BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 18  

BORDETELLA DHE HAEMOPHILUS  

Dr Abdul Ghaffar
Department of Pathology, Microbiology and Immunology
University of South Carolina
Columbia

Pėrktheu:
Dr Lul Raka
Fakulteti i Mjekėsisė
Universiteti i Prishtinės

 

SPANJOLLISHT

 

E-MAIL DR LUL RAKA

Universiteti i Prishtinės

  

 

OBJEKTIVAT MĖSIMOR

Njohja e vetive tė pėrgjithshme morfo-fiziologjike tė kėtyre mikroorganizmave

Njohja me epidemiologjinė dhe pasqyrėn klinike

Kuptimi i mekanizmave patogjenikė tė sėmundjes

 Njohja me procedurat diagnostike, terapeutike dhe parandaluese

 

BORDETELLA

Bordetella pertussis ėshtė pėrfaqėsuesi mė i rėndėsishėm klinik nė kėtė gjini, qė shkakton kollėn e bardhė (pertusis) te fėmijėt. Njė formė mė tė lehtė tė kėsaj sėmundje mund ta shkaktojė shtami tjetėr i kėsaj gjinie qė quhet B. parapertussis. Kjo baktere, po ashtu, mund tė shkaktojė edhe bronkit me njė pasqyrė tė lehtė klinike. Pėrfaqėsuesi i tretė nė kėtė gjini ėshtė B.bronchiseptica qė shkakton sėmundje respiratore tek macat, qentė dhe derrat, por nganjėherė mund tė shkaktojė edhe simptome bronkopulmonare te njerėzit, qė i pėrngjajnė kollės sė bardhė, sidomos tek indivitėt me kompromitim tė rėndė tė imunitetit.
 

Bordetella pertussis

Morfologjia dhe fiziologjia
B. pertussis
ėshtė kokobacil shumė i vogėl Gram negativ, strikt aerob dhe i palėvizshėm. Krahasuar me pėrfaqėsuesit e tjerė tė gjinisė Bordetella, B.pertussis nuk rritet nė terrenet e zakonshme mikrobiologjike.  Ajo veēohet prej B.parapertussis me veti tė kundėrta biokimike: B.pertussis ėshtė oksidazė pozitive dhe ureazė negative. Pėr dallim prej tyre, B. bronchiseptica ėshtė pozitive pėr tė dy enzimet.
 

 

Fotomikrografia e  Bordetella  pertussis me ngjyrosje sipas Gramit. CDC

pertussis-lympho.jpg (9160 bytes) LIMFOCITOZA NĖ GJAK TE NJĖ PACIENT ME PERTUSIS. Nė kėtė strisho gjaku te njė fėmijė 18 muajsh me infeksion nga Bordetella pertussis vėrehen limfocitet qė kanė bėrthama tė lobuluara. Limfocitoza ėshtė karakteristike pėr kėtė sėmundje dhe shpesh morfologjia e limfociteve ėshtė atipike. Citologjia e qelizave mund tė qojė nė dignozė tė gabuar tė limfocitozės neoplazike. (ngjyrosja sipas wright-Giemsa) © The Johns Hopkins Autopsy Resource (JHAR). Image Archive. 

pertuss-stat.jpg (160868 bytes) Pertusis nė SHBA, 1940-1999 CDC

pertuss-child.jpg (30056 bytes) Ky fėmijė vuan nga pertusis. Ai ka  vėshtirėsi nė ndalimin e kollitjes dhe nė frymėmarrje. Spazmet e kollitjes me zėra gulēues janė tipik pėr sėmundjen. Zėrat tregojnė se fėmija pėrpiqet tė marrė frymė para rundit pasues tė kollitjes. ©WHO

Epidemiologjia dhe shfaqjet klinike 
Shumica e pacientėve me pertusis i pėrkasin moshės nėn 1 vjeē, edhepse nga kjo sėmundje mund tė preken edhe fėmijėt mė tė rritur. Intensiteti i pasqyrės klinike, po ashtu, ėshtė i lidhur me moshėn e pacienit. Ky mikroorganizėm ndodhet nė grimcat aerosole dhe futet pėrmes inhalimit nė trupin e fėmijės, duke i kolonizuar qelizat e epitelit ciliar tė bronkeve. Pas inkubimit prej 7-10 ditėsh, shfaqen shenjat e e sėmundjes nė trajtė tė rinitit, kollitjes sė lehtė dhe teshtitjes (stadi kataral) qė zgjasin 1-2  javė. Proliferimi i mėtejmė i bakteres e kompromiton funksionin ciliar dhe pėrcillet me intensifikimin e simptomatologjisė klinike. Kjo qon nė stadin paroksizmal, qė karakterizohet me paroksizma tė kollitjes qė vazhdojnė me gulēimė tė zgjatur gjatė frymėmarrjes. Kollitja pėrsėritet nė intervale tė ndryshme, shpesh brenda disa minutash dhe mund tė zgjasė pėr 2-3 javė. Kollitja mund tė shfaqet edhe gjatė marrjes sė ushqimit, me ē’rast mukusi i gėlltitur mund tė shkaktojė vjellje qė rezulton me dehidrim tė rėndė dhe humbje peshe. Hipoksia gjatė ataqeve tė zgjatura tė kollitjes mund tė qojė nė shtangime, encefalopati hipoksike dhe nė komė. Nė fazėn e mėvonshme episodet e kollitjes gradualisht vijnė duke u ralluar dhe vjen deri te shėrimi gradual pėr 3-16 javė (faza konvaleshente). Ndėrlikimet sekondare tė kollės sė bardhė janė pneumonia (nga B.pertussis ose patogjenėt e tjerė), otitis media, prolapsi rektal dhe meningoencefaliti.  

Patogjeneza 
Nė patogjenezėn e kėsaj sėmundjeje marrin pjesė shumė faktorė. Pėrveē ngjitjes dhe shumėzimit nė qelizat e epitelit ciliar, kėto mikroorganizma prodhojnė njė numėr tė
ekzotoksinave qė i kontribuojnė simptomatologjisė klinike.

Toksina e pertusisit
Kjo toksinė ėshtė oligopeptid i tipit AB tė ekzotoksinave dhe faktori kyē nė patogjenezėn e sėmundjes. Ajo shkakton
limfocitozė tė qelizave T dhe ka veti adjuvante. Kjo toksinė, poashtu, shkakton edhe hipoglikemi, rritje tė IgE dhe tė histamineve; si dhe ndjeshmėri ndaj endotoksinave . Bordetellat pengojnė shumė funksione tė leukociteve, pėrfshirė kemotaksėn, fagocitozėn dhe zbėrthimin e baktereve; ato, po ashtu, dėmtojnė veprimin e limfociteve tė quajtura vrasės natyror (natural killer cells) nė shkatėrrimin e mikrobeve qė atakojnė strehuesin. Toksina e ndihmon lidhjen e bakteres me epitelin ciliar tė strehuesit. Ajo shpreh shumicėn e efekteve tė saj duke e lidhur ADP ribozėn me proteinėn Gi GTP-lidhėse me lidhje kovalente. Me kėtė veprim parandalohet deaktivimi i adenilat-ciklazės. Kjo rezulton nė grumbullimin e sasive tė mėdha tė cAMP qė qon nė rritjen e sekrecionit mukotik dhe interferon me shumė funksione qelizore.

Toksina e adenilatciklazės
Kjo ekzotoksinė depėrton nė qelizat e strehuesit, aktivizohet nga
kalmodulina dhe katalizon shndėrrimin e ATP-sė nė cAMP. Sikur toksina e pertusit, kjo poashtu e pengon fagocitozėn dhe funksionin e limfociteve vrasėse. Por, rritja e cAMP e shkaktuar nga kjo toksinė ėshtė afatshkurtėr.

Toksina trakeale
Kjo ėshtė njė molekulė e ngjashme me peptidoglikanin (monomer) qė lidhet nė qelizat e epitelit ciliar duke intereferuar me lėvizjen ciliare. Nė pėrqėndrime mė tė mėdha, shkakton nxjerrje dhe shkatėrrim tė epitelit ciliar duke e ndihmuar kėshtu manifestimin e sėmundjes.

Toksina dermonekrotike (termolabile)
Kjo toksinė ka veprim tė fuqishėm vazokonstriktor dhe shkakton iskemi dhe dalje tė leukociteve jashtė sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Nė bashkėpunim me citotoksinėn trakeale shkakton nekrozė tė indit trakeal.

Hemaglutininet filamentoze (aglutinogjenet)
Kėto nuk janė ekzotoksina, por lipooligosaharide tė shoqėruara me filamente qė janė tė implikuara nė lidhjen e mikrobit me qelizat e epitelit ciliar. Antitrupat ndaj kėtyre molekulave janė mbrojtėse, me gjasė duke parandaluar ngjitjen e baktereve.

pertussis.jpg (102899 bytes) Binding of pertussis toxin to cell membrane


Lipopolisaharidi (LPS)

Sikurse endotoksinat e baktereve tė tjera Gram negative, kėto toksina shkaktojnė disa efekte patofiziologjike. Nėse lirohen nė sasi tė mėdha pas lizės sė qelizave, ato mund tė shkaktojnė shok ireversibil dhe kolaps kardiovaskular. Nė sasi tė vogla, ato aktivizojnė njė numėr tė caktuar tė mediatorėve inflamatorė (TNF, IL1, IL6, prostaglandinet, etj) dhe krijojnė prodhime tė cilat e aktivizojnė komplementin.

Diagnoza
Pasqyra klinike e kėsaj sėmundje ėshtė tipike. Diagnoza laboratorike bėhet nga mostra e aspiratit nazotrakeal dhe kultivimi nė terrenin e Bordet-Gengou (agar gjak me patate dhe glicerol). Kjo baktere nuk rritet nė terrenet e zakonshme ushqyese, sepse ato kanė peptone, acide yndyrore tė pangopura, sulfide etj. qė e pengojnė rritjen. Kolonitė e kėsaj baktere rriten nė trajtė tė kolonive hemolitike transparente. Nė aspektin serologjik ajo mund tė dallohet nga B parapertussis and B. bronchiseptica.

Parandalimi dhe trajtimi
Zakonisht jepet vaksinė e vdekur bakterore nė trajtė tė kombinuar - DiTePer. Po ashtu, ekziston edhe vaksinė joqelizore e pėrbėrė nga hemaglutininet filamentoze dhe pertusigjeni i detoksikuar qė pėrdoret nė trajtė tė buster imunizimit. Eritromicina ėshtė medikament i pėrzgjedhur nė trajtimin e kėsaj sėmundjeje. 

 

 

VIDEO
Foshnja me pertusis
Infanti me pertusis
 Fėmija me pertusis
Fėmija me pertusis
 
Courtesy of California Department of Health Services and Healthy Nevadans 2000, Nevada State Health Division and Immunization Action Coalition
Real Video

hemo-incid.jpg (94465 bytes) Incidenca e sėmundjeve invazive qė shkaktohen nga tipe tjera pėrveē H. influenzae b te fėmijėt nėn 5 vjeē. CDC/Barbara Rice ber2@cdc.gov 

HAEMOPHILUS

Gjinia Haemophilus pėrmban shumė shtame bakterore, prej tė cilėve rėndėsinė mė tė madhe klinike e ka H.influenzae. Shtamet tjera me rėndėsi klinike hasen kryesisht te personat me imunitet tė kompromituar. Ato janė: H.ducreyi (shkakton njė sėmundje seksualisht tė transmetueshme tė quajtur shankroid), H.  aegyptius (shkakton konjuktivit dhe ethe purpurike braziliane) dhe H.parainfleuenzae (shkaktar i rrallė i pneumonisė dhe endokarditit). Ekzistojnė edhe lloje tė tjera tė gjinisė Haemophilius qė janė pėrbėrės tė florės normale, tė cilėt mund tė jenė patogjenė te personat me imunitet tė kompromituar. Shtamet e kapsuluara tė H.influenzae (tipi b) janė mė virulent, edhepse edhe disa shtame tė tjera pa kapsulė, po ashtu, mund tė kenė veprim patogjen.


 

 
Haemophilus influenzae – prokariot kokobacilar (duke u ndarė); shkakton meningjit te fėmijėt; pneumoni, epiglotit, laringjit, konjunktivit, infeksion neonatal, otitis media (infeksion i veshit tė mesėm) dhe sinuzit te tė rriurit (SEM x 64,000)  © Dennis Kunkel Microscopy, Inc.  

Haemophilus influenzae

Morfologjia dhe fiziologjia
H. influenzae
ėshtė bacil i vogėl Gram negativ (nganjėherė pleomorf) qė rritet nė agar qokollatė (gjak i ngrohur). Kjo baktere pėr rritjen e kolonive tė saj kėrkon terrene ushqyese tė pasuruara me heminė (faktori X) dhe nikotinamid adeninė dinukleotid (NAD+ : faktori V). Rritja e kolonive fuqizohet nga pėrqėndrimi i lartė i CO2 (5%). H.influenzae nuk rritet nė terrenin e zakonshėm tė agar gjakut. Kėrkesat pėr praninė e faktorėve tė rritjes V dhe X, pėrdoren pėr tė dalluar H.influenzae nga shtamet tjera tė kėsaj gjinie. H.influenzae pėr t’u rritur kėrkon praninė e tė dy komponentave tė pėrmendura; H. parainfluenzae kėrkon vetėm faktorin V, kurse H.ducrey  kėrkon vetėm praninė e faktorit X pėr rritje. H.influenzae ndahet nė disa shtame varėsisht nga prania e polisaharidit kapsular (tipet a-f) dhe/ose nga vetitė biokimike (biotipet I-VIII).

Epidemiologjia dhe shfaqjet klinike
H. influenzae
shkakton sindrome tė ndryshme klinike, disa prej tė cilėve varen nga prania e kapsulės bakterore. Deri nė pėrdorimin e vaksinės Hib, nėntipi b i H.influenzae ka qenė shkaktari kryesor i meningjitit te fėmijėt e moshės 6 muaj deri nė 5 vjeē; edhepse nga kjo sėmundje janė prekur edhe adoleshentėt dhe tė rriturit. Sėmundja zakonisht fillon me rrjedhje hundėsh, ethe tė lehtė dhe kokėdhembje(1-3 ditė). Pėr shkak tė veēorive invazive tė H.influenzae, kjo baktere futet nė sistemin e qarkullimit tė gjakut dhe e tejkalon barierėn hemato-encefalike duke shkaktuar shtangime tė qafės, konvulzione, komė e nganjėherė edhe vdekje. Trajtimi i hershėm mund ta parandalojė prognozėn e keqe nė ecurinė e sėmundjes (komėn dhe vdekjen), por pacienti mund tė vuaj nga ndėrlikimet siē janė shurdhimi dhe retardimi mental. Tipi b i H.influenzae, mund tė shkaktojė edhe sėmundje tė tjera si: artrit septik, konjuktivit, celulit dhe epiglotit, i cili qė mund tė ēojė nė obstruksion tė rugėve tė sipėrme respiratore dhe ngulfatje. Llojet tjera tė hemofilusit rrallė japin sėmundje tė pėrmendura. Shtamet e pakapsuluara tė H.influenzae janė shkaktarėt mė tė shpeshtė tė otitis media tek fėmijėt e vegjėl (bashkė me streptococcus pneumonia qė mbizotėron si faktor etiologjik). Tek tė rriturit, kėto baktere mund tė shkaktojnė pneumoni, sidomos tek individėt me infeksione bashkėshoqėruese tė mushkėrive. Bakteret e kėsaj gjinie shpeshherė mund tė shkaktojnė sinuzit akut ose kronik te tė gjitha grup moshat.

 

h-influ.jpg (153740 bytes) Simptomet klinike tė infeksionit me Haemophilus

hib patient.jpg (24392 bytes) Ky fėmijė e ka fytyrėn e enjtur pėr shkak tė infeksionit me Hib. Indi lėkuror nėn nofull dhe faqe ėshtė infektuar. Infeksioni pėrhapet nė fytyrė.  Courtesy of Children's Immunization Project, St. Paul, MN

 hemo-card.jpg (113445 bytes)  Patologjia e endokarditit subakut bakterial qė ka pėrfshirė valvulėn mitrale. Ventrikuli i majtė ėshtė hapur pėr tė treguar vegjetacionet fibrinoze tė valvulės mitrale pėr shkak tė infeksionit me  Haemophilus parainfluenzae. Autopsi.  CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr. epe1@cdc.gov

Patogjeneza
Faktori kryesor nė patogjenezėn e sėmundjes ėshtė prania e kapsulės, e cila ka veprim antifagocitar. Nėntipi b i H.influenzae ėshtė mė invaziv dhe mė patogjenik sesa nėntipet e tjera. Lipopolisaharidi ėshtė pėrgjegjės pėr procesin inflamator. Kėto mikroorganizma, po ashtu, prodhojnė proteazėn specifike - IgA1 qė e ndihmon kolonizimin pėr epitelin mukotik.

Diagnoza
Diagnoza paraprake vehet duke u bazuar nė anamnezėn e sėmundjes, ekzaminimin fizikal dhe shfaqjet klinike. Hemokulturat janė pozitive nė afėr 50% tė pacientėve simptomatikė, pėrveē atyre qė kanė konjuktivit. Tek 95% e rasteve tė meningjitit tė shkaktuar nga H.influenzae, nė mostrat e pacientit (serumi, lėngu trunoshpinor dhe urina e pėrqėndruar) izolohet poliribitol fosfati- komponenta kryesore patogjene e polisaharidit kapsular. Ndėrkaq, nė afėr 80% tė rasteve nė ekzaminimin mikroskopik tė ngjyrosjes sipas Gramit, vėrehen kokobacile Gram negative. Disa preparate tė ngjyrosura sipas Gramit mund tė ndihmojnė edhe nė diagnozėn e shpejtė tė artritit septik dhe tė sėmundjeve tė traktit tė poshtėm respirator.

Trajtimi dhe parandalimi
Nėse nuk trajtohen urgjentisht, infeksionet sistemike (meningjiti dhe epiglotiti) tė shkaktuara nga H.influenzae janė qindpėrqind vdekjepruese. Kohėve tė fundit vėrehet njė rezistencė ndaj ampicilinės, prandaj medikament i pėrzgjedhur mbeten cefalosporinet e spektrit tė gjerė qė e depėrtojnė barierėn hemato-encefalike. Sėmundjet tjera qė shkaktohen nga kjo baktere mund tė trajtohen me ampicilinė ose ndonjė antibiotik tjetėr si trimetoprim-sulfametoksazoli, tetraciklinat dhe
cefaklori.

Vaksina Hib-C qė pėrmban PRP-nė e konjuguar kapsulare nė toksioidin e tetanusit pėrdoret me sukses nė sigurimin e imunitetit dhe ėshtė pjesė e skedės sė imunzimit rutinor.

hibimp.gif (29660 bytes) Vendet qė zbatojnė imunizimin rutinor tė fėmijėve me Hib  © WHO

Haemophilus ducreyi

Ėshtė shkaktar i rėndėsishėm i ulēerave gjenitale (shankroidi) nė Azi dhe Afrikė, por mė rrallė vėrehet nė SHBA. Incidenca ėshtė afėr 4000-5000 raste nė vit, me vendet mė tė prekura nė Kaliforni, Floridė, Gjorgji dhe Nju Jork. Infeksioni ėshtė asimptomatik te femrat, kurse te meshkujt pas inkubimit njėjavor shkakton paraqitjen e njė papulle tė ndjeshme me bazė tė skuqur nė gjenitalie dhe rajonin pėrreth tyre. Lezioni mė tej progredon nė ulēerė dhembėse me limfadenopati inguinale. Lezionet e H.ducrey (shankroidi) dallohen nga lezioni sifilitik (shankri) sepse ato janė lezione tė buta. Ky shtam ėshtė mė nazeqar (fastidioz) sesa H.influenzae, por mund tė rritet nė agar-qokollatė tė pasuruar me IsovitaleX nė 5-10% CO2; kolonitė mund tė vėrehen brenda 2-4 ditėsh. 

Haemophilus influenzae aegyptius

Kjo baktere shkakton infeksion oportun qė rezulton me sėmundje fulminante pediatrike (ethet puerperale braziliane) qė karakterizohen me konjuktivit, ethe, vjellje dhe dhembje barku. Nė fazėn e mėvonshme,  pacienti mund tė zhvillojė petekie, purpura, shok dhe vdekje. Patogjeneza e sėmundjes ėshė pak e njohur. Kushtet e rritjes janė tė njejta sikurse ato pėr H.influenzae.

H. ducreyi dhe H. influenzae aegyptius mund tė trajtohen me erythromycin.

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line


Faqja e pėrditėsuar mė  Sunday, February 15, 2015
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt