x x

  BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT


BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 9  

MEKANIZMAT RREGULLATORĖ GJENETIK  

Dr Gene Mayer

Pėrktheu: Dr. Lul Raka
Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė
 

 

SPANJOLLISHT

 

E-MAIL DR LUL RAKA

Universiteti i Prishtinės

  

 

OBJEKTIVAT MĖSIMOR
Diskutimi i strukturės dhe transkriptimit tė gjeneve bakterore

Pėrshkrimi i mekanizmave molekularė qė pėrdorin bakteret pėr rregullimin e aktiviteteve tė gjeneve

Krahasimi ndėrmjet operoneve indukuese dhe atyre represive

Pėrshkrimi i mekanizmave molekularė tė pėrfshirė nė represionin katabolit dhe atenuim
Diskutimi i mėnyrave tė rregullimit tė enzimeve bakterore

RREGULLIMI I EKSPRESIONIT (SHPREHJES, AKTIVIZIMIT) TĖ GJENEVE

Bakteret mund tė sintetizojnė njė numėr tė konsiderueshėm tė proteinave. Mirėpo,ky proces nuk bėhet nė mėnyrė tė vazhdueshme (tė pandėrprerė). Pėrkundrazi, bakteret iu adaptohen kushteve jetėsore nė ambientin e jashtėm dhe sintetizojnė vetėm ato prodhime tė gjeneve qė janė thelbėsore pėr jetesė nė atė ambient. P.sh. nėse nė ambientin e jashtėm ka sasi tė bollshme tė triptofanit, atėherė bakteret nuk kanė nevojė tė sintetizojnė enzimin qė ėshtė i nevojshėm pėr prodhimin e triptofanit. Por, nėse ka mungesė tė triptofanit, atėherė fillon prodhimi i kėtyre enzimeve. Ngjashėm, nėse bakteret posedojnė gjenin pėr rezistencė ndaj njė antibiotiku - nuk ėshtė e thėnė qė ai gjen doemos do tė shprehet. Gjeni i rezistencės shprehet vetėm atėherė kur nė ambient ėshtė i pranishėm antibiotiku pėr tė cilin ai ėshtė rezistent.

Bakteret zakonisht e kontrollojnė ekspresionin e gjeneve duke e rregulluar shkallėn e transkriptimit. Te bakteret, gjenet qė kanė funksione tė caktuara kryesisht janė tė lokalizuar ngjitur (afėr) njėri tjetrit dhe rregullohen nė mėnyrė tė koordinuar (nėse shprehet njėri gjen, atėherė ata tė gjithė do tė shprehen). Rregullimi i koordinuar i gjeneve tė grumbulluara (tė afruara) realizohet pėrmes rregullimit tė prodhimit tė ARNi policistronik (njė pjesė e madhe e ARNi qė pėrmban informatėn pėr shumė gjene). Prandaj, bakteret janė tė afta “ta ndjejnė” ambientin e tyre jetėsor dhe tė shprehin njė pako tė caktuar tė gjeneve tė nevojshme pėr mbijetesė nė ambient, duke e rregulluar transkriptimin e kėtyre gjeneve.

FJALĖT KYĒE
Ekspresioni i koordinuar i gjeneve
ARNi policistronik
Promoteri
Operoni
Operoni indukues
Indukuesi
Gjeni strukturor
Gjeni rregulator
Represori
Operatori
Kontrolla negative
Represioni katabolit
Proteina CAP
Kontrolla pozitive
Operoni represiv
 Korepresori
Aporepresori
Atenuimi
Regjioni prijės
Frenimi prapaveprues
Modifikimi epigjenetik

 

genreg1.jpg (39782 bytes)   Figura 1  Operoni i llaktozės

genreg2.jpg (70783 bytes)  Figura 2 Transkriptimi i gjeneve lac nė prani dhe nė mungesė tė glukozės

Gjenet indukuese – modeli i operonit

1. Pėrkufizimi- gjenet indukuese janė ato gjene, nė tė cilat prania e substancės sė caktuar (indukuesit) nė ambient e nis ekspresionin e njė apo mė shumė gjeneve tė pėrfshira nė metabolizmin e asaj substance. P.sh. llaktoza e indukon ekspresionin e gjeneve lac. Pastaj, njė antibiotik i caktuar mund ta indukojė ekspresionin e gjeneve tė rezistencės ndaj tij. Indukimi ėshtė i shpeshtė tek rrugėt metabolike qė rezultojnė me katabolizmin e substancave dhe indukuesi ėshtė zakonisht substrati pėr atė rrugė.

2. Operoni i llaktozės – ėshtė ilustruar nė figurėn 1.

a. Gjenet strukturore – Operoni i llaktozės pėrmban tri gjene strukturore qė kodojnė enzimet e pėrfshira nė metabolizmin e llaktozės. Gjeni lac z kodon beta-galaktozidazėn (njė enzim qė zbėrthen llaktozėn nė glukozė dhe galaktozė); gjeni lac y kodon permeazat (qė pėrfshihen nė marrjen e llaktozės) dhe gjeni lac a kodon galaktozė-transacetilazėn. Kėto gjene pėrshkruhen nga njė promoter i pėrbashkėt nė ARNi policistronik dhe pastaj pėrkthehet nė tri enzimet pėrkatėse.

b. Gjeni rregullator - ekspresioni i gjeneve strukturore nuk varet vetėm nga prania apo mungesa e indukuesit, por kontrollohet edhe nga njė gjen specifik rregullator. Gjeni rregullator mund tė jetė nė afėrsi apo larg nga gjenet qė rregullohen. Gjeni rregullator kodon pėr njė proteinė specifike qė quhet REPRESOR.

c. Operatori – represori vepron duke u lidhur nė njė regjion specifik tė ADN-sė tė quajtur operator, i cili ndodhet nė afėrsi tė gjeneve strukturore qė rregullohen. Gjenet strukturore bashkė me regjionin e operatorit dhe promotorin quhen OPERON. Megjithatė, lidhja e represorit me operatorin parandalohet nga indukuesi, i cili po ashtu mund ta heq represorin qė tashmė ėshtė lidhur pėr operator. Prandaj, nė prani tė indukuesit, represori ėshtė inaktiv dhe nuk lidhet pėr operator. Kjo rezulton me transkriptim tė gjeneve strukturore. Nė anėn tjetėr, nė mungesė tė indukuesit, represori bėhet aktiv dhe lidhet pėr operatorin, duke rezultuar nė pengimin e transkriptimit tė gjeneve strukturore. Ky lloj i kontrollit quhet KONTROLL NEGATIV, pasi qė funksioni i produkteve tė gjeneve rregullatore (represori) ėshtė ēkyēja e transkriptimit tė gjeneve strukturore.

d. Indukuesi – Transkriptimi i gjenit lac varet nga prania apo mungesa e indukuesit (laktoza ose β-gallaktozidet tjera) (figura 2).

p.sh. + indukuesi ekspresion
- indukuesi s’ka ekspresion

 

CHIME
  Klikoni nė imazh pėr tė parė strukturėn rrotabile molekulare tė represorit lac tė lidhur nė ADN-nė e operonit lac. Nevojitet Netscape dhe Chime, tė cilėn mund ta merrni kėtu)


genreg3.jpg (37826 bytes)  Figura  3 Represioni katabolit

genreg4.jpg (54137 bytes) Figura 4   Efekti i glukozės nė ekspresionin e proteinave tė koduara nga operoni lac


genreg5.jpg (53151 bytes)  Figura 5 Efekti i glukozės nė ekspresionin e proteinave tė koduara nga operoni lac
 

3. Represioni katabolit (efekti i glukozės)

Shumica e operoneve indukuese nuk kontrollohen vetėm nga indukuesit e tyre pėrkatės dhe gjenet rregullatore, por ato po ashtu mund tė kontrollohen edhe nga niveli i glukozės nė ambient. Aftėsia e glukozės pėr ta kontrolluar ekspresionin e njė numri tė operoneve indukuese quhet REPRESIONI KATABOLIT (figura 3).

Represioni katabolit vėrehet kryesisht tek ato operone qė janė tė pėrfshirė nė zbėrthimin e komponimeve qė pėrdoren si burime tė energjisė. Pasi qė glukoza ėshtė burimi i preferuar i energjisė pėr bakteret, aftėsia e glukozės pėr ta rregulluar ekspresionin e operoneve tė tjera mundėson qė bakteret ta shfrytėzojnė glukozėn si burimin kryesor tė energjisė.

a. Mekanizmi - ekziston njė lidhje e anasjelltė ndėrmjet pėrqėndrimit tė glukozės dhe tė cAMP tek bakteret. Kur niveli i glukozės ėshtė i lartė, shkalla e cAMP ėshtė e ulėt dhe anasjelltas. Ky raport ekziston sepse transporti i glukozės nė qelizė e pengon enzimin adenilciklazė, e cila prodhon cAMP. Nė qelizėn bakterore cAMP lidhet me proteinėn cAMP lidhėse qė quhet CAP ose CRP. Kompleksi cAMP-CAP, por jo edhe proteina e lirė CAP, lidhen nė njė vend te promoterėt e represionit katabolit tė operoneve senzitive. Lidhja e kėtij kompleksi e bėn promoterin mė efikas, duke e rritur nismėn e transkriptimit nga promoteri pėrkatės (figurat 4 dhe 5)  Pasiqė roli i kompleksit CAP-cAMP ėshtė ta nisė (kyē) transkriptimin, ky lloj i kontrollit quhet KONTROLLA POZITIVE. Si rrjedhojė e kėtij lloji tė kontrollit ėshtė se pėr tė arritur ekspresionin maksimal tė represionit katabolit, nė ambientin e jashtėm duhet tė mungojė operoni sensitiv i glukozės dhe njėkohėsisht tė jetė i pranishėm indukuesi i operonit. Nėse nė ambientin e jashtėm janė tė pranishėm tė dy kėto pėrbėrės, atėherė operoni nuk do tė jetė maksimalisht i shprehur pėrderisa tė metabolizohet glukoza. Nėse nuk ėshtė i pranishėm indukuesi, atėherė  ėshtė e qartė se nuk do tė ketė ekspresion tė operonit.

 

genreg6.jpg (37098 bytes)  Figura 6 Operoni i triptofanit

genreg7.jpg (68815 bytes)  Figura 7  Efekti i triptofanit nė ekspresion nga operoni tryp

Gjenet represive – modeli i operonit

1. Pėrkufizimi – gjenet represive janė ato gjene nė tė cilat prania e substancės (korepresori) nė ambientin e jashtėm e ndal (ēkyē) ekspresionin e njė apo mė shumė gjeneve strukturore tė pėrfshira nė metabolizmin e asaj substance. P.sh. triptofani e ndal ekspresionin e gjeneve trp.

Represioni ėshtė i shpeshtė nė rrugėt metabolike qė rezultojnė nė biosintezėn e njė substance dhe korepresori ėshtė prodhim pėrfundimtar i rrugės metabolike tė rregulluar.

2. Operoni i triptofanit – ėshtė ilustruar nė figurėn 6.

a. Gjenet strukturore – operoni i triptofanit pėrmban 5 gjene strukturore qė kodojnė enzimet e pėrfshira nė sintezėn e triptofanit. Kėto gjene transkriptohen nga njė promoter i pėrbashkėt nė ARNi policistronik, qė pastaj pėrkthehet pėr tė dhėnė kėto 5 enzime. 

b. Gjeni rregulator –  ekspresioni i gjeneve strukturore nuk varet vetėm nga prania apo mungesa e korepresorit, por kontrollohet edhe nga gjeni specifik rregullator. Gjeni rregullator mund tė lokalizohet nė afėrsi me gjenet qė rregullohen apo mund tė lokalizohet larg tyre. Gjeni rregullator kodon njė produkt specifik proteinik qė quhet REPRESOR (nganjėherė quhet aporepresor). Nėse sintetizohet represori, ai ėshtė inaktiv. Por, gjeni rregullator mund tė aktivizohet me anė tė krijimit tė kompleksit bashkė me korepresorin (triptofani).

c. Operatori – kompleksi aktiv represor/korepresor vepron duke u lidhur me njė regjion specifik tė ADN-sė qė quhet operator dhe ndodhet afėr gjeneve strukturore qė rregullohen. Gjenet strukturore bashkė me regjionin operator dhe promoterin quhen OPERON. Prandaj, nė prani tė korepresorit, represori ėshtė aktiv dhe lidhet pėr operatorin, duke rezultuar me represionin e transkriptimit tė gjeneve strukturore. E kundėrta, nė mungesė tė korepresorit, represori ėshtė inaktiv  dhe nuk lidhet pėr operator duke rezultuar nė transkriptimin e gjeneve strukturore. Ky lloj i kontrollit quhet KONTROLLĖ NEGATIVE pasiqė funksioni i prodhimit tė gjenit rregullator (represori) ėshtė ta ndalė transkriptimin e gjeneve strukturore.

d. Korepresori – Transkriptimi i gjeneve tė triptofanit varet nga prania ose mungesa e korepresorit (triptofanit)-figura 7.

p.sh.  + korepresori  S’ka expresion
 - korepresori  ekspresion
genreg8.jpg (33714 bytes)  Figura 8  Mekanizmi i atenuimit

genreg10.jpg (28284 bytes)  Figura 9  Formimi i unazave burimore

3. Atenuimi (dobėsimi)

Shumė transkriptime tė operonit represiv qė nisin nė promoter mund tė pėrfundojnė para kohe nė regjionin prijės qė i paraprin gjenit tė parė strukturor (d.m.th. polimeraza e ndal transkriptimin para se tė arrijė tek gjeni i parė nė operon). Ky fenomen quhet ATENUIM (DOBĖSIM) ose pėrfundim i parakohsėm i transkriptimit. Edhepse kjo dukuri vėrehet te disa operone, ajo mė sė mirė qartėsohet tek operonet represibile tė pėrfshira nė biosintezėn e aminoacideve. Nė kėto instanca atenuimi rregullohet nga prania e ARNt burimore (tė pėrbashkėta) tė aminoacetiluara. 

a. Mekanizmi (shiko figurėn 8 )

Nėse transkriptimi niset nga promoteri, ai aktualisht fillon para se tė krijohen gjeni i parė strukturor dhe transkripti i vargut prijės. Ky regjion i vargut prijės pėrmban sinjalin startues dhe pėrfundues pėr sintezėn e proteinave. Pasiqė bakteret nuk kanė membranė bėrthamore, transkriptimi dhe pėrkthimi (translacioni) mund tė bėhėn nė tė njejtėn kohė. Prandaj, gjersa nė njerėn anė ARN polimeraza ta bėjė transkriptimin e regjionit tė vargut prijės, nė anėn tjetėr tashmė mund tė krijohet njė varg i shkurtėr peptidik. Peptidi testues pėrmban disa komponenta nė pjesėn qėndrore tė peptidit. Nėse ka sasi tė mjaftueshme tė triptofanil-ARN-t pėr ta pėrkthyer atė peptid testues, do tė krijohet tėrė peptidi dhe ribosomet do tė mbėrrijnė nė sinjalin ndalues. Por, nėse nuk ka sasi tė mjaftueshme pėr pėrkthim, ribosomi do tė ndalet tek dy kodonet e triptofanit para se tė arrijė te sinjali ndalues.

Sekuenca nė vargun prijės tė ARNi i pėrmban katėr regjione, qė kanė sekuenca komplementare (figura 9). Prandaj, mund tė formohen struktura tė ndryshme sekondare tė unazave burimore. Regjioni 1 mund tė formojė ēifte bazash vetėm me regjionin 2; regjoni 2 mund tė formojė kėto ēifte me regjionet 1 dhe 3; kurse 3 mund tė formojė ēifte bazash me 2 ose 4; regjioni 4 mund tė formojė ēifte vetėm me regjionin 3. Prandaj mund tė formohen tri struktura tė mundshme tė unazave burimore nė ARN.

regjioni 1:regjioni 2

regjioni 2:regjioni 3

regjioni 3:regjioni 4

Njėra nga strukturat e mundshme (regjioni 3 qė ēiftėzohet me regjionin 4) krijon sinjalin pėr ARN polimerazėn pėr ta mbaruar transkriptimin (pėr ta dobėsuar atė). Sidoqoftė, krijimi njė strukture burimore dhe njė unaze mund ta parandalojė krijimin e strukturave tė tjera. Nėse regjioni 2 krijon ēift me regjionin 1, atėherė nuk ka mundėsi tė bashkohet me regjionin 3. Ngjashėm nėse 3-shi ēiftėzohet me 2 nuk ka mundėsi tė ēiftėzohet me regjionin 4.

Aftėsia e ribosomeve pėr ta pėrkthyer peptidin testues ndikon nė krijimin e strukturave tė ndryshme unazore (figura 10). Nėse ribosomet e mbėrrijnė sinjalin ndalues pėr translacion, ato do ta mbulojnė regjionin 2. Pradaj, ky regjion nuk do tė jetė nė gjendje tė krijojė ēifte me regjionet e tjera. Kjo mundėson ndalimin e transkriptimit, sepse regjionit 3 i mundėsohet ēiftėzimi me regjionin 4. Nėse ka sasi tė mjaftueshme tė triptofanil-ARNt pėr pėrkthim tė peptidit testues, do tė shfaqet dobėsimi dhe gjeni strukturor nuk do tė transkriptohet. E kundėrta, nėse nuk ka sasi tė mjaftueshme tė triptofanil-ARNt nuk do tė ketė dobėsim. Kjo ndodh sepse ribosomi do tė ndalet te dy kodonet e triptofanit nė regjionin 1, duke lejuar kėshu tė ēiftėzohet me regjionin 3 dhe duke e parandaluar krijimin e sinjalit dobėsues (d.m.th. ēiftėzimin e regjionit 3 me atė 4). Prandaj, nuk do tė ketė transkriptim tė gjeneve strukturore.

 

genreg11.jpg (51918 bytes)  Figura 10   Mekanizmi i atenuimit
  RREGULLIMI I AKTIVITETIT TĖ ENZIMEVE

Bakteret kanė mėnyra tė ndryshme pėr rregullimin e aktivitetit tė enzimeve tė tyre.

Frenimi prapaveprues (feedback) – aktivitetet e enzimeve bakterore shpesh i nėnshtrohen frenimit prapaveprues. Zakonisht ky ėshtė prodhimi pėrfundimtar i rrugės metabolike qė ėshtė njėkohėsisht edhe frenues i procesit. Rregullimi i frenimit ndodh kryesisht me enzimin e parė nė rrugėn metabolike. 
 

Modifikimi epigjenetik – aktivitetet e enzimeve bakterore mund tė regullohen edhe me anė tė modifikimit kovalent tė enzimeve. Kėto modifikime quhen MODIFIKIME EPIGJENETIKE.

P.sh. adenilimi i glutamine-sintetazės.

Fosforilimi i glikogjen-sintetazės

Zakonisht kėto modifikime janė reversibile andaj aktiviteti enzimatik pėrsėri mund tė kthehet dhe tė ndalet.

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line

 


Faqja e pėrditėsuar mė  Sunday, February 15, 2015
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt