BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 17  

ZOONOZAT

BRUCELLA, YERSINIA, BACILLUS, LISTERIA DHE FRANCISELLA

Dr Abdul Ghaffar
Department of Pathology, Microbiology and Immunology
University of South Carolina
Columbia

Pėrktheu:
Dr Lul Raka
Fakulteti i Mjekėsisė
Universiteti i Prishtinės

 

 

SPANJOLLISHT

 

E-MAIL DR LUL RAKA

Universiteti i Prishtinės

  

 

plague-paint.jpg (48411 bytes) Arnold Boecklin: Murtaja 1898. Tempera nė dru,  Kunstmuseum, Basel


OBJEKTIVAT MĖSIMOR

Njohja e morfologjisė dhe fiziologjisė sė pėrgjithshme tė mikroorganizmave

Njohja e epidemisė dhe shfaqjeve klinike

Kuptimi i mekanizmave tė patogjenezės

Njohja e procedurave tė diagnozės, terapisė dhe parandalimit tė kėtyre sėmundjeve

 

Zoonozat janė sėmundje qė parimisht prekin kafshėt, por ato mund tė transmetohen edhe tek njeriu si rezultat i kontaktit tė drejtpėrdrejtė apo tė tėrthortė me popullacionin e infektuar shtazor.

 

BRUCELLOZA

Morfologjia dhe fiziologjia 
Brucellat
janė kokobacile Gram-negative tė palėvizshme. Ato janė baktere strikte aerobe dhe rriten shumė ngadalė nė agar-gjak (nazeli-fastidioze). Pėrbrenda strehuesit, ato jetojnė si patogjenė fakultativė brendaqelizorė.

 

Epidemiologjia, transmetimi dhe shfaqjet klinike
Bruceloza ėshtė parimisht sėmundje e kafshėve qė prek organet e pasura me sheqerin
eritriol (gjinjtė, mitrėn, epididimisin etj.). Brucellat lokalizohen nė kėto organe tė kafshėve duke shkaktuar infertilitet, sterilitet, mastit, abort ose qėndrojnė si bartės. Njerėzit qė kanė kontakt tė ngushtė me kafshėt e infektuara janė nė rrezik pėr prekjen nga ethet undulante (punėtorėt e therrtoreve, veterinarėt, farmerėt, punėtorėt nė bylmetore). Nė SHBA regjistrohen afėr 100-200 raste nė vit, kurse nė botė afėr 500.000 raste (kryesisht nė vendet e pazhvilluara ose nė zhvillim). Njeriu mund tė infektohet nga katėr lloje tė brucellave: B. abortus (gjedhet), B. suis (derrat), B. melitensis (dhitė/delet) dhe B. canis (qentė). 

 

  Brucella abortus - Gram-negative, coccobacillus prokaryote; causes bovine spontaneous abortion due to its rapid growth in the presence of erythritol (produced in the plancenta). SEM x 29,650  © Dennis Kunkel Microscopy, Inc.  Used with permission

brucell03-2.jpg (148146 bytes)   Brucella abortus – kokobacil prokariot Gram-negativ; shkakton abort spontan te gjedhet pėr shkak tė rritjes sė shpejtė nė prani tė eritriolit qė prodhohet nė placentė. SEM x 29,650  © Dennis Kunkel Microscopy, Inc.  Me leje

brucell03-1.jpg (107028 bytes)  Brucella spp. Janė kokobacile tė vogla Gram negative qė ngjyrosen dobėt (0.5-0.7 x 0.6-1.5 mikrometra), dhe shihen si qeliza tė vetme qė duken si “zallė i pastėr”. CDC

 

brucella.gif (72114 bytes) Brucella bovis nė epididimis  © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje

B. abortus dhe B. canis shkaktojnė infeksion mesatar qelbėzues, kurse B. suis shkakton infeksion tė rėndė qelbėzues qė mund tė qojė nė shkatėrrimin e organeve limforetikulare dhe tė veshkėve. B.melitensis shkakton trajtė tė rėndė, kronike dhe rekurente tė sėmundjes. Bakteret depėrtojnė nė organizmin e strehuesit pėrmes mukozave tė orofaringut (gėlltitja/inhalimi), pėrmes lėkurės sė dėmtuar ose konjuktivės. Infeksioni zakonisht ndodh pas kontaktit tė drejtpėrdrejtė me materialin infektiv, por ai mund tė vjen edhe pėrmes konsumit tė qumėshtit dhe prodhimeve tė tij. Bakteret gėlltiten nga neutrofilet e monocitet dhe lokalizohen nė nyjet limfatike regjionale, ku proliferojnė nė mėnyrė brendaqelizore. Nėse Brucellat nuk shkatėrrohen nė brendi tė nyjave limfatike, atėherė ato depėrtojnė nė qarkullimin e gjakut duke dhėnė septikemi. Me kėtė rast, bakteret migrojnė nė organet e tjera limforetikulare (shpnetka, palca ashtėrore, mėlqia, testiset) duke prodhuar granuloma dhe/ose mikroabscese. Simptomet klinike pėrcillen me ethe, rrėqethje, djersitje, rraskapitje, miallgji, dobėsi e muskujve dhe humbje apetiti; shpesh mund tė pėrfshihen edhe nyjat. Bruceloza mund tė jetė akute ose kronike. Vdekja pason kryesisht pėr shkak tė endokarditit dhe ka njė pėrqindje deri 3%.

Patogjeneza
Shfaqjet klinike tė brucelozės rezultojnė me praninė e mikroorganizmave dhe shfaqen 2-4 javė (nganjėherė deri 2 muaj) pas ekspozimit. Gjatė qėndrimit nė fagolizosom, B.abortus liron 5’-guanozinėn dhe andeninėn qė janė nė gjendje ta frenojnė degranulimin e granulave qė pėrmbajnė peroksidazė. Kjo shkakton frenimin e sistemit tė mbytjes sė baktereve qė realizohet pėrmes sistemit mieloperoksidazė-peroksid-halid. Vazhdimėsia e pranisė brendaqelizore tė baktereve rezulton nė formimin e granullomave nė organet e sistemit retikuloendotelial dhe nė dėmtimin e indeve pėr shkak tė reaksioneve tė mbindjeshmėrisė (shumica e tipit IV).

Diagnoza
Diagnoza e sėmundjes mbėshtetet nė shfaqjet klinike tė pranisė sė etheve pėr njė kohė tė gjatė,
mialgjisė, artralgjisė dhe tė dhėnave anamnestike tė ekspozimit (kontakti me kafshė ose konsumi i materialit tė papėrpunuar nga kafshėt e infektuara). Diagnoza pėrfundimtare vehet pėrmes kultivimit tė gjakut nė terrene tė pasuruara ushqyese. Kėto baktere janė nazeli dhe rriten shumė ngadalė (4-6 javė nė agar-gjak). B.abortus, por jo edhe brucelat e tjera rritet mė sė miri nė atmosferė me 5% CO2. Nė agar gjak, Brucelat japin koloni tė bardha shėndritėse. Pėr vėrtetimin e diagnozės pėrdoren edhe testet serologjike.

Parandalimi dhe kontrolli 

Infeksionet humane me Brucela trajtohen me rifampinė (depėrton brenda qelizave) nė kombinim me streptomicinet ose tetraciklinet. Terapia jepet pėr njė kohė tė gjatė. Masat e kontrollit pėrfshijnė vaksinimin e kafshėve dhe shmangien e pėrdorimit tė materialit infektiv.

 

 

yersin.jpg (113282 bytes) Dr. Alexandre Yersin para Stacionit Nacional tė Karantinės , Shanghai, 1936

worldplague.jpg (156737 bytes) Shpėrndarja e murtajės nė botė. 1998 CDC

plagwest.jpg (208385 bytes) Murtaja nė SHBA. CDC

 

  Yersinia pestis – bacil  prokariot; shkakton murtajėn bubonike (SEM x20,800)   © Dennis Kunkel Microscopy, Inc. me leje

 

yersinia1.jpg (265626 bytes) Yersinia pestis. Identifiimi me antitrupa fluoreshent.  CDC

 

 

 

 

MURTAJA

Murtaja ėshtė sėmundje e shkaktuar nga Yersinia pestis dhe njihet qė nga mesjeta si “sėmundja e zezė”. Emėrtimi i tillė ėshtė dhėnė pėr shkak se kjo sėmundje shpesh jep gangrenė me nxirje tė pjesėve tė ndryshme tė trupit. Ndjeshmėria e kapilarėve tė gjakut rezulton nė gjakrrjedhje tė lėkurės, tė cilat po ashtu mund tė japin copėza tė zeza nė trup.

Morfologjia dhe fiziologjia
Yersinia pestis
ėshtė bacil Gram-negativ, pleomorf, fakultativ anaerob, me ngjyrosje bipolare dhe i palėvizshėm. Temperatura optimale pėr rritjen e kėsaj baktere ėshtė 28°C; ėshtė parazit fakultativ brendaqelizor.

Epidemiologjia, transmetimi dhe shfaqjet klinike
Nė historinė e njerėzimit, murtaja ka patur tri pandemi duke marrė jetėn e miliona njerėzve. Sot, ajo shfaqet vetėm nė raste sporadike. Nė SHBA, murtaja e kafshėve shfaqet nė disa shtete perėndimore, zakonisht tek brejtėsit e vegjėl dhe te kafshėt qė ushqehen me kėta brejtės.

Njerėzit infektohen prej pleshtave tė brejtėsve ose gjatė kontaktit me kafshėt e infektuara. Pleshtat e marrin Y.pestis gjatė thithjes sė gjakut tė brejtėsve tė infektuar. Kėto mikrobe e humbin kapsulėn e tyre, shumėzohen nė traktin tretės dhe pjesėrisht e bllokojnė proventrikulin. Gjatė ushqimit nė trupin e njeriut, pleshtat i regurgitojnė disa nga mikroorganizmat nė plagėn thumbuese nė lėkurė. Mikrobet tė pakapsuluara fagocitohen dhe shkatėrrohen nga neutrofilet. Mirėpo, disa nga mikroorganizmat merren nga histiocitet, qė nuk mund t’i shkatėrrojnė dhe iu lejojnė atyre qė tė risintetizojnė kapsulėn. Mikroorganizmat e kapsuluar, pas lirimit nga histiocitet janė rezistent ndaj fagocitozės. Infeksioni pėrhapet nė nyjet limfatike drenuese, tė cilat bėhen tė nxehta, tė enjtura, tė ndjeshme dhe hemoragjike duke formuar bubonet karakteristike nga tė cilat ėshtė nxjerrė emėrtimi murtaja bubonike. Brenda disa orėve bakteret depėrtojnė nė shpnetkė, mėlqi dhe mushkėri duke shkaktuar pneumoni. Gjatė pranisė nė sistemin e qarkullimit tė gjakut kjo baktere jep koagulim brendavaskular difuz qė qon nė formimin e trombeve brendavaskulare dhe lezione puerperike nėpėr tėrė trupin. Nėse nuk trajtohet, infeksioni ka shkallė tė lartė tė vdekshmėrisė (deri 90%). Bakteret qiten nė ambient nė trajtė thėrmizash gjatė kollitjes duke infektuar njerėzit tjerė nė afėrsi dhe duke dhėnė murtajėn pneumonike, e cila shumė vėshtirė kontrollohet dhe ka vdekshmėri 100%. 

Patogjeneza
Nė patogjenezėn e infeksionit me Y.pestis marrin pjesė shumė faktorė:

Gjeni i quajtur low calcium response (lcr) : ėshtė njė gjen qė kodohet nga plazmidet dhe i mundėson bakteres tė rritet nė mjedise me pėrqėndrime tė ulėta tė Ca++ (mjedisi brendaqelizor). Kjo komponentė, po ashtu, koordinon prodhimin e disa faktorėve virulent, siē janė V, W dhe yops (proteinat e jashtme tė Yersinias).

Proteinat V dhe W: kodohen nga plazmidet dhe shoqėrohen me profilferim tė shpejtė dhe septikemi.

Yops: njė grup prej 11 proteinash, qė kodohen nga plazmidet; janė esencialė pėr patogjenezėn e brejtėsve dhe janė pėrgjegjės pėr citotoksicitet, pengimin e migrimit tė fagociteve dhe gėlltitjes nga to dhe agregimin e trombociteve.

Antigjeni i mbėshtjellėsit qelizor (F-1): ėshtė njė kompleks i proteinave dhe polisakarideve qė shprehet nė 37° C tek strehuesi gjitar, por jo edhe te pleshtat; ka edhe veprim antifagocitar.

Aktivatori i koagulazės dhe plazminogjenit: kodohen nga plazmidet. Koagulaza ėshtė pėrgjegjėse pėr krijimin e mikrotrombeve kurse aktivizuesi i plazminogjenit promovon pėrhapjen e mikroorganizmit. Ai, po ashtu shkatėrron C3b nė sipėrfaqen e baktereve duke e dobėsuar fagocitozėn.

LIBRI
A Journal of the Plague Year by Daniel Defoe (1722)

plague_tr.gif (31994 bytes)  plague suit.gif (36797 bytes) Kostumet e murtajės. Sqepi u mbush me vajra me erė tė kėndshme dhe uthull pėr t’iu kundėrvėnė kundėrmimit tė viktimave tė murtajės. Edhepse mjekėt nė shekullin e XIV nuk e kanė ditur shkaktarin e murtajės, kostumet kanė mundur tė jenė efikas deri nė njėfarė mase sepse i kanė larguar pleshtat  kurse sqepi pengoi depėrtimin e tyre. Majtas: Bubonic Plague nga Ely Janis Right: © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje
Diagnoza
Diagnoza klinike mbėshtet nė praninė e buboneve, kurse vėrtetimi i saj bėhet me kulturė nga aspirati i nyjeve limfatike. Gjatė manipulimit me mostrat klinike duhet pasur kujdes tė jashtėzakonshėm, pasiqė kėto mikroorganizma janė shumė infektivė.

Parandalimi dhe kontrolli
Hospitalizimi dhe izolimi i rreptė janė rregullat kryesore nė parandalimin dhe kontrollėn e sėmundjes. Streptomicina dhe tetraciklina kanė efekt tė lartė nė kurim. Ekziston njė vaksinė e mbytur me formalinė por aplikohet vetėm tek grupet e rrezikuara tė njerėzve. Sėmundja bėn pjesė nė grupin e sėmundjeve karantinoze dhe raportimi i saj ėshtė obligativ. Kontrolli i murtajės urbane mbėshtetet nė kontrollin e pleshtave dhe brejtėsve.
 

  flea.jpg (33796 bytes) Xenopsylla cheopsis mashkullore (pleshti i mijve oriental) nė gjak. CDC

bubo.jpg (9795 bytes) Gjėndrrat e ėnjtura limfatike (bubonet) shkaktuar nga murtaja. CDC

yersinia2.jpg (273305 bytes) Ngjyrosja sipas Uajsonit e Yersinia pestis. CDC

plague03-3.jpg (76285 bytes) Simptomatologjia e e murtajės-bubonet inguinale. CDC

yersin1.jpg (146039 bytes)   Histopatologjia e shpnetkės te njė rast fatal i murtajės humane-nekroza dhe Yersinia pestis. CDC/Dr. Marshall Fox 

yersin2.jpg (171981 bytes) Histopatologjia e nyjeve limfatike nė murtajėn humane fatale- nekroza medullare me lėng dhe Yersinia pestis. CDC/Dr. Marshall Fox 

plague03-2.jpg (81743 bytes) Fragjiliteti i kapilarėve ėshtė njė ndėr manifestimet kryesore tė infeksionit nga murtaja, qė shihet nė kėmbėn e pacientit tė infektuar.  CDC

plague03-1.jpg (81378 bytes) Gangrena ėshtė njė ndėr manifestimet e murtajės, prandaj me shekuj ėshtė quajtur “vdekje e zezė”. CDC

plague03-4.jpg (70905 bytes)  Pacient me murtajė qė ka ėnjtje tė nyjave limfatike aksillare CDC

plague03-5.jpg (69717 bytes)  Skajet e mbyllura bipolare tė Yersinia pestis mund tė shihen me ngjyrosjen sipas Vrajtit nė gjakun e viktimės nga murtaja

plague03-6.jpg (78102 bytes)   Yersinia pestis rritet mirė nė shumicėn e terreneve pas 48-72 orėsh duke dhėnė koloni gri tė bardha deri nė opake tė verdha, tė ngritura, me morfologji tė ērregullt tė “vezėve tė fėrguara”; si alternativė kolonitė mund tė kenė shkėlqim sikur bakėr.  CDC
 

WEB RESOURCES
Questions and answers about plague from the CDC

 
koch.jpg (10553 bytes)  Mikrografitė origjinale tė Robert Kohut tė bacilit tė antraksit. DOD Anthrax Program

anthrax.gif (21050 bytes) Ngjyrosja sipas Gramit-antraksi. DOD Anthrax Program

anthrax4.gif (77544 bytes) Antraksi nga Bacillus anthracis (pėrgatesa e gjakut) © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje

 

ANTRAKSI

Morfologjia dhe fiziologjia
Bacillus anthracis
ėshtė bacil i madh Gram-pozitiv, aerob, sporogjen qė shkakton sėmundjen e antraksit. Sporet formohen nė kulturė, nė tokė, nė indet dhe eksudatet e kafshėve tė vdekura, por jo nė gjakun apo indet e kafshėve tė gjalla. Sporet mund tė jetojnė nė tokė me dekada tė tėra.

Epidemiologjia, pėrhapja dhe klinika
Antraksi prek kryesisht kafshėt barngrėnėse (gjedhet, delet; e mė pak kuajt, derrat dhe dhitė). Njerėzit mund tė infektohen me rrugė lėkurore (pėrmes kontaktit tė drejtpėrdrejtė me kafshėt e sėmura, punėsimi nė industrinė e pėrpunimit tė lėkurės, leshit, bishtit ose koskave tė kafshėve), me rrugė ajrore (inhalimi te sėmundja e pėrpunuesve tė leshit), ose me rrugėn tretėse (ingjestioni dhe konsumi i mishit tė kafshėve tė sėmura).

anthrax2.jpg (22263 bytes)  Antraksi lėkuror.  DOD Anthrax Program

anthrax1.jpg (44182 bytes)  Zhvillimi i antraksit lėkuror. CDC

anthrax2a.jpg (31158 bytes) Antraksi i lėkurės. CDC

Antraksi lėkuror pėrbėn afėr 95% tė tė gjitha rasteve te njerėzit. Sporet depėrtojnė pėrmes dėmtimeve tė vogla nė lėkurė, gjerminojnė nė qeliza vegjetative tė cilat proliferojnė nė mėnyrė rapide nė portėn hyrėse. Brenda disa ditėsh, shfaqet njė puqėrr qė mė vonė kalon nė vezikulė. Mandej, ajo mbushet me lėng edematoz me ngjyrė tė kaltėr nė tė zezė. Ruptura e kėtij lezioni nė pjesėn bazike krijon njė puqėrr (eskarė) me ngjyrė tė zezė, tė rrethuar nga njė zonė e induracionit. Ky lezion quhet pustula maligna; megjithatė, lezioni nuk ka qelb as nuk shoqėrohet me dhembje. Lezioni vėrehet nė duar, nė parakrahė dhe nė kokė. Invadimi i sistemit tė qarkullimit tė gjakut mund tė shpėrndajė bakteret kudo nė organizėm.

Antraksi i mushkėrive rezulton nga inhalimi i sporeve tė B.anthracisfagocitohen nga makrofagjet alveolare ku gjerminojnė dhe shumėzohen. Mikroorganizmat e infektojnė nyjen limfatike hilare, nė tė cilėn shfaqet nekroza hemorragjike. Pacienti mund tė ketė ethe, rraskapitje, mialgji dhe kollė joproduktive. Pas mbėrritjes nė nyjet lmfatike hilare, infeksioni mund tė kalojė nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Distresi respirator dhe cianoza janė manifestime tė toksemisė. Vdekja mund tė pasojė brenda 24 orėsh. Kjo formė e antraksit ėshtė me rėndėsi nė bioterrorizėm.

Antraksi i traktit tretės rezulton nga konsumi i mishit tė kafshėve tė sėmura dhe qon nė profilerim tė mikroorganizmave nė traktin tretės, invazion tė epitelit dhe ulqerim tė mukozės. Invazioni pėrhapet nė nyjet limfatike mezenterike dhe pastaj nė sistemin e qarkullimit tė gjakut. Fillimisht vėrehet vjellje dhe diarre pasuar me praninė e gjakut nė feces. Invazioni i baktereve nė gjak pėrcillet me rraskapitje masive, shok dhe vdekje. Pėr shkak tė masave tė rrepta tė kontrollit, kjo trajtė e antraksit nuk vėrehet nė SHBA.

PREZENTIM RASTI

Antraksi inhalator Pennsylvania - 2006

  anthraxface.jpg (54607 bytes) Lezionet lėkurore tė antraksit nė fytyrė.   CDC

anthraxneck.jpg (51831 bytes) Lezionet lėkurore tė antraksit nė qafė. CDC

anthrxaintest.jpg (132088 bytes) Hemorragji nė mukoza dhe submukoza me degjenerim arteriolar. CDC/Dr. Marshall Fox   

anthraxliv.jpg (157981 bytes) Histopatologjia e mėlqisė nė njė rast fatal tė antraksit. Sinusoidet e zgjeruara, infiltratet me neutrofile. CDC/Dr. Marshall Fox 

anthraxd4.jpg (96962 bytes)  Njė grua 53 vjeēe e punėsuar pėr 10 vite nė departamentin e tjerrjes nė fabrikėn e pėrpunimit tė leshit tė dhive. Lezione lėkurore tė antraksit nė faqen e djathtė; lezioni nė ditėn e 4. CDC

anthraxd5.jpg (84750 bytes)  Lezioni nė ditėn e pestė  CDC

anthraxd6.jpg (152960 bytes)  Lezioni nė ditėn e gjashtė.   CDC

anthraxd8.jpg (94743 bytes)  Lezioni nė ditėn e tetė. CDC

anthraxd11.jpg (81870 bytes)  Lezioni nė ditėn e 11-tė.   CDC

anthraxd13.jpg (71850 bytes)  Lezioni nė ditėn e 13-tė.   CDC

   

 
 

BURIMET E INTERNETIT
Antraksi si armė biologjike-menaxhimi mjekėsor dhe publik 
CDC pdf file (kėrkon Acrobat)

CDC Video e Antraksit

CDC Antraksi

DOD Anthrax Vaccine Site

(kėrkon Flash)

Antraksi klinik
CDC pdf file

Anthrax FAQ
CDC

Cipro
Bayer

 

Patogjeneza
Faktorėt virulent qė marrin pjesė nė patogjenezėn e sėmundjes pėrfshijnė ekzotoksinat dhe kapsulėn.

Ekzotoksina: Kodohet nga plazmidi, ėshtė termolabile dhe pėrbėn kompleks heterogjen proteinik tė ndėrtuar nga 3 komponenta:  

(1) Faktori edematoz (FE) 
(2) Faktori letal (FL)
(3) Antigjeni mbrojtės (AM). 

In vivo, kėta tre faktorė bashkėveprojnė nė mėnyrė sinergjike. Antigjeni mbrojtės lidhet pėr receptorėt sipėrfaqėsorė nė qelizat eukariote dhe pastaj pastrohet nga proteaza qelizore. Pjesa e madhe terminale C e antigjenit mbrojtės lidhet me receptorėt dhe pastaj lidhet me FE ose FL qė futen nė qelizė pėrmes endocitozės. FE qė ndodhet nė brendi tė qelizės lidhet me kalmodulinėn dhe vepron sikur adenilatciklazė. Mekanizmi i veprimit tė FL pėrfshin aktivizimin e makrofagjeve dhe prodhimin e citokineve qė shkaktojnė nekrozė, ethe, shok dhe vdekje. Veē e veē, kėto tri proteina nuk kanė aktivitet toksik. Antitrupat ndaj antigjenit mbrojtės e parandalojnė lidhjen e AM nė qeliza, e ndalin FE dhe hyrjen e FL.

Kapsula: pėrbėhet nga polipeptidi i acidit D-glutamik qė kodohet nga njė plazmid dhe ka veprim antifagocitar. Nuk ėshtė imunogjen i mirė; edhe nėse prodhohen antitrupa, ato nuk mbrojnė nga sėmundja.

Diagnoza
Diagnoza klinike e antraksit mund tė vėrtetohet me anė ekzaminimit direkt mikroskopik ose me kulturė. Strishot e freskėta tė lėngut vezikular, lėngut nėn eskarė, gjakut ose apsiratet nga shpnetka dhe nyjet limfatike ngjyrosen me metilen blu polikromatik dhe ekzaminohen pėr praninė e skajeve tė topitura, bacileve me ngjyrė tė kaltėr nė tė zezė dhe me kapsulė ngjyrė roze. Nėse ekzaminimi mikroskopik ėshtė negativ, atėherė duhet tė bėhet kultivimi nė pllakat e agar-gjakut. Mikroorganizmat nga kultura nė ngjyrosjen e Gramit duken si bacile tė trasha e tė gjata Gram pozitive.

Parandalimi dhe trajtimi
Antibiotikė tė pėrzgjedhur janė penicilinet, kinolonet dhe ciprofloksacinat. Antitrupat ndaj kompleksit tė toksinave janė neutralizuese dhe mbrojtėse. Ekzistojnė dy vaksina- njėra ėshtė pėr imunizimin e gjedheve dhe kafshėve tė tjera barngrėnėse, kurse tjetra ėshtė pėr njerėz.
 

 

Cipro kutia informative

 

TUTORI
Patologjia e antraksit inhalator
Armed Forces Institute of Pathology
 

anthraxinhal2.jpg (28003 bytes) Zgjerimi i mediastinumit dhe efuzioni pleural nė rentgenin e kraharorit nė antraksin inhalator. CDC
antrrax3.gif (65776 bytes) Anthrax, droqkat e gjakut nga anusi  © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje
listeria-act.jpg (86412 bytes) Infeksioni i makrofagjeve apo qelizave parenkimale nga Listeria monocytogenes

   Listeria monocytogenes – bacil prokariot qė shkakton listeriozė, meningjit dhe helmim me ushqim. © Dennis Kunkel Microscopy, Inc. Me leje

lister1.gif (62754 bytes) Delja me listeriozė  © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje

lister2.gif (60655 bytes) Listeria monocytogenes nė neutrofile (pėrgatesa e gjakut) © Bristol Biomedical Image Archive, University of Bristol. Me leje

lister2002.jpg (65413 bytes)  Mikrografi elektronike e Listeria monocytogenes me flagjelė, 41,250X 
CDC/Dr. Balasubr Swaminathan; Peggy Hayes; Elizabeth White

lister2002a.jpg (90567 bytes)  Mikrografi elektronike e Listeries nė inde. CDC/Dr. Balasubr Swaminathan; Peggy Hayes; Elizabeth White

 

LISTERIOZA

Morfologjia dhe fiziologjia
L.monocytogenes
ėshtė kokobacil Gram pozitiv, fakultativ brendaqelizor qė shpesh rritet nė trajtė tė vargjeve tė shkurta. Dallohet nga bakteret tjera Gram pozitive sepse pėrmban lipopolisaharidin listerik (njė molekulė qė nė aspektin kimik dhe biologjik i pėrngjan lipopolisaharidit klasik). Kėto baktere formojnė koloni beta hemolitike nė agar-gjak, kurse nė terrenet tjera kultivuese japin koloni translucente me ngjyrė tė kaltėr nė tė gjelbėr. Pas infektimit tė qelizės (makrofagjet dhe qelizat parenkimale) mikrobi i shmanget vakuolave tė strehuesit (ose fagosomit) dhe ndahet shumė shpejt nė citoplazmėn e qelizės sė strehuesit para se tė kapsulohet nga filamentet e shkurta tė aktinės. Kėto filamente mė vonė riorganizohen nė bishta tė gjatė qė dalin nga njėri skaj i bakteres. Bishti ndėrmjetėson lėvizjen e baktereve nėpėr citoplazmė e deri te sipėrfaqja e qelizės strehuese. Nė periferi tė qelizės, pastaj formohen protruzionet qė mund tė kalojnė nė qelizat fqinje duke i mundėsuar bakteres hyrjen nė to. Pėr shkak tė kėsaj rruge tė transmetimit prej qelizės nė qelizė, mikrobet kurrė nuk kanė vendosje jashtėqelizore dhe nuk i nėnshtrohen veprimit tė agjentėve humoral antibakteror (p.sh. komplementit, antitrupave). L.monocitogenes rregullisht shkatėrrohet nga makrofagjet e aktivizuara.

Epidemiologjia dhe simptomet
Listeria monocytogenes
ėshtė baktere qė haset kudo: nė tokė, vegjetacione, ujė dhe traktin tretės tė kafshėve. Ekspozimi ndaj kėtij mikroorganizmi mund tė qojė nė dėshtim asimptomatik ose sėmundje te njeriu. Tė rrezikuar nga kjo baktere janė sidomos fetusi, tė posalindurit, pacientėt qė vuajnė nga kanceri dhe pacientėt me imunitet tė kompromituar. Viteve tė fundit nė SHBA janė shfaqur disa epidemi tė sėmundjes me origjinė nga djathi, lakrat, qumėshti dhe mishi. Mikrobi mund tė rritet nė 4°C, qė d.m.th. se shumėzimi i kėsaj baktere mund tė bėhet edhe nė ushqimin qė ėshtė nė frigorifer. Izolimi laboratorik mund tė bėhet me teknikėn e stimulimit tė rritjes nė temperatura tė ulėta.

Listerioza kategorizohet nė dy forma: 1) sėmundja neonatale dhe 2) sėmundja adulte.

Sėmundja neonatale: mund tė shfaqet si trajtė e hershme, qė merret pėrmes placentės in utero dhe trajtė e vonshme e sėmundjes qė merret gjatė lindjes ose pak pas lindjes. Infeksioni i marrė in utero (granulomatosus infantiseptica) shkakton abscese dhe granuloma nė shumė organe dhe shumė shpesh jep abort. Ekspozimi gjatė lindjes vaginale rezulton nė shfaqjen e vonshme tė sėmundjes duke rezultuar nė meningjit ose meningoencefalit me sepsė brenda 2-3 javėsh.

Sėmundja adulte: infeksioni te tė rriturit shkon me simptome tė ngjashme me flamėn dhe me shqetėsime mesatare tė traktit tretės. Ethet dhe rrėqethja janė pasojė e bakteremisė. Listeria te personat me imunitet tė supresuar mund tė japė sėmundje serioze qė qon edhe nė meningjit. Kjo baktere ėshtė ndėr shkaktarėt prijės tė meningjiteve tek pacientėt me kancer dhe te marrėsit e transplantateve renale. Te tė moshuarit, simptomet e hershme mund tė jenė tė pavėrejtura dhe infeksioni mund tė qojė nė sepsė tė mėvonshme (ethe, hipotension). Njė ndėrlikim i mundshėm i bakteremisė ėshtė endokarditi.

Patogjeneza
Listeriolizina O, njė  β-hemolizinė, ėshtė e lidhur me streptolizinėn dhe pneumolizinėn dhe prodhohet nga shtamet virulente. Ajo kėput vakuolat fagocitare dhe ndėrmjetėson nė transmetimin qelizė-qelizė tė mikrobit. Toksina ėshtė labile ndaj oksigjenit dhe ka veprim imunogjen.

Diagnoza
Sėmundjen e listeriozės duhet marrė nė konsideratė nėse kemi monocitozė nė gjak dhe nė lėngun trunoshpinor. Mikroorganizmi mund tė izolohet nė shumicėn e terreneve kultivuese.

Terapia dhe kontrolli
Penicilina (ampicillin) vetėm ose nė kombinim me gentamicinėn ka veprim efikas. Imuniteti ėshtė i ndėrmjetėsuar me qeliza.

 

tularemia.jpg (76442 bytes) Gishti i madh me ulqerė tė lėkurės nga tularemia. CDC/Emory U./Dr. Sellers 

tular2002.jpg (142553 bytes)  Lezioni i tularemisė nė dorzumin e dorės. CDC/Dr. Brachman

Francisella tularensis e ngjyrosur me metilen blu.  CDC/Dr. P. B. Smith

tular-map.gif (16561 bytes) Rastet e raportuara tė tularemisė nė SHBA. 1990-2000 CDC

tular-age.gif (15590 bytes) Incidenca mesatare vjetore e tularemisė sipas gjinisė dhe grup moshave- SHBA, 1990-2000  CDC

 

TULAREMIA

Morfologjia dhe fiziologjia
Francisella tularensis
ėshtė kokobacil i vogėl pleomorf, Gram negativ, i palėvizshėm, i kapsuluar, fakultativ brendaqelizor qė rritet pak ose nuk rritet fare nė shumicėn e terreneve kultivuese dhe kėrkon agar gjak special me glukozė dhe cisteinė. Gjatė pėrpunimit tė mostrave pėr kultivim duhet pasur kujdes tė jashtėzakonshėm, sepse kjo baktere ėshtė infektive edhe nė doza shumė tė vogla. 

Epidemiologjia dhe simptomet
Francisella tularensis
shkakton sėmundjen e tularemisė. Pėr dallim nga murtaja, tularemia shfaqet nė mėnyrė rutinore nė tė gjitha 50 shtetet e SHBA-ve. Rezervarė parėsorė tė saj janė lepujt, kitrat,rriqnat e nganjėherė edhe kaprojt. Njeriu mė sė shpeshti preket nga tularemia pėrmes thumbimit tė insekteve (kryesisht rriqnave, por edhe insekteve tė tjera) ose pas kontaktit me indet e kafshėve tė sėmura. Sėmundja karakterizohet me ulqerė fokale nė vendin e depėrtimit tė baktereve dhe rritjen e nyjave limfatike regjionale.

Mjaftojnė vetėm 10-50 mikrobe pėr tė shkaktuar sėmundje te njeriu nėse inhalohen apo futen nėpėr lėkurė, kurse pėr rrugėn orale tė infeksionit kėrkohet njė numėr shumė i madh i tyre (108). Inkubacioni zgjat 3-10 ditė. Zakonisht, nė vendin e hyrjes zhvillohet njė papulė lėkurore e vogėl. Ulqerimi shfaqet bashkė me ethe, rrėqethje, rraskapitje, lodhje dhe zakonisht limfadenopati. Pason bakteremia, me ē’rast mikroroganizmi rritet brenda qelizave nė sistemin retikuloendotelial. Pėrhapja pėrmes qarkullimit tė gjakut i mundėson francisellave tė shpėrndahen nėpėr organe tė ndryshme duke dhėnė lezione fokale. Pacienti mund tė zhvillojė disa sindrome klinike. Mė sė shpeshti vėrehet forma ulqeroglandulare (70-85%), nė tė cilėn nė vendin e infeksionit zhvillohet njė papulė ulqeroze dhembėse qė ka qendėr nekrotike dhe periferi tė ngritur. Format tjera janė glandulare (limfadenopati pa ulqerė), tifoide, pneumonike, okuloglandulare dhe rrallė orofaringeale (tonzillofaringjit me limfadenopati).

Patogjeneza
Prania e kapsulės i mundėson kėsaj baktere rezistencėn ndaj fagocitozės. Gjatė qėndrimit brendaqelizor, mikrobi i reziston shkatėrrimit nga fagocitet dhe shumėzohet nė qelizė. Shumica e simptomeve janė pėr shkak tė mbindjeshmėrisė sė ndėrmjetėsuar qelizore.

Diagnoza 
F. tularensis
ėshtė vėshtirė tė vizualizohet nė pėrgatesat e ngjyrosura direkte. Mikroorganizmi mund tė izolohet nga mostrat e sputumit dhe aspirateve tė nyjave limfatike tė inolukuara nė agar qokollatė. Hemokulturat shpesh janė negative. Kjo baktere rritet shumė ngadalė, andaj duhet tė inkubohet nė termostat pėr disa ditė me rradhė. Identiteti i kėsaj baktere dėshmohet me antiserume specifike. 

Parandalimi dhe kontrolli
Streptomicina ėshtė medikament i pėrzgjedhur pėr tė gjitha format e tularemisė. Rastet e pamjekuara kanė shkallė tė vdekshmėrisė prej 5-15%. Ekziston njė vaksinė nga mikrobet e gjalla tė dobėsuara, por pėrdoret vetėm te personat qė janė tė rrezikuar. Imuniteti ndaj sėmundjes duket se ėshtė qelizor. Nė masat parandaluese bėjnė pjese shmangia e pėrpunimit tė indeve tė kafshėve tė infektuara, kujdesi pėr rriqnat dhe shfrytėzimi i burimeve tė pastra tė ujit.

 

 
Erysipeloid22.jpg (151046 bytes) Erizipeloidi- ėshtė infeksion akut por me evoluim tė ngadalshėm i shkaktuar nga njė bacil Gram pozitiv (Erysipelothrix rhusiopathiae). © Mount Allison Science Image Collection  

ERIZIPELOIDI

Kjo ėshtė njė sėmundje profesionale e kasapėve, pėrpunuesve tė mishit, fermerėve, punėtorėve tė shpezėtarisė, peshkatarėve, etj. Veēanėrisht tė rrezikuar janė personat qė punojnė me peshq dhe derra. Shkaktari i sėmundjes, Erysipelothrix rhusiopathiae ėshtė baktere anaerobe Gram pozitive qė depėrton nėpėrmjet gėrrithjeve tė lėkurės gjatė pėrpunimit tė prodhimeve tė kafshėve. Mikroorganizmi shkakton njė lezion inflamator tė lėkurės, nė gishta apo duar, qė dhemb dhe ka skaje tė ngritura. Pėrhapet nė periferi, pasi qė ngjyrosja nė zonėn qėndrore zbehet. Lezioni dhembės kruhet dhe krijon ndjesi tė djegies apo pulsimit. Nuk ka qelbėzim prandaj me kėtė dallohet nga erizipela streptokoksike. Infeksioni difuz i lėkurės dhe septikemia janė tė rralla. Mikrobi mund tė kultivohet lehtė nė shumė terrene laboratorike. Trajtimi ėshtė efikas me penicilinė.

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line

 


Faqja e pėrditėsuar mė  Sunday, February 15, 2015
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt