x x

 INFECTIOUS DISEASE

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

 


VIROLOGJI – KAPITULLI 25
CORONAVIRUSĖT, TĖ FTOFTIT DHE SARS

Dr. Richard Hunt
Professor Emerita
University of South Carolina School of Medicine

Pėrktheu:
Prof. Kristaq BĖRXHOLI
Fakulteti i Mjekėsisė Veterinare
Departamenti i Shėndetit Publik Veterinar
Tiranė – ALBANIA - SHQIPĖRI

 

SHQIP - ALBANIAN
En Espańol
Let us know what you think
FEEDBACK
SEARCH
  
Logo image © Jeffrey Nelson, Rush University, Chicago, Illinois  and The MicrobeLibrary
corona-cdc.jpg (73328 bytes) 

corona2.jpg (52304 bytes)
Figura 1 Coronavirusėt janė njė grup virusėsh qė kanė njė pamje  tė ngjashme me kurorėn e shndritshme kur vrojtohet nėn mikroskop.   CDC/Dr. Fred Murphy (top) CDC/Dr. Erskine Palmer (bottom)

Coronavirusėt, tė cilėt  kanė njė diametėr rreth 100nm, janė virusėt mė tė mėdhenj me zinxhir pozitiv ARN (nė tė vėrtetė ata kanė genomėn mė tė madhe se tė ēdo virusi me ARN). Ata infektojnė njerzit dhe kafshėt tek tė cilėt ata shkaktojnė sėmundje respiratore dhe enterike. Coronavirusėt sė bashku me torovirusėt dhe arterivirusėt, i pėrkasin njė grupi tė quajtur nidovirale qė pėrbėjnė njė set tė ngjashėm tė mARN me fund zakonisht 3’ (shif mė poshtė). Coronavirusėt dhe torrovirusėt (tė cilėt sė bashku pėrbėjnė  Coronaviridae) kanė nukleokapsidė helikale, ndėrsa arterivirusėt kanė nukleokapsidė ikozahedrale. Coronavirusėt kanė mbulesė qė rrjedh nga membrana intraqelizore  dhe jo nga plazma e membranės. Nė pamjen mikrografike ata kanė maja qė dalin jashtė sipėrfaqe sė tyre (qė janė glykoproteina), duke formuar dhe emrin e tyre (corona=kurorė) (Figura 1 e 2).

Ky kapitull do tė diskutojė vetėm coronavirusėt  pasi ata janė veēanėrisht tė rėndėsishėm nė sėmundjet respiratore tė njeriut, duke shkaktuar rreth njė tė tretėn e “ftofjeve tė zakonshme” dhe syndromin akut respirator mė tė ri tė njohur tė quajtur SARS.

 

toro.jpg (51701 bytes)
Figura 2 Torovirus © Queen's University, Belfast

corona-diag.gif (28742 bytes) 
Figura 3 Struktura e Coronavirusit. Adaptuar nga  Lai and Homes. In Fields' Virology. Lippencott

Proteinat

S (maja-spike) protein (150k)

Kjo ėshtė njė proteinė transmembranore me tre domene (Figura 3): domeni i madh i jashtėm (me dy nėn domene), sekuenca transmembranore dhe njė domen i vogėl i brėndshėm. Domeni i jashtėm (N-terminal) paloset nė njė formė globulare  duke formuar strukturėn  e majave-spikeve nė pamjen mikrografike. Ky regjion i jep virusit cilėsitė e tij antigjenike dhe pėrmban vendin e lidhjes pėr receptorin sipėrfaqėsor tė qelizės. Pjesa e brėndėshme  e domenit tė jashtėm ndoshta ėshtė  njė coiled-coil dhe pėrmban  pėrsėritės shtat valentėsh. Ka njė molekulė yndyrore acyl e cila mund tė stabilizojė proteinėn nė dyshtresoren lipidike. Pjesa e brėndėshme e domenit tė jashtėm formon njė strukturė tė ngjashme me shkopin qė bashkohet me proteinat e tjera S pėr tė formuar  njė trimer. Nė disa coronavirusė,domeni i jashtėm ėshtė i ēarė por dy pjesėt e glykoproteinės mbeten tė bashkuara nga njė ndėrveprim jonik (nė njė mėnyrė tė ngjashme  tek gp120 dhe gp41 tė VIH). Pjesa e brėndėshme e proteinės S, e cila mund tė ekspozohet gjatė lidhjes  tek qeliza bujtėse, ėshtė pėrgjegjėse pėr fuzionin e membranės . Ėshtė interesante se proteina S ka njė regjion  qė ėshtė i ngjashėm  me Fc e receptorėve gama pėr imunoglobulinat duke lejuar virusin  tė veshė vetė veten me kėto proteina duke mbrojtur kėshtu vehten e vetė nga goditja imune (herpes virusėt kanė  njė strategji tė ngjashme). Proteina S mund tė lidhet tek acidi sialic (9-O-acetyl acid neuraminic) nė sipėrfaqe tė qelizės bujtėse e cila i jep virusit  aftėsi hemoaglutinuese. Antitrupat kundrejt  proteinės S janė neutralizues. 

Proteina HE (65kD)

Vetėm disa coronavirusė  kanė njė proteinė  hemaglutinin-esterase. Kjo gjithashtu formon maja (spikes) (mė tė shkurtėr se majat S) nė sipėrfaqe tė virusit. Ajo ėshtė dimere dhe duket se nuk ėshtė thelbėsore  pėr replikimin nė  tipet qė e zotėrojnė atė. Kjo proteinė gjithashtu lidh acidin sialic. Aktiviteti  esterazė i proteinės HE(hemoaglutinuese) mund tė ēajė  acidin sialic duke formuar njė zinxhir sheqeri i cili mund tė ndihmojė virusin qė tė  largohet nga qeliza nė tė cilėn ai ėshtė replikuar. Antitrupat kundrejt proteinės HE mundet qė gjithashtu tė neutralizojnė virusin.  

Proteina M (membranore)

Kjo ėshtė njė tjetėr glykoproteinė bashkuese membranore, porse shumica e proteinės ėshtė e brėndėshme me vetėm njė domen N-terminal tė jashtėm. Kjo proteinė ndihmon ngjitjen e nukleokapsidės  tek membranat e strukturave tė brėndėshme tė tilla si aparati i Gloxhit dhe nuk ėshtė gjetur ne membranės e plazmės tė qelizės (ndryshe nga glykoproteinat e tjera).

Proteina E (envelope-mbulesa) protein (9-12kD)

Kjo protein e vogėl gjėndet gjithashtu nė membranėn  virale. Nė qelizėn e infektuar ėshtė gjetur pėrreth bėrthamės dhe nė sipėrfaqe tė qelizės.

Proteina N (nukleokapsid) (60kD)

Proteina  nukleokapside lidhet tek ARN genomike nėpėrmjet sekuencave drejtuese dhe tek proteina M nė sipėrfaqen e membranės. Proteina N ėshtė e fosforiluar.

Krejt ndryshe  nga shumė virusė tė tjerė  me ARN, coronavirusėt nuk e  pėrfshijnė ARN polymerazėn nė particelėn virale; polymeraza thuajse prodhohet pas infeksionit  duke pėrdorur ARN genomike pozitiv sens si njė mARN. Kjo ėshtė e mundshme sepse gjeni pol  ėshtė nė fundin 5’ tė genomės.

 

 

Ngjitja e virusit nė qelizėn bujtėse

Siē ėshtė theksuar dhe mė lartė, proteina kryesore ngjitėse ėshtė proteina S dhe kjo lidhet tek acidi sialik.  Proteina HE gjithashtu lidh acidin sialik. Megjithatė, acidi sialik ėshtė parė nė sipėrfaqe tė tė gjitha qelizave dhe coronavirusėt  kanė njė tropizėm  indor tė kufizuar dhe kėshtu qė lidhja duhet tė jetė mė e komplikuar. Pėrveē kėsaj, disa coronavirusė nuk lidhen fare tek acidi sialik. Proteina S mund tė lidhet tek receptorė tė tjerė mė specifik. Nė rastin e virusit tė hepatitit tė murinėve, receptori duket se ėshtė njė antar i superfamiljes sė imunoglobulinave dhe antitrupat  kundrejt kėsaj proteine bllokojnė ngjitjen e virusit. Coronavirusėt e tjerė pėrfshi kėtu coronavirusėt respiratorė humanė pėrdorin si receptor tė tyre njė metallproteinazė (aminopeptidazė N) tė lidhur me membranėn.  

 

 

Penetrimi

Fuzioni i membranės virale me membranėn qelizore, njė kėrkesė e domosdoshme  pėr replikimin viral nė cytoplazmė, mund tė ndodhė  nė membranėn e plazmės ose nė endozomėn acidike.

 

corona-er.jpg (101548 bytes) 
Figura 4. Coronavirus brėnda membranės cytoplazmike tė lidhur me vakuolat dhe cisternat e retikulumit endoplazmatik tė  ashpėr. Ky seksion i hollė elektron mikografik i qelizės Vero E6  tė infektuar   tregon particela  tė coronavirusėve  tė dyshuara si shkaktar i syndromit tė rėndė respirator (SARS).  CDC/C.S. Goldsmith/T.G. Ksiazek/ S.R. Zaki
Sistemimi i virusit

Ka njė sekuencė prej 61 nukleotidesh afėr fundit 3’ tė genomės qė ėshtė gjetur vetėm  nė ARN genomike  me sens pozitiv. Kjo ndėrvepron me proteinėn N pėr tė formuar nukleokapsidėn. Nukleokapsida ndėrvepron  me proteinėn M qė ėshtė e shfaqur  nė sipėrfaqe tė cytoplazmės tė membranės intraqelizore  (retikulumi endoplazmik, aparati i Golxhit dhe sidomos  njė ndarje e budingut qė ndodhet midis retikulumit endoplazmik  dhe aparatit tė Golxhit, ndoshta sistemi cis-Golxhi). Proteina M nuk ėshtė nė sipėrfaqe tė membranės sė plazmės. Duket qė protein N duhet tė jetė  e lidhur me ARN pėr kėtė qė do tė ndodhė. Pėrveē kėsaj, proteina E kėrkohet pėr budingun e nukleokapsidės nė membranė ku ajo mund tė ndryshojė  pėrkuljen, si pjesė e procesit tė budingut. Ka mundėsi qė proteina E tė ngjitet tek proteina M. Proteina E ėshtė gjetur  nė virusin e maturuar, por vetėm nė njė sasi tė vogėl kėshtu qė ajo mund tė jetė njė proteinė mbėshtetėse qė nevojitet pėr fillimin e sistemimit  por qė pas kėsaj mund tė shpėrndahet. . Proteina S dhe HE gjithashtu ndėrveprojnė nė  rafshin e dyshtresores lipidike tė ndarjes sė budingut me proteinėn M. Komplekset S-M dhe HE-M mandej lidhen  dhe zinxhirėt e sheqerit pėrpunohen  sapo virusi kalon  nėpėrmjet aparatit tė Golxhit. Virusi maturohet morfologjikisht nė aparatin e Golxhit  dhe grumbullohet nė membranėn e lidhur me vezikulat nė cytoplazmė  e cila pastaj fuzionohet  me membranėn  e plazmės. (Figura 4).

 

  Genoma

Coronavirusėt kanė njė genomė shumė tė madhe njė zinxhirorėshe (pėr virusėt me ARN)  nė fakt mė e madhja e tė gjithė virusėve  me ARN. Genoma ėshtė me sens pozitiv (qė do tė thotė se ka tė njėjtin sens me mARN) dhe nuk ėshtė e segmentuar ( p.sh Orthomyxovirusėt). ARN genomike ėshtė e kapuar dhe e polyadenyluar dhe me madhėsi qė varion nga 27 deri nė 32 kB. Ėshtė madhėsia e genomės qė mbulon pamjaftueshmėrinė  e proof redingut  nė polymerazėn e ARN qė tė shpie nė frekuencėn e lartė tė mutacioneve  tek coronavirusėt. Disa coronavirusė  sekuencohen, pėrfshi kėtu virusin SARS.  Vendosja e geneve ėshtė gjithmonė  e njėjtė. Nė fundin 5’ ėshtė vendosur polymeraza (pol) dhe kjo pasohet nga katėr proteina strukturale  qė janė parė tek tė gjithė coronavirusėt.

  • Proteina (S) ose maja, quhet kėshtu pėr shkak  se ajo del si majė jashtė  sipėrfaqes sė virusit.
  • Proteina e mbulesės (envelope) (E)
  • Proteina  membranore (M), qė ėshtė pėrfshirė  nė brėndėsi tė  membranės intraqelizore  tė qelizės sė bujtėsit  (veēanėrisht tek trupzat e Golxhit)
  • Proteina e nukleokapsidės (N)

Disa coronavirusė kanė njė gen midis genit pol dhe genit S qė mund tė jetė marrė nga geni HE-hemoaglutininė  esterazė e  paramyxovirusėve. Ka gjithashtu dhe dritare tė hapėta (ORFs) tė cilat nuk janė shumė tė ruajtura midis coronavirusėve tė ndryshėm. Ka tė ngjarė qė kėta gene tė kodojnė pėr proteina, por funksioni i tyre ėshtė i panjohur.  Pėrveē geneve kodues tė proteinave nė ARN genomike, tė gjithė coronavirusėt kanė 7 sekuenca bazash tė quajtura sekuenca intergenike qė janė tek fundi 5’ i sejcilit gen. Nė rast se sekuenca intergenike ka ndryshuar (mutuar), sub-genoma mARN qė niset nga kjo pikė nuk prodhohet.

 

nested.gif (5478 bytes) 
Figura 5. Mesenxher  ARNs e  coronavirusėve. Njė vend  i  ARNs i formuar me njė fund 3’ tė zakonshėm.  mARN  pėr  polymerazėn (pol) ėshtė me tė njėjtėn gjatėsi sa ARN genomike. Mbetjet  janė vendosur nė fundin  5' megjithėse tė gjithė kanė  njė sekuencė drejtuese tė pėrbashkėt.
Replikimi

Shumica e gjatėsisė sė ARN genomike nė qelizat e infektuara ėshtė e destinuar  pėr paketimin nė brėndėsi tė particelės virale.  Kėto molekula  siē duket  prodhohen nga sinteza e vazhdueshme  (nė dallim nga mARN), megjithėse ka tė dhėna pėr prodhim tė ndarė  tė sekuencave  drejtuese nė njė mėnyrė tė ngjashme  me ato qė pėrdoren  pėr sintezėn e mARN (shif mė poshtė).

ARNs mesenxhere

Tė gjithė  coronavirusėt bėjnė njė vend  fole tė  mARNs qė ka njė fund 3’ tė zakonshėm por tė varfėr me fund 5’ ( me pėrjashtim  tė mARN qė kodon pėr genin e njė proteine, polymerazėn)   (Figura 5). Njėsoj si ARN genomike, kėto sub-genoma mARNs janė tė kapuara dhe tė adenyluara. Vetėm njė protein  translatohet nga sejcila  mARN sub-genomike, qė ėshtė proteina  e enkoduar shpesh tek  5’-orf, megjithėse mendohet nė tė gjithė molekulėn, me pėrjashtim  tė njė pjese tė vogėl, qė ka mė shumė se njė  proteinė sekuencike tė genit. Sejcila mARN gjithashtu ka njė sekuencė drejtuese tė zakonshme  tė pėrbėrė prej afro  70 bazash nė fundin 5’. Kjo gjithashtu ėshtė gjetur  nė fundin 5’ tė ARN genomike por jo kudo  nė kėtė molekulė, megjithėse sekuenca intergenike  ėshtė e ngjashme  me regjionin  e sekuencės drejtuese.

Kur ARN genomike  futet nė cytoplazmė, ajo kopjohet  nė zinxhir komplementar negativ. Mandej ky kopjohet pėrsėri  nė zinxhir pozitiv genomik dhe mARNs sub-genomike. Qelizat gjithashtu prodhojnė  zinxhirė negativė sub-genomikė ARN (anti sens)  por kėto gjithmonė janė nė komplekset e zinxhirėve dyfish  me zinxhirėt sens. Nuk ėshtė e njohur  se si mARNs  sub-genomike prodhohen me sekuencat e tyre drejtuese por janė dhėnė disa mundėsi.  Pėr shembull, sekuenca drejtuese  e zinxhirit negativ  mund tė kopjohet tek zinxhiri  me sens pozitiv prej rreth 70 bazave. Sekuenca drejtuese i disocion ato  nga zinxhiri genomik  dhe njef njė nga  sekuencat intergenike  nė templetin.  Kėtu ajo mund tė sintetizojė zinxhirin  e parė pozitiv me sa duket nė fund tė  ARN genomike. Nė mbėshtetje tė kėtij modeli tė pavazhduar  tė sintezės sė mARN  ėshtė observimi qė duke futur artificialisht  njė sekuencė intergenike nė genomė, njė mARN e re  ka filluar nė kėtė pikė, pėrfshi dhe formimin e  sekuencės drejtuese.

 

 

Polymeraza (replikaza)

Geni i parė  nė fundin  5’ tė genomės ėshtė ai qė enkodon replikazėn ose ARN polymerazėn. Ai mund tė marrė mė shumė se gjysmėn e genomės (meqėnėse ajo ėshtė e gjatė  20 kB). Sekuencimi tregon qė ky gen aktualisht pėrmban  dy sekuenca  protein-koduese qė janė nė reading frame tė ndryshme  dhe mbimbulojnė njera tjetrėn. Megjithatė dy sekeunca  ndihmojnė nė shfaqjen e njė proteine, e quajtur polyproteinė, nga bllokimi ribozmal kur ribozomet vijnė  nė fillim tė sekuencės sė dytė. Sapo ėshtė prodhuar njė sasi e madhe e polyproteinės, ajo pritet nga  proteazat  qė janė pjesė tė proteinės fqinje. Njė prej proteinave qė ėshtė ēliruar  ėshtė ARN polymeraza.

Mutacioni dhe  rekombinimi

Coronavirusėt kanė njė genomė tė madhe qė replikohet nga replikazė/polymerazė e enkoduar tek virusi. ARN polymeraza nuk ka aftėsi tė proof reading dhe pikėrisht ka njė nivel gabimi prej rreth 1:10.000 nukleotide. Meqėnėse genoma e njė coronavirusi mesatar  ėshtė afėrsisht 30 kB, kjo nėnkupton se do tė ketė nė tė disa mutacione nė sejcilin virus pasardhės. Tek coronavirusėt ka gjithashtu shumė mutacione me fshirje. Tek coronavirusėt, ka njė frekuencė shumė tė lartė tė rekombinimeve e cila nuk ėshtė tipike pėr virusėt me genomė tė pasegmentuar. Kjo mund tė jetė nga mėnyra e ndėrprerjes sė replikimit tė ARN tek i cili prodhohet sekuenca drejtuese  dhe mandej polymeraza drejtuese mund tė kalojė tek njė zinxhir tjetėr. Kėto nivele tė larta tė  rekombinimit  rezultojnė  nė njė evolucion tė shpejtė tė virusit dhe formimin e shtameve tė reja.

 

  Tė ftoftėt dhe aspekte tė tjera tė sėmundjeve coronavirale

Patogjeneza

Coronavirusėt shkaktojnė sėmundje respiratore dhe enterike nė shumė lloje kafshėsh. Tek njerzit, vendi kryesor i replikimit tė virusit janė qelizat epiteliale tė traktit respirator dhe rreth njė e treta e ftofjeve shkaktohen nga coronavirusėt. Shėnjat janė tė ngjashme me ato  tė ftofjes nga rhinovirusėt (rrjedhje hundėsh, dhėmbje fyti, kollė, dhėmbje koke, ethe, dridhje etj) me njė periudhė inkubacioni prej rreth 3 ditėsh. Pėrhapja e virusit  kufizohet nga pėrgjigjia  immune e shumė pacientėve, por ky imunitet ėshtė shumė i shkurtėr. Shėnjat mund tė vazhdojnė njė javė me variacione tė ndryshme midis pacientėve. Shpesh nuk shfaqen shėnja por pacienti vazhdon tė eliminojė virus. 

Nė dallim nga rhinovirusėt, tė cilėt janė pambulesė, coronavirusėt  janė  mjaft tė paqėndruueshėm. Transmetimi ndodh nga transferimi i sekrecioneve nazale nėpėrmjet aerozoleve tė shkaktuara nga tėshtimat.  Virusėt qė infektojnė qelizat epiteliale tė traktit enterik  shkaktojnė diarre. Kjo mund tė ndodhė tek neonatėt humanė, nė shumė kafshė tė reja ku infeksioni mund tė jetė fatal. Megjithėse infeksionet e  coronavirusėve zakonisht janė lokalė, ata mund tė pėrhapen. Tek njerzit, kėta virusė mund tė jenė pėrgjegjės pėr infeksionet nė veshin e mesėm, nė disa pneumoni nė personat me imunitet tė ndrydhur dhe nė miokarditet, por pėrkundrazi, tek kafshėt, infeksionet sistemikė janė shumė mė tė rėnda (si p.sh. perioniti infektiv i maceve).  

Coronavirusėt, tė cilėt infektojnė qelizat nervore nė laborator, mund tė shkaktojnė  sėmundje tek rodentėt  qė duket shumė e ngjashme me sklerozėn multiple, duke shpurė nė mendimin  e pjesėmarrjes sė tyre nė sėmundjet e njeriut; demielinizimi, karakteristikė  e sklerozės  multiple (tė shumfishtė) tek rodentėt model, ėshtė e lidhur me proteinėn S dhe ka shpurė nė mendimin qė kjo sėmundje rezulton nga mimikrija molekulare nė tė cilėn pėrgjigjia immune  kundrejt proteinės S rezulton nė njė atak imun tek mielina. Megjithatė, megjithėse virusi  mund tė zbulohet nė trurin e pacientėve, lidhja me sklerozėn e shumfishtė mbetet e pa provuar.  

 

 

Epidemiologjia

Shumė njerėz prodhojnė antitrupa  kundrejt coronavirusėve , po reinfeksioni  ėshtė njė tregues i zakonshėm qė tregon se nė popullatėn humane, ka nė qarkullim shumė serotype. Nuk duket se  kafshėt janė rezervuarė pėr virusėt qė infektojnė njeriun.  

Si dhe nė shumė infeksione respiratore, coronavirusėt qė shkaktojnė tė ftoftin janė mė tė zakonshėm nė dimėr  pėr shkak tė kontaktit tė ngushtė. Shpėrthimet e  mėdha  ndodhin ēdo disa vjet  me njė cikėl qė varet nga tipi i virusit pjesėmarrės.

Diagnoza

Shumica e infeksioneve nga coronavirusėt shkojnė tė padiagnostikuara dhe sėmundja vetė kufizohet. Diagnoza  mund tė kryhet  duke pėrdorur imuno mikroskopinė elektronike dhe serologjinė. Nuk ka antiviralė pėr infeksionet rutinė tė coronavirusėve, por njė numur medikamentesh qė lehtėsojnė shėnjat janė tė nevojshmė pėr tu pėrdorur.

 
 

sars-map.gif (67004 bytes)
Figura 6A. Harta e rasteve tė mundshme tė SARS. Qershor  02, 2003 OBSH-WHO
sars-case.gif (2757 bytes)
Figura 6B.  Rastet e reja javore  tė SARS. © OBSH-WHO/BBC

sars-lung.jpg (80471 bytes) Figura 7. Ndryshimet cytopatologjike  tregues tė dėmtimeve difuze tė alveolave  dhe gjithashtu qeliza gjigande pa inkluzione virale tė dukshme.
CDC/Dr. Sherif Zaki

lung-x.jpg (41838 bytes) Figura 8. Radiografi e krahėrorit tė  pacientit  me syndromin respirator tė rėndė akut (SARS). a, shėnjat nė ditėn e  5; ditėn e 10; c, ditėn e 13; d, ditėn e 15.
Li-Yang Hsu, Cheng-Chuan Lee, Justin A. Green, Brenda Ang, Nicholas I. Paton, Laėrence Lee, Jorge S. Villacian, Poh-Lian Lim, Arul Earnest, and Yee-Sin Leo - Tan Tock Seng Hospital, Tan Tock Seng, Singapore.
Emerging and Infectious Diseases

 

Syndromi i rėndė akut respirator (SARS)

Nė fund tė vitit  2002, u vrejt njė syndrom i ri nė Kinėn jugore (Provinca e Guangdongut). Ajo u emėrtua si njė syndrome i rėndė respirator i adultėve (SARS). Kjo sėmundje, e cila u  raportua nė Azi, Amerikėn e veriut dhe Europė (Figura 6A), karakterizohet nga ethja mbi 38 gradė(100.4 gradė tė  Fahrenheit) e shoqėruar nga dhėmbje koke, shqetėsim trupor dhe dhėmbje. Nė fakt, shėnjat respiratore nė fillim janė tė lehta por pas disa ditėsh (ose njė jave) pacienti mund tė zhvillojė  kollė tė thatė jo produktive dhe frymėmarja mund tė bėhet e vėshtirė (dispne). Ērregullimi respirator tė shpie nė vdekje nė 3-30% tė rasteve. Testet laboratorik tregojnė njė reduktim tė numurit tė  limfociteve dhe rritje tė aktivitetit tė aminotransferazės e cila ėshtė tregues i dėmtimit tė mėlēisė. . 

Shpėrthimet fillestare tė SARS e arritėn pikun e tyre nė Prill tė 2003 dhe nga Qershori u shua. Por gjatė kėsaj kohe  kanė qėnė rreth 8000 tė prekur  nė tė gjithė botėn nga tė cilėt 775 vdekje.

Virusi u kultivua  nė qelizat e majmunit  dhe  nė linjėn  Vero E6  dhe u pa se njė coronavirus i ri  (SARS-coV) ishte i lidhur me sėmundjen. Ai ka njė genomė  me 29,727 baza dhe 11 open reading frame. Sekuenca,  megjithėse e ngjashme me atė tė coronavirusėve tė tjerė, ėshtė shumė e ndryshme pėr ta bėrė kėtė  njė antar tė njė grupi tė ri tė coronavirusėve.  Organizimi i genomės ėshtė shumė i ngjashėm me atė tė coronavirusėve tė tjerė (5’ replikazė (rep), maja-spike (S), mbulesa-envelope (E), membrane (M), nukleokapsid (N)3’ dhe njė regjion i shkurtėr  i patranslatuar nė tė dy fundet. Geni i replikazės okupon  dy tė tretat 5’ tė genomės dhe ka , njėsoj si coronavirusėt e tjerė, dy  open reading frame  qė mbimbulojnė njera tjetrėn . Ai gjithashtu kodon pėr  proteinat qė janė unike tek virusi i SARS. Pėrdorimi i testit tė antitrupave, tregoi se coronavirusi i SARS ėshtė i lidhur me rastet e SARS-it nė tė gjithė botėn.

Diagnoza

Qendra e Kontrollit tė Sėmundjeve rekomandon  radiografi tė krahėrorit (Figura 8), oximetri pulsi, kulturė nga gjaku,ngjyrim me Giemsa  e sputumit dhe kulturė si dhe testimi i patogjenėve  respiratorė viralė sidomos influenca A e B dhe virusi respirator sincicial. Gjithashtu duhet tė  kihet parasysh se duhet bėrė dhe njė kontroll pėr antigenin urinar  tė pneumokokėve si dhe pėr Legionelėn. Personat me SARS duhet tė  izolohen dhe tė mbahen nė karantinė.

Trajtimi

Nuk ka njė mendim pėr trajtimin e SARS pėrveē se menaxhimit tė shėnjave. Medikamente janė duke u studjuar e pėrgatitur dhe njė interes tė veēantė paraqesin ata qė mund tė bllokojnė funksionin  e proteazės pasi kjo ėshtė e rėndėsishme pėr virusin. Nuk ka vaksinė kundrejt  virusit tė SARS ose pėr ndonjė  coronavirus tjetėr tė njeriut. Egzistojnė programe vaksinimi  veterinare me njė sukses modest  pėr njė numur coronavirusėsh me rėndėsi ekonomike. Njė problem i rėndėsishėm  me vaksina me virus tė gjallė ėshtė shifti antigjenik dhe me pėrfundime tė paparashikuara.
 
Ēfarė ėshtė pėrcaktimi i rastit pėr SARS? Ēfarė tregon radiografia me reze X pėr njė pacient me SARS? (Ana e jashtėme)
(External site)
Pėrse mendohet se macet civet janė vektorė pėr virusin e SARS?

 

LIBRI

REFERENCĖ PĖR SARS
pdf


 

 

 

Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line


faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt