x x

 

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

BAKTERIOLOGJIA – KAPITULLI 8  

SHKĖMBIMI I INFORMACIONIT GJENETIK  

Dr Gene Mayer

Pėrktheu: Dr. Lul Raka
Asistent i Mikrobiologjisė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės dhe Mikrobiolog nė Departamentin e Mikrobiologjisė tė Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike tė Kosovės- Prishtinė, Kosovė
 

 

SPANJOLLISHT

 

E-MAIL DR LUL RAKA

Universiteti i Prishtinės

  


OBJEKTIVAT MĖSIMORĖ
 

Sqarimi i mekanizmit tė transferit tė gjeneve te bakteret

Pėrshkrimi i natyrės sė elementeve lėvizėse (transposibile) gjenetike dhe plazmideve

Diskutimi i rolit tė transferit tė gjeneve, elementeve transposibile gjenetike dhe plazmideve

HYRJE

Nė popullacionin e baktereve ndodhin mutacione tė vazhdueshme si rezultat i gabimeve tė bėra gjatė shumėzimit. Nėse ndonjėri prej mutacioneve pėrcillet me pėrparėsi selektive (p.sh. rezistenca ndaj antibiotikėve), atėherė bakteria mutante shumė shpejt bėhet komponentė kryesore e popullacionit bakteror pėr shkak tė shkallės sė lartė tė rritjes. Pasiqė bakteret janė organizma haploidė, edhe mutacionet qė nė kushte normale janė recesive do tė pėrcillen me ekspresion gjenetik. Pėr kėtė arsye, mutacionet nė popullacionin e baktereve mund tė paraqesin problem serioz nė trajtimin e infeksioneve bakterore tė shkaktuara nga shtamet mutante. Pėrveē mutacionit, bakteret kanė edhe mekanizma tė tjerė me tė cilėt i transferojnė gjenet tek bakteret e tjera. Prandaj, mutacioni i shfaqur tek njė baktere mund tė pėrcillet edhe te bakteret e tjera.

Transferi i gjeneve te bakteret ėshtė njėkahėsh dhe shkon nga qeliza dhuruese nė atė pranuese. Zakonisht dhuruesi i jep pranuesit vetėm njė pjesė tė vogėl tė ADN-sė sė tij. Prandaj, kėtu nuk formohet zigota komplete, por kryesisht zigota e pjesshme (merozigota).

Gjenet e baktereve zakonisht barten te anėtarėt e tė njejtit lloj, por mund tė ndodh edhe bartja te llojet e tjera tė baktereve. Figura 1 ilustron transferin e gjeneve qė ndodh ndėrmjet lojeve tė ndryshme tė baktereve.            

 

FJALĖT KYĒE
Merozigot
Transformimi
Kompetenca
Rekombinimi homolog
Transdukcioni
Transduksioni i pėrgjithshėm
Transduksioni special
Konversioni lizogjen
Konjugimi
F/seks piliet
Replikoni
F+
F-
Hfr
F'
Elemenetet transposibile gjenetike
Sekuencat e insercionit
Transposoni
Rekombinimi specifik
Variacioni i fazės
Plazmidi, plazmidi konjugues

plazmidi jokonjugues
Faktori R
RTF
R determinanta
 
MEKANIZMAT E TRANSFERIT TĖ GJENEVE TE BAKTERET 

Transformimi 

Transformimi ėshtė transfer i gjeneve qė rezulton nė kalimin e ADN-sė zhveshur prej qelizės sė dhuruesit nė atė tė pranuesit. Disa baktere (psh. Bacillus, Haemophilus, Neisseria, Pneumococcus) mund ta marrin edhe ADN-nė nga ambienti dhe ta kyēin atė nė kromosomin e tyre.

1. Faktorėt qė ndikojnė nė transformim

a. Madhėsia e ADN-sė – Mė sė miri bėhet te ADN-tė dyvargore qė kanė sė paku 5 X 105 dalton. Prandaj, transformimi ėshtė i ndjeshėm ndaj nukleazave tė ambientit.

b. Kompetenca e pranuesit – Disa baktere janė tė prirura pėr tė pranuar ADN nga jashtė. Por, ato e bėjnė kėtė pranim nė kohėn e caktuar tė ciklit tė tyre tė rritjes- kur prodhojnė njė proteinė tė quajtur faktori kompetent. Nė kėtė stad thuhet se bakteret janė kompetente. Bakteret tjera nuk mund ta marrin ADN nga ambienti. Por, te kėto baktere kompetenca mund tė indukohet in vitro duke i trajtuar ato me substance tė ndryshme (p.sh. CaCl2).

2. Ecuria e transformimit

a. Pranimi i ADN-sė – dallon te bakteret Gram pozitive dhe ato Gram negative. Te bakteret Gram pozitive, ADN-ja merret nė trajtė tė molekulės njėvargore dhe vargu komplementar prodhohet nga vetė pranuesi. Ndėrkaq, bakteret Gram negative e marrin ADN-nė dyvargore.

b. Rekombinimi legjitim / homolog / i pėrgjithshėm – pas marrjes sė ADN-sė sė nga dhuruesi, ndodh rekombinimi reciprok ndėrmjet kromosomit dhe ADN-sė sė dhuruesit. Ky rekombinim kėrkon homologji ndėrmjet ADN-sė dhuruese dhe kromosomit dhe rezulton nė zėvėndėsimin e ADN-sė ndėrmjet dhuruesit dhe pranuesit si nė figurėn 2.
ecoli-conjug.jpg (32735 bytes)   E. coli (prokarioti i kuq) gjatė konjugimit. Njėri shtam ka fimbrie  © Dr Dennis Kunkel, University of Hawaii. Me leje

  Figura 1 Transferet e gjeneve qė ndodhin ndėrmjet shtameve tė ndryshme bakterore

trans-1.jpg (31009 bytes)
  Figura 2  Rekombinimi i pėrgjithshėm. ADN-ja e dhuruesit ėshtė shėnuar me ngjyrė tė kuqe, kurse pranuesi me tė kaltėr

trans-2.jpg (40488 bytes)  Fig. 3 Mekanizmi i transduksionit tė pėrgjithshėm

Rekombinimi kėrkon praninė e gjeneve bakterore tė rekombinimit (recA, B dhe C) dhe homologji ndėrmjet ADN-ve tė pėrfshira. Ky lloj i rekombinimit quhet rekombinim legjitim, homolog ose i pėrgjithshėm. Pėr shkak tė kėrkesės pėr homologji ndėrmjet ADN-sė sė dhuruesit dhe pranuesit, pritet qė vetėm ADN-ja nga bakteret e afėrta mund tė transformohet me sukses, edhepse nė raste tė rralla ndodh qė gjeni tė transferohet ndėrmjet baktereve qė nuk kanė afėrsi tė theksuar gjenetike.

3. Rėndėsia – Transformimi  ndodh nė natyrė dhe kjo mund tė qojė nė rritjen e virulencės. Po ashtu, transformimi pėrdoret me tė madhe edhe nė teknologjinė rekombinuese tė ADN-sė (inxhinieringu gjenetik).
 

Transduksioni

Transduksioni ėshtė metodė e transferit tė materialit gjenetik nga dhuruesi tek pranuesi qė realizohet pėrmes bakterofagut. Fagu e mbron ADN-nė nė mjedisin e jashtėm, kėshtu qė transduksioni, pėr dallim nga transformimi nuk preket nga nukleazat e ambientit. Tė gjitha fagjet nuk mund tė bėjnė transduksion. Nė shumicėn e herave transferi i gjeneve ndodh ndėrmjet anėtarėve qė i pėrkasin tė njejtit lloj tė baktereve. Por, nėse njė fag ka rang tė gjerė tė strehuesve, atėherė mund tė ndodh edhe transferi i gjeneve ndėrmjet llojeve tė ndryshme bakterore. Aftėsia e fagut pėr tė bėrė transduksion lidhet me ciklin jetėsor tė fagut.

1. Llojet e transduksionit

a. Transduksioni i pėrgjithshėm – ėshtė ai lloj transduksioni nė tė cilin ēdo gjen bakteror i dhuruesit mund tė transferohet tek pranuesi. Mekanizmi i tillė ėshtė dhėnė nė figurėn 3.

Fagjet qė ndėrmjetėsojnė nė transduksionin e pėrgjithshėm e zbėrthejnė ADN-nė e strehuesit nė pjesėza tė vogla dhe e paketojnė ADN-nė e tyre nė thėrmizat e fagut me mekanizmin “koka e plotė (head-full) ”. Nganjėherė njė nga pjesėzat e ADN-sė sė strehuesit paketohet rastėsisht nė mbėshtjellėsin e fagut. Prandaj, ēdo gjen i dhuruesit mund tė transferohet, por vetėm aq ADN sa mund tė pranojė koka e fagut. Nėse qeliza pranuese ėshtė e infektuar nga fagu qė pėrmban ADN-nė e dhuruesit, ADN-ja e dhuruesit futet tek pranuesi. Rekombinimi i pėrgjithshėm ėshtė paraqitur nė figurėn 2.
trans-3.jpg (40034 bytes)   Figura 4   Mekanizmi i transduksionit special
b. Transduksioni special – ėshtė transduksioni nė tė cilin vetėm disa gjene tė dhuruesit mund tė transferohen tek pranuesi. Fagjet e ndryshme mund tė bartin gjene tė ndryshme, por njė fag individual mund tė bart vetėm gjenet e caktuara. Transduksioni special ndėrmjetėsohet me fagjet lizogjene dhe transeferimi i gjeneve do tė varet nga vendi i futjes sė profagut nė kromosom. Mekanizmi i tillė ėshtė paraqitur nė figurėn 4.

Gjatė heqjes sė profagut, nganjėherė shfaqet gabim - ku bashkė me ADN-nė e fagut hiqen edhe pjesė tė ADN-sė sė strehuesit. Transferi ndodh vetėm nė pjesėn e ADN-sė sė strehuesit nė tė cilin ėshtė futur profagu (d.m.th. transduksion special). Pas shumėzimit, lirimit tė fagut dhe infeksionit tė pranuesit, mund tė shfaqet lizogjenizimi i pranuesit duke rezultuar nė transfer stabil tė gjeneve tė dhuruesit. Pranuesi, tani do t’i ketė dy kopje tė gjenit (gjeneve) tė transferuar. Po ashtu, ėshtė i mundur edhe rekombinimi legjitim i gjeneve ndėrmjet dhuruesit dhe pranuesit.

2. Rėndėsia – Konversioni (fagu) lizogjen ndodh nė natyrė dhe ėshtė burim i krijimit tė shtameve virulente tė bakterve.

 

FILM

Konjugimi 

Rezolucion i lartė
 Rezolucion i ulėt

© Mondo Media, San Francisco, Calif., USA  and and  The MicrobeLibrary

Ky videoklip pėrshkruan procesin e konjugimit. Sė pari, dy baktere kombinohen pėrmes seks pilieve. Pastaj, njė varg i plazmidit transferohet nė qelizėn e ngjitur. Vėreni se plazmidi origjinal nuk humbet nga qeliza e parė. Nė fund, secila qelizė dyfishon vargun tek, ashtu qė tė dy bakteret kanė nga njė kopje tė plazmidit dyvargor

 

Konjugimi

Konjugim quhet transferi i ADN-sė nga dhuruesi tek pranuesi me kontakt tė drejtpėrdrejtė ndėrmjet qelizave bakterore. Te qelizat bakterore ekziston dhuruesi (mashkulli) dhe pranuesi (femra); drejtimi i transferit tė materialit gjenetik ėshtė njėkahėsh – prej dhuruesit tek pranuesi.

 1. Tipet e ēiftėzimit te bakteret

a. Dhuruesi – Aftėsia e bakteres pėr tė qenė dhurues vjen nga prania e njė pjese shtesė tė ADN-sė qė quhet faktori F (faktori i ferilitetit), ose faktori i seksit. Faktori F ėshtė pjesėz rrethore e ADN-sė qė mund tė shumėzohet nė mėnyrė autonome nė qelizė; ai ėshtė njė replikon i pavarur. Kurse, pjesėt ekstrakromosomale tė ADN-sė qė shumėzohen nė mėnyrė autonome quhen plazmide. Faktori F posedon gjene qė janė tė nevojshme pėr replikimin e tij dhe pėr aftėsinė e transferimit tė ADN-sė tek pranuesi. Faktori F, po ashtu, e kodon aftėsinė pėr prodhimin e seks pilieve (F pilus) nė sipėrfaqe tė baktereve. Ky lloj i pilieve ėshtė i rėndėsishėm nė procesin e konjugimit. F faktori, nuk ėshtė plazmidi i vetėm qė ndėrmjetėson nė konjugim, por pėrdoret si model studimi pėr procesin e konjugimit.

b. Pranuesi – aftėsia pėr tė qenė pranues i materialit gjenetik rrjedh nga mungesa e faktorit F.

 

 
trans-6.jpg (22358 bytes)  a 

trans-7.jpg (20371 bytes)  b  
Figura  5   Fiziologjia e faktorit F

2. Stadet fiziologjike tė faktorit F

a. Autonom (F+) – nė kėtė stad, faktori F bart vetėm gjenet e nevojshme pėr shumėzimin e tij dhe pėr transferin e ADN-sė. Nuk ka gjene kromosomale tė shoqėruar me faktorin F nė shtamet F+.

Pas kryqėzimit tė tipit  F+ x F- ,  F- bėhet  F+ , kurse F+ mbetet F+. Prandaj, faktori F ėshtė infektiv. Njėkohėsisht, ekziston shkallė e ulėt e transferit tė gjeneve kromosomale.

b. Integrativ (Hfr) – nė kėtė stad, faktori F ėshtė integruar nė kromosomin bakteror pėrmes rekombinimit tė ilustruar nė figurėn 5a.

Gjatė kryqėzimeve tė tipit Hfr x F- , F- rrallė bėhet Hfr, kurse Hfr mbetet Hfr. Njėkohėsisht, ekziston shkallė e lartė e transferit tė gjeneve kromosomale tė dhuruesit.
 
c. Autonom me gjenet e kromosomeve (F') – nė kėtė stad, faktori F ėshtė autonom, por tashmė bart disa gjene kromosomale. Faktorėt F’ prodhohen nga heqja e faktorit F nga Hfr, siē ėshė dhėnė nė figurėn 5b. Nganjėherė, kur faktori F hiqet nga kromosomi Hfr, gjenet dhuruese nga tė dy anėt e faktorit F mund tė hiqen me faktorin F duke dhėnė F’. Faktorėt F’ emėrtohen varėsisht nga gjenet kromosomale qė ato bartin.

Nė kryqėzimet e tipit F’ x F-, F- bėhet F’ kurse F’ mbetet F’. Po ashtu, ekziston njė frekuencė e lartė e transferit tė kėtyre gjeneve kromosomale nė F’ dhe frekuencė e ulėt e transferit tė gjeneve tė tjera dhuruese kromosomale.

 

trans-8.jpg (57977 bytes)  Figura 6    Mekanizmi i kryqėzimit  F+ x  F-
3. Mekanizmi i konjugimit

a. Kryqėzimet F+ X F- (figura 6)

i) Formumi i ēifteve – Maja e pilusit seksual vjen nė kontakt me pranuesin dhe krijohet njė urė e konjugimit ndėrmjet dy qelizave. Nėpėr kėtė urė kalon ADN-ja nga dhuruesi nė pranues. Kjo mėnyrė mundėson qė ADN-ja tė mbrohet nga veprimi i nukleazave tė ambientit. Ēiftet puthitėse mund tė shkėputen pėrmes forcave ndarėse, tė cilat mund ta ndėrpresin konjugimin. Si pasojė, kėto ēifte mbeten tė bashkuar vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr.

ii) Transferi i ADN-sė – ADN-ja e plazmidit ėshtė e zhveshur nė njė pikė tė caktuar qė quhet origjina e transferit dhe shumėzohet me njė mekanizėm rrotullues. Njėri varg i ADN-sė kalon nėpėr urėn konjuguese dhe futet nė pranues, ku mandej shumėzohet edhe vargu i dytė.

iii) Ky proces i shpjegon karakteristikat e kryqėzimeve tė tipit F+ x F-. Pranuesi bėhet F+, kurse dhuruesi mbetet F+, duke u pėrcjellė me njė frekuencė tė ulėt tė transferit tė gjeneve kromosomale tė dhuruesit. Siē vėrehet nė figurėn 7, nuk ka transfer tė gjeneve kromosomale tė dhuruesit. Nė praktikė, gjatė kryqėzimeve tė tilla, megjithatė mund tė ketė njė nivel tė ulėt tė transferit tė gjeneve kromosomale tė dhuruesit.

ANIMACION
Ēiftėzimi i shtameve bakterore F+ dhe F-  

© Thomas M. Terry, University of Connecticut, Storrs, Conn., USA and  The MicrobeLibrary

Plazmidi F ėshtė plazmid vetėtransmisibil i gjetur te disa shtame tė E.colit. Qelizat qė posedojnė njė apo mė shumė kopje tė kėtij plazmidi quhen F+; qelizat qė nuk e kanė kėtė plazmid quhen F-. Animacioni tregon disa stade nė transferin e plazmidit F nga qeliza F+ nė atė F-.  Figura  7  Mekanizmi i kryqėzimit  Hfr x F-
b. Kryqėzimet Hfr x F-  (figura 7)

i) Formimi i ēifteve

ii) Transferi i ADN – ADN-ja ėshtė e zhveshur nė origjinėn e transferit dhe shumėzohet me mekanizmin e qarkut rrotullues. Por, sė pari transferohet kromosomi. Varėsisht se nė cilėn pjesė tė kromosomit ėshtė integruar faktori F dhe nė ēfarė orientimi ndodhet ai, gjenet e ndryshme kromosomale do tė transferohen nė kohė tė ndryshme. Mirėpo, rradha dhe distanca e gjeneve do tė mbetet gjithnjė e njejtė. Faktori F do tė transferohet vetėm kur ndodh transferi i plotė i kromosomit. Pėr shkak tė veprimit tė forcave ndarėse nė ēiftet pėrkatėse, rrallė ndodh transferimi i tėrė kromosomit. Prandaj, gjatė kryqėzimit tė tipit Hfr x F-, pranuesi nuk e merr faktorin F.

iii) Rekombinimi legjitim – rekombinimi ndėrmjet ADN-sė sė transferuar dhe kromosomit rezulton nė shkėmbimin e materialit gjenetik ndėrmjet dhuruesit dhe pranuesit.

iv) Ky mekanizėm i sqaron karakteristikat e kryqėzimit tė tipit Hfr x F-. Pranuesi mbetet F-, dhuruesi mbetet Hfr dhe ekziston njė frekuencė e lartė e transferit tė gjeneve kromosomale tė dhuruesit.

ANIMACION

Ēiftėzimi i shtameve bakterore Hfr dhe F-  

© Thomas M. Terry, University of Connecticut, Storrs, Conn., USA and  The MicrobeLibrary
trans-10.jpg (35891 bytes)   Figura  8  Mekanizmi i kryqėzimit  F’ x F-
c. Kryqėzimet F' x F-  (figura 8)

i) Formimi i ēifteve

ii) Transferi i ADN –  ky proces ėshtė i ngjashėm me kryqėzimet F+ x F-. Por, pasiqė F’ ka disa gjene kromosomale, kėto poashtu do tė transferohen gjatė kėtij kryqėzimi.

iii) Rekombinimi homolog nuk ėshtė i nevojshėm (edhepse mund tė ndodh).

iv) Ky mekanizėm sqaron karakteristikat e kryqėzimeve F’ x F-. me kėtė rast F- bėhet F’, kurse F’ mbetet F’, duke u pėrcjellė me frekuencė tė lartė tė transferit tė gjeneve dhuruese nė F’, por me frekuencė tė ulėt tė transferit tė gjeneve tė tjera kromosomale tė dhuruesit.

4. Rėndėsia – te bakteret Gram negative ky ėshtė mekanizmi kryesor i transferit tė gjeneve tė baktereve. Transferi mund tė ndodh ndėrmjet llojeve tė ndryshme tė baktereve. Transferi i rezistencės sė shumėfishtė antimikrobike me anė tė konjugimit, ėshtė bėrė problemi mė i madh nė trajtimin e disa sėmundjeve bakterore. Qeliza pranuese pas transferit tė plazmidit nė tė, bėhet qelizė dhuruese qė e bart gjenin e rezistencės tek bakteret e tjera. Prandaj, gjeni i rezistencės antimikrobike i bartur nė plazmide shumė shpejt mund ta shndėrrojė popullacionin e ndjeshėm tė baktereve nė njė popullacion rezistent ndaj antimikrobikėve tė ndryshėm.

Edhe bakteret Gram pozitive kanė plazmide, tė cilat bartin gjene pėr rezistencė tė shumėfishtė ndaj antimikrobikėve. Nė disa raste kėto plazmide barten me konjugim kurse nė raste tė tjera me transduksion. Mekanizmi i konjugimit te bakteret Gram pozitive dallon nga Gram negativet. Te bakteret G+, dhuruesi krijon njė material ngjitės qė e afron me pranuesin dhe pastaj ndodh transferi i ADN-sė.

 

  ELEMENTET TRANSPOSIBILE (LĖVIZĖSE) GJENETIKE

Elementet transposibile gjenetike 

Janė segmente tė ADN-sė qė kanė kapacitet tė lėvizin prej njė vendi nė njė vend tjetėr, prandaj quhen edhe si gjene kėrcyese.

Vetitė e elementeve transposibile gjenetike

1. Lėvizja e rastėsishme - elementet transposibile gjenetike mund tė lėvizin prej njė molekule tė ADN-sė nė njė tjetėr; madje edhe nė njė lokacion tjetėr pėrbrenda tė njejtės molekulė. Lėvizja nuk ėshtė plotėsisht e rastėsishme; ekzistojnė vende tė preferuara nė molekulėn e ADN-sė nė tė cilat do tė futen elementet gjenetike transposibile.

2. Nuk janė tė aftė tė vetėshumėzohen – kėto elemente nuk janė autonome (me pėrjashtim tė disa fagjeve transposibile) prandaj pėr t’u shumėzuar ato duhet tė jenė pjesė e ndonjė replikoni tjetėr.

3. Transpozicioni i ndėrmjetėsuar me rekombinim specifik - transpozicioni kėrkon pak apo nuk kėrkon fare homologji ndėrmjet lokacionit momental dhe atij tė ri. Transpozicioni mundėsohet nga enzimet e quajtura transposaza qė kodohen pėr elementet lėvizėse gjenetike. Rekombinimi qė nuk kėrkon homologji ndėrmjet molekulave rekombinuese quhet rekombinim specifik, jolegjitim ose johomolog.

4. Transpozicioni mund tė shoqėrohet me dyfishim - nė shumė raste transpozicioni i elementeve lėvizėse gjenetike rezulton nė heqjen e njė elementi nga vendi i vet origjinal dhe vendosjen e tij nė njė lokacion tė ri. Por, nė disa raste, transpozicioni pėrfundon me dyfishimin e elementeve transposibile gjenetike. Njė kopje mbetet nė vendin origjinal, kurse tjetra kalon nė vend tė ri.

trans-11.jpg (12078 bytes) Figura 9  Struktura e elementeve gjenetike transposibile
Llojet e elementeve gjenetike transposibile

1. Sekuencat e insercionit (SI) -  kėto janė elemente gjenetike transposibile qė nuk bartin gjene tė tjera pėrveē atyre qė janė tė nevojshėm pėr transpozicion.

a. Emėrtimi – sekuencat e insercionit emėrtohen me IS (insertion sequences) pasuar me njė numėr, p.sh. IS1.

b. Struktura (figura 9)

Sekuencat e insercionit janė pjesė tė vogla tė ADN-sė qė nė skajet e tyre kanė pjesėza (sekuenca) pėrsėritėse, tė cilat janė tė pėrfshira nė transpozicion. Ndėrmjet sekuencave tė pėrsėritura ka gjene tė pėrfshira nė ritranspozicion dhe sekuenca qė mund ta kontrollojnė ekspresionin e gjeneve, por nuk ka gjene tė tjera joesenciale.

c. Rėndėsia

i) Mutacioni – pėrfshirja e sekuencės sė insercionit nė njė gjen tė baktereve rezulton nė inaktivimin e atij gjeni.

ii) Insertimi i plazmidit nė kromosome – vendet nė tė cilat plazmidi futet nė kromosomin bakteror janė nė brendi, apo nė afėrsi tė sekuencės sė insercionit nė kromosom.

iii) Variacioni i fazės – antigjenet flagjelare janė ndėr antigjenet kryesore ndaj tė cilėve drejtohet reagimi i sistemit imunitar nė luftė kundėr infeksionit bakteror. Salmonellat kanė dy gjene qė kodojnė pėr dy antigjene tė ndryshme flagjelare. Ekspersioni i kėtyre gjeneve rregullohet nga njė sekuencė e insercionit. Nė njė drejtim aktivizohet njėri nga gjenet kurse nė drejtimin tjetėr aktivizohet gjeni tjetėr flagjelar. Prandaj, salmonella mund ta ndryshojė flagjelėn e vet si kundėrpėrgjigje ndaj sulmit tė sistemit tonė imunitar. Variacioni i fazave nuk ėshtė unik vetėm pėr antigjenet flagjelare tė salmonellave. Ai vėrehet edhe te disa baktere tė tjera qė kanė antigjene sipėrfaqėsore. Po ashtu, mekanizmi i variacionit tė fazės mund tė ndryshojė te llojet e ndryshme tė baktereve (p.sh. Neisseriet- transformimi).

2. Transposonet (Tn) – janė elemente lėvizėse gjenetike qė mund tė bartin njė apo mė shumė gjene pėrveē atyre qė janė tė domosdoshėm pėr transpozicion.

trans-13.jpg (25385 bytes)  Figura 10  Struktura e transposonit
a. Emėrtimi – emėrtohen me shkurtesėn Tn dhe mė pas me njė numėr tė bashkangjitur.

b. Struktura – struktura e transposoneve ėshtė e ngjashme me atė tė sekuencave tė insercionit. Ekstra gjenet janė tė lokalizuara ndėrmjet sekuencave tė pėrsėritura terminale. Nė disa raste (transposonet e pėrbėra), sekuencat e pėrsėritura terminale janė nė fakt sekuenca tė insercionit (figura 10).

c. Roli – shumė gjene pėr rezistencė ndaj antibiotikėve janė tė lokalizuar nė transposone. Pasiqė transposonet mund tė kėrcejnė nga njė molekulė e ADN-sė nė tjetrėn, kėto transposone rezistente ndaj antibiotikėve janė faktorėt kryesorė nė zhvillimin e plazmideve, tė cilat mė tej mund tė japin rezistencė tė shumėfishtė ndaj antibiotikėve. Kėto plazmide multirezistente janė bėrė problem i madh shėndetėsor, sepse pėrdorimi i pakontrolluar i antibiotikėve i ka dhėnė pėrparėsi selektive mbijetesės sė baktereve qė posedojnė kėto plazmide.

 

  PLAZMIDET

Pėrkufizimi
Plazmidet janė elemente gjenetike ekstrakromosomale qė janė tė afta pėr shumėzim autonom. Episom quhet plazmidi qė mund tė integrohet nė kromosomin e baktereve.

Klasifikimi i plazmideve

1. Vetitė transferuese

a. Plazmidet konjuguese – janė ato plazmide qė ndėrmjetėsohen me konjugim. Kėto zakonisht janė plazmide tė mėdha dhe kanė tė gjitha gjenet e nevojshme pėr shumėzim autonom dhe pėr transfer tė ADN-sė tek pranuesi (p.sh. gjenet pėr seks pilie).

b. Plazmidet jokonjuguese – janė ato plazmide qė nuk mund tė ndėrmjetėsojnė konjugimin. Zakonisht janė mė tė vegjėl sesa plazmidet konjuguese dhe nuk posedojnė njė apo mė shumė gjene qė janė tė nevojshėm pėr transferin e ADN-sė. Plazmidi jokonjugues mund tė transferohet me konjugim nėse qeliza pėrmban edhe plazmidin konjugues.

2. Efektet fenotipike

a. Plazmidi i fertilitetit (faktori F)

b. Plazmidet bakterocinogjene - kanė gjene qė kodojnė pėr substanca tė cilat i shkatėrrojnė bakteret e tjera. Kėto substanca quhen bakterocine ose kolicine.

c. Plazmidet e rezistencės  – bartin gjene pėr rezistencė ndaj antibiotikėve.

i) Origjina – origjina e faktorėve R nuk dihet. Si duket ato kanė evoluar pėr qėllime tė tjera, porse epoka e antibiotikėve ka siguruar selektivitet dhe pėrparėsi nė pėrhapjen e gjerė tė tyre.
trans-14.jpg (50221 bytes) Figura 11   Struktura e plazmidit R
ii) Struktura – Plazmidet R janė plazmide konjuguese nė tė cilat gjenet pėr shumėzim dhe transfer janė tė lokalizuar nė njė pjesė tė faktorit R, kurse gjenet e rezistencės nė pjesėn tjetėr (shih figurėn 11).

Faktori i Trasnferit tė Rezistencės (FTR) – bart gjenet transferuese.

R determinantėt – bartin gjenet e rezistencės. Kėto gjene janė shpesh pjesė e transposoneve.

Mekanizmi i veprimit tė gjeneve rezistente:

a) Modifikimi (detoksifikimi) i antibiotikut – psh. β-llaktamazat.

b) Ndryshimi i pikės vepruese – p.sh. rezistenca ndaj streptomicinės.

c) Ndryshimi i absorbimit - rezistenca ndaj tetraciklinės.

d) Zėvendėsimi i rrugės sė bllokuar me rrugė tjera (kolaterale)- p.sh. rruga e re e sintetizimit tė acidit folik te rezistenca ndaj suflonamideve.

 

Kthehu nė Seksionin e Bakteriologjisė tė Mikrobiologjia dhe Imunologjia On-line

 


Faqja e pėrditėsuar mė  Sunday, February 15, 2015
Faqja mbahet nga 
Richard Hunt