Aglutininet e ftohta nuk janė specifike vetėm pėr infeksionet me M.pneumoniae, sepse ato mund tė shfaqen edhe te infeksionet dhe sėmundjet e tjera (p.sh. mononukleoza infekcioze, influenca, sėmundja e aglutininave tė ftohta, leukemia). Megjithatė, nėse kėto antitrupa janė tė pranishme te njė pacient qė ka shenja klinike tė infeksionit me M.pneumoniae, atėherė mund tė vehet diagnoza supozuese.

ELISA
Testi ELISA IgM ėshtė test sensitiv dhe specific qė pėrdoret nė diagnozėn e infeksionit akut.

 

Trajtimi dhe parandalimi
pasiqė mikoplazmat nuk kanė mur qelizor, penicilinat dhe cefalosporinat nuk kanė efekt nė to. Antibiotikė tė pėrzgjdhur janė tetraciklinat (vetėm te tė rriturit) dhe eritromicina. Parandalimi I sėmunjdes ėshtė problematik pėr shkak tė kohėzgjatjes sė sėmundjes; ėshtė vėshtirė qė pėr kohė kaq tė gjatė tė izolohet pacienti dhe tė shmangen kontaktet e ngushta. Momentalisht nuk ka vaksinė pėr kėtė sėmundje.

 

 

 
M. hominis and U. urealyticum

Sindromet klinike
M. hominis
shoqėrohet me pielonefrit, sėmundje inflamatore tė pelvikut dhe ethe pas lindjes. Kurse, U. urealyticum jep uretrit jogonokoksik.

Epidemiologjia
Kolonizimi me M. hominis dhe U. urealyticum mund tė ndodh gjatė lindjes, por nė shumicėn e rasteve infeksioni largohet. Vetėm nė raste tė ralla, kolonizimi vazhdon pėr kohė tė gjatė; gjatė aktivizimit tė jetės seksuale shkalla e kolonizimit vjen duke u rritur. Afėrsisht 15% tė njerėzve janė tė kolonizuar me M. hominis dhe  45% - 75% me U. urealyticum. Bartėsit e tyre janė asimptomatikė, por kėto baktere kanė veti patogjene oportune.

Diagnoza laboratorike
Vehet me anė tė kulturės.

Trajtimi dhe parandalimi
Pasiqė mikoplazmat nuk kanė mur qelizor, penicilinet dhe cefalosporinet janė joefikase. Antibiotikė tė pėrzgjedhur janė tetraciklinet (vetėm te tė rriturit) dhe eritromicina. Abstinenca dhe mbrojtja janė mėnyra tė parandalimit tė infeksionit.

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line

 


Faqja e pėrditėsuar mė  Sunday, February 15, 2015
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt