x x

INFECTIOUS DISEASE

BAKTERIOLOGJIA IMUNOLOGJIA MIKOLOGJIA PARAZITOLOGJIA VIROLOGJIA

ANGLISHT

 

VIROLOGJI – KAPITULLI I NĖNDĖ
KEMIOTERAPIA ANTI-VIRALE


Dr Richard Hunt
Professor
University of South Carolina School of Medicine

Pėrktheu:
Profesor Kristaq Bėrxholi
Virolog - Fakulteti i Mjekėsisė  Veterinare
Departamenti i L
ėndėve Paraklinike
Tiranė  - Shqipėri
 

SPANJISHT

E-MAIL DR BERXHOLI

 
Tregoni mendimin Tuaj
PRAPAVEPRIMI
KĖRKO
  

 


 

OBJEKTIVAT E TĖ MĖSUARIT

Tė sqarojė qė mediakamentet  qė janė aktualisht pėrdoren  si agjentė antiviralė dhe tė pėrcaktojė  se pėrse ata janė agjentė efektivė. Do tė diskutohet gjithashtu dhe mėnyra e veprimit  tė tyre.

 

 

Medikamentet anti-bakterialė tė tillė si antibiotiku i penicilinės kanė patur shumė sukses, meqėnėse ata veprojnė kundėr strukturės bakteriale, mureve tė qelizės qė nuk ėshtė prezent nė qelizat eukaryotike. Pėrkundrazi, shumė agjentė antiviralė kanė pak efekte terapeutike meqėnėse virusėt pėrdorin reaksionet metabolike tė qelizės bujtėse dhe kėshtu , pėr shumė pjesė, agjentėt antiviralė do tė jenė gjithashtu agjentė anti-qelizorė. Kėshtu alternativa e pėrafėrt e stimulimit tė pėrgjigjes immune tė bujtėsit, duke shfytėzuar vaksinat, ėshtė shumė e pėrdorur. Megjithatė , ka aktivitete (enzimat) qė janė tė enkoduara tek virusėt dhe prandaj ofrojnė targete potenciale virus specifikė. Ky ėshtė posaēėrisht rasti me virusė qė kanė gjenomė tė madhe dhe qė kodojnė pėr enzimat e replikimit tė tij. Megjithkėtė , fatkeqėsisht , shumė antiviralė qė janė efektivė tė dukshėm in vitro, janė inefektivė in vivo.

Njė medikament antiviral duhet:
 •  tė interferojė me funksionin virus-specifik (ose sepse funksioni tek virusi ėshtė unik ose funksionet e ngjashme tė bujtėsit janė mė pak tė ndjeshėm kundrejt medikamentit)
 •  tė interferojė me funksionin qelizor, kėshtu qė virusi nuk mund tė replikohet. Pėr tė qėnė specifik, medikamenti antiviral duhet tė vrasė vetėm qelizat e infektuara me virusė. Kjo bėhet duke kufizuar aktivitetin tek qelizat e infektuara.

Njė medikament ideal duhet tė jetė:

 •  I tretshėm nė ujė
 • Stabil nė rrymėn e gjakut
 • Tė merret lehtė nga qelizat

Njė medikament ideal NUK duhet tė jetė:

 • Toksik
 • Karcinogjenik
 • Alergjenik
 • Mutagjenik
 • Teratogjenik

Toksiciteti i njė preparati antiviral mund tė jetė i pranueshėm nė rast se nuk ka alternativė tjetėr tė tillė si, pėr shėmbull, nė tėrbimin symptomatik ose nė ethet hemorragjike

Pra njė medikament i mirė duhet tė jetė mė shumė toksik pėr virusin se sa pėr qelizėn bujtėse. Ne e masim selektivitetin mbi bazėn e indeksit terapeutik tė medikamentit.

 

Indeksi terapeutik (T.I.): Minimumi i dozės qė ėshtė toksik tek qeliza
  Minimumi i dozės qė ėshtė toksik tek virusi

 Efektiviteti i medikamentit duhet te kete njė T.I. prej 100-1000 ose mė tepėr.

Me anti-bakterialėt, ne duhet tė gjejmė thėmbrėn e Akilit tė virusit. Kjo do tė jetė njė enzimė qė ėshtė e vetme tek virusi, kėshtu qė medikamenti nuk ėshtė toksik pėr qelizėn bujtėse.

Mė poshtė ėshtė njė listė e virusėve qė njifen se kodojnė pėr enzimat e tyre. Midis enzimave tė tjera janė: proteazat, enzima mRNA kaping, neuraminidazat, ribonukleazat, kinazat dhe enzimat e xhveshjes.
 

 
   
Virus  ARN/ADN polymerazė  Tė tjera
Picorna + +
Reo  + +
Toga + +
Orthomyxo + +
Paramyxo + +
Rhabdo  + +
Arena + ?
Corona + +
Bunya  + ?
Parvo - +
Adeno + +
 Herpes + +
Irido + +
Pox + +
Hepatiti B  + +

 

  Medikamenti i parė anti-viral i licensuar ishte idoxuridina (1963), njė pyrimidinė analoge qė inhibon sintezėn e ADN virale. Ajo ende pėrdoret vetėm pėr herpesin keratitik epitelial por ėshtė zėvėndėsuar gjėrėsisht pėr shkak se medikamentet e tjera janė mė pak toksikė. Ai ėshtė toksik pėr shkak tė specifitetit tė ulėt tė tij, pasi medikamenti inhibon polimerizimin e ADN sė bujtėsit si dhe gjithashtu tė virusiit.

Njė nga medikamentetet mė tė mirė anti-viralė daton prej vitit 1983: Acyclovir (acycloguanozinė) i cili ėshtė analog i purinės. Ai inhibon replikimin e ADN. Ai ėshtė gjithashtu dhe njė analog nukleozid por nė dallim nga idoxuridina ėshtė me specifitet tė lartė dhe nuk shfaq efekte tė rėnda anėsore toksike…arsyet pėr kėtė shifi mė poshtė.

 
hivstage.gif (28491 bytes)  Figura 1
Targetet qelizore pėr medikamentet
 
FAZAT E MUNDĖSHME TĖ CIKLIT JETĖSOR NĖ TĖ CILIN VEPROJNĖ ANTIVIRALĖT

Cikli jetėsor i virusit pėrbėhet prej disa stadesh tė tillė si lidhja nė sipėrfaqe tė qelizės, replikimi, sinteza e proteinės etj dhe tė gjitha kėto stade mund tė jenė target i medikamenteve anti-viralė. Midis stadeve tė ciklit jetėsor qė janė target nga agjentėt terapeutikė potencialė janė:

 • Ngjitja e virusit nė sipėrfaqe tė qelizės, ndoshta si rezultat i konkurencės me njė receptor viral specific .
 • Futja brėnda vezikulave intraqelizore (endozomat)
 • Zhveshja e virusit (humbja e proteinės veshėse, fuzioni i membranės sė lipideve me endozomė/lyzozomė). Shėnim: ambienti endozomė/lyzozomė ėshtė acid dhe inhibimi i acidifikimit tė kėtij ambient mund tė jetė njė target i mirė.
 • Integrimi i ADN virale nė ADN kromozomale tė qelizės bujtėse (ku kjo ndodh).
 • Transkriptimi i gjenomės pėr ARN ose ADN e re (polymerazat janė target).
 • Transkriptimi i mRNA
 • Pėrpunimi i mRNA (polyadenilim, metylim, kaping, gėrshetim)
 • Translatimi pėr proteinėn
 • Modifikimi post-translacional i proteinave (glykozilimi, fosforilimi, akylimi i yndyrės, proteolizis). Disa prej kėtyre janė thelbėsore pėr funksionimin e infektivitetit tė pasardhėsve viralė.
 • Sistemimi i komponentėve brėnda gjithė virionit


Ne do tė shofim sejcilin prej kėtyre stadeve tė ciklit jetėsor (figura 1) nė seksionet qė vijojnė.

 

 
Figura 1a
AMD3100
LIDHJA TEK RECEPTORI  OSE GĖLLTITJA  NĖ VEZIKULAT INTRAQELIZORE

Nuk ka deri tani medikamente tė mira tė cilėt  tė bllokojnė  lidhjen tek receptori tė ēdo virusi (por shif inhibitorin  e influencės salidazėn mė poshtė). Megjithatė  mundėsitė pėrfshijnė  pėrdorimin  e peptides qė imiton  receptorin siē ėshtė  proteina e tretshme  CD4. Kjo do tė lidhė  gp120 tė VIH dhe do tė bllokojė  lidhjen e tij  tek receptori  nė sipėrfaqen e qelizės. Megjithatė ka njė problem tė stabilitetit. Proteina e tretshme dėmtohet shumė shpejt dhe eliminohet nga qarkullimi dhe pėr kėtė arsye nuk arrihet koncentrimi efikas  pėr njė periudhė tė nevojshme. Janė bėrė  pėrpjekje pėr tė stabilizuar kėtė proces por pak rezultate  janė arritur. Janė bėrė pėrpjekje pėr tė  bashkuar CD4 e tretshme tek toksinat pėr tė vrarė qelizat e ifnektuara, pėrsėri me sukses tė pakėt. Nė disa raste , CD4 e tretshme mund tė bėjė virus shumė mė infektiv nė studimet laboratorike.  Nuk ėshtė ende e qartė pėrse ndodh kjo, porse njė shpjegim i mundshėm mund tė jetė  qė lidhja tek gp120 shkakton njė ndryshim konformacional  nė kėtė tė fundit duke i dhėnė  atij njė afinitet mė tė lartė  pėr ko-receptorin qė ėshtė i rėndėsishėm, sė bashku me antigjenin CD4,  nė infektimin e qelizave nga VIH (shif kapitullin VIH,  seksionin 7). Ėshtė gjithashtu e mundur qė CD4 e tretshme  tė lidhet  tek gp120 dhe tė nxisė fuzionin.

PRO 542 ėshtė njė formė  tetramerike e antigjenit tė tretshėm CD4 gjenetikisht e fuzionuar  tek njė imunoglobulinė pėr tė shtuar stabilitetin. Kjo proteinė e CD4-imunoglobulinė e fuzionuar pėrmban domenet D1 dhe D2 tė CD4 sė njeriut  dhe regjionet konstantė tė zinxhirėve tė rėndė dhe tė lehtė tė IgG2 tė njeriut. Ajo ka  afinitet tė lartė pėr gp120. 

Qė VIH tė infektojė njė qelizė, ai duhet  tė lidhet si tek antigjeni CD4 dhe tek ko-receptori, njė receptor kemokine. Receptorėt e kemokinės lidhin kemokinat  dhe kėto mund tė bllokojnė  lidhjen e gp120 tė VIH. Derviatet e njė kemokine tė tillė  (RANTES)  kanė qėnė pėrdorur si agjentė pėr tė bllokuar lidhjen e virusėve. Pėrveēse pėr tu lidhur tek receptori i kemokinės CCR5, kėto derivate, janė pro-inflamtore dhe kemiotaktikė pėr leukocitet, por kėto cilėsi mund tė reduktohen  nėpėrmjet modifikimit kimik  nė terminalin N. Derivate tė  kemokinave janė antagonist tė shkėlqyer  tė lidhjes sė VIH  dhe mund tė mbrojnė  majmunėt qė janė ekspozuar kundrejt  VIH nga vagina.  Janė prodhuar gjithashtu antitrupat monoklonalė anti ko-receptorė pėr tė bllokuar lidhjen e virusit. Tjetėr drejtim ėshtė  pėrdorimi i peptideve  qė janė analoge pėr sekuencat  transmembranore  tė ko-receptorėve, ku kėto shkatėrrojnė  ndėrveprimin midis shtatė  helikeve  alfa transmembranore  tė ko-receptorit tė proteinės.

AMD-3100
Emri kimik: 1,4,8,11-Tetraazacyclotetradecane, 1,1'-(1,4-phenylenebis(methylene))bis-, octahydrochloride

Pėrveēse ngjan me peptide pėr tė shkatėrruar  ndėrveprimin VIH-ko-receptor, janė prodhuar dhe disa molekula tė vogla inhibitorėsh. Pėr shembull, AMD3100/JM-3100 duket se lidhet tek vendi i ligandit tė ko-receptorit tė njohur  si CXCR4 (fuzinė) dhe blokon ndėrveprimin midis CXCR4 dhe lopit  V3 tė gp120.


FUSIONI I MEMBRANĖS  VIRALE TĖ QELIZĖS BUJTĖSE

AgJentĖT QĖ BLLOKOJNĖ  FUZIONIN  E VIH ME QELIZĖN BUJTĖSE NĖPĖRMJET NDĖRVEPRIMIT  ME GP41

Enfuvirtide
Emėr tjetėr: DP-178, pentafuzide, T-20, Fuzeon®.

Peptidet qė rrjedhin  nga  gp41 mund tė bllokojnė infeksionin, ndoshta nga bllokimi i ndėrveprimit tė  gp41 me proteinat e membranės sė qelizės gjatė fuzionit ose  nga stopimi i ndryshimeve konformacionale  qė rezultojnė  nga bashkimi i dy molekulave tė gp41 dhe tė asaj qė ėshtė e nevojshme pėr fuzionin. Enfuvirtide (Fuzeon) ėshtė njė  peptide  prej  36 amino acidesh qė korespondon  tek mbetjet 127-162 tė  gp41 dhe bllokon kėtė  ndryshim konformacional. Nė eksperimentet klinike  ėshtė arritur njė ulje e nivelit tė virusit nė plazmė afėrsisht deri nė  2 shkallė logaritmike. Ky medikament ėshtė miratuar  nė 2003 por te dhėnat e fundit tregojnė pėr njė biovlefshmėri  tė ulėt  dhe krijimin e mutantėve rezistentė.

Ka njė  kavitet  nė gp41 qė mban  molekula tė vogla tė inhibitorit. Janė identifikuar se peptidet pėrmbajnė  D-amino acidet  qė i pėrshtaten  mire kėtij  kaviteti dhe bllokojnė fuzionin.

TĖ TJERA

RFI-641
Emri kimik: 4,4"-bis-{4,6-bis-[3-(bis-carbamoylmethyl-sulfamoyl)-phenylamino]-(1,3,5) triazin-2-ylamino}-biphenyl-2,2"-disulfonik acid

RFI-641 (bifenyl triazine) bllokon  fuzionin e  membranės sė virusit  respirator syncycial (VRS) me membranėn e qelizės. Kjo duket se ndryshon konformacionin  e proteinės fuzionuese tė virusit  dhe ėshtė aktive in vivo nė disa modele kafshėsh. Ajo ėshtė  aktive kundrejt  shtameve A dhe B tė VRS. Medikamenti ėshtė shumė mė i mirė se sa  ribovirina (i vetmi medikament me pėrdorim nė rutinė  pėr trajtimin e VRS) dhe duket se ėshtė  virus RS specifik.  Medikamenti aktualisht ėshtė abandonuar  pėr rutinėn pėr shkak tė  problemeve toksike  dhe problemeve tė marjes. Ai nuk mund tė merret  nga goja dhe kėshtu jepet  si njė aerosol, por pacientėt e vjetėr  nuk pėrlqejnė   kėtė mėnyrė problematike tė marjes sė medikamentit. Ai mund tė pėrdoret tek infantėt dhe  derviatet  mund tė jenė mė pak toksik. 

BMS-433771
Emri kimik: 2H-Imidazo(4,5-c)pyridin-2-one, 1-cyclopropyl-1,3-dihydro-3-((1-(3-hydroxypropyl)-1H-benzimidazol-2-yl)methyl)-

BMS-433771 ėshtė njė  inhibitor i fuzionit tė VRS. Ai punon nėpėrmjet bllokimit  tė proteinės virale F-qė shkakton fuzionin e membranės dhe ėshtė aktiv  kundrejt  grupeve A dhe B tė VRS. Ai ėshtė efikas kundrejt infeksionit tė VRS nė dy modele tė rodentėve kur pėrdoret  nga goja, pėrpara infeksionit dhe mund tė jetė i pėrdorshėm nė klinikė.  

Mė shumė pėr VRSV

 

arildone.gif (6885 bytes) Figura 2
Arildoni

XHVESHJA
Zhveshja e virusit (qė do tė thotė humbja e mbulesės sė lipideve tė membranės-qė kanė virusėt ose humbja e proteinave tė nukleokapsidės tek virusėt pa mbulesė) shpesh ndodh nė pH tė ulėt nė endozomė ose lyzozomė, si rezultat i njė pH fuzogjen tė varur. Shėnim: disa virusė nuk kanė nevojė pėr njė ambient acid pėr fusion dhe fuzionojnė me membranėn e plazmės; ky ėshtė rasti me herpes virusėt dhe VIH gjė e cila tė shpie nė formimin e syncycieve.
 

win.jpg (118284 bytes) Rhinovirusi i njeriut me WIN V1 (shigjeta) i vendosur nė njė xhep nė proteinėn VP1

Kliko nė  imazhin nė tė majtė pėr njė version rrotullues  tė kėtij imazhi. Kėrkon  Chime plug-in. Merre  Chimen  kėtu
Figura 3

Arildoni dhe pėrbėrėsit e WIN  
Emri kimik:
4-(6-(2-Chloro-4-methoxy)phenoxy)hexyl-3,5-heptanedione
Arildoni dhe  pėrbėrėsit  WIN bllokojnė xhveshjen e pikornaviruseve, tė cilėt nuk kanė membranė lipidike. Medikamenti ndėrfutet  nė kanionin  tek proteina  VPI e virusit  dhe bllokon transportin e joneve.  
Pėr mė shumė informacion shif kapitullin 10, pjesa 3.

Plekonarili 
Emri kimik: 3-(3,5-Dimethyl-4-(3-(3-methyl-5-isoxazolyl)propoxy)phenyl)-5-(trifluoromethyl)-1,2,4-oxadiazole
Emėr tjetėr: W
in 63843, Picovir
Ky vepron  njėsoj si pėrbėrja e  WIN nė atė qė ai pėrshtatet  nė xhepin hydrofobik nė nukleokapsidė  dhe ndėrpret  replikimin  e virusit  nėpėrmjet ndalimit  dhe eliminimit  tė proteinave tė nukleokapsidės  nga ARN. Marrja e pėrbėrjes  nga goja ėshtė  me aktivitet tė gjėrė  kundrejt  njė numuri  entero- dhe rhinovirusėve (pikornavirusė) porse reduktimi i zgjatjes sė shėnjave  ėshtė i vogėl  dhe ndodh vetėm nė disa popullata. Formulat intranazale tė pelkonarilit  paraqesin njė mėnyrė tė pėrshtatashmė tė tė marrit , krahasuar me  formulimin e mėparshėm  oral.

 Plekonarili nė klinikė

STRUKTURA MOLEKULARE
Arildone
Pleconaril

rimant.gif (10508 bytes) Amantadina (majtas)  Rimantadina (djathtas)
Figura 4

 

Amantadina
Emri kimik: tricyclo[3.3.1.1.3,7]decane-1-amine hydrochloride
Emra tė tjerė: 1-adamantanamine, amantadine HCl, Symmetrel®, Mantadix®, Amantan®

Rimantadina
Emri kimik: alpha-methyltricyclo[3.3.1.1.3,7]decane-1-methanamine hydrochloride
Emėr tjetėr: alpha-methyl-1-adamantanemethylamine HCl, Flumadine®

Kėto orgjinalisht mendohet se janė lyzozomotropik, qė mendohet se bllokojnė acidifikimin nė vezikulat endocytike dhe lyzozomat. Megjithatė ata aktualisht njifen se veprojnė nė njė proteinė virale, kanali jonik M2, i cili ėshtė inevojshėm pėr acidifikimin e mbulesės sė virusit nė endozomė, njė proces qė duhet tė ndodhė pėrpara zhveshjes sė virusit. Kėto medikamente mundet qė gjithashtu tė veprojnė nė maturimin e glykoproteinės HA tė influencės kėshtu qė virionet pasardhėse janė shumė tė dobėt nga pikėpamja e infektimit.

Kėto medikamente janė mjaft tė mirė pėr profilaksi nga goja kundrejt influencės A (por jo pėr influencėn B). Ata janė njė alternativė e mirė pėr kundrejt vaksinės tek pacientėt me system imun tė ndrydhur dhe tek tė moshuarit. Pėrveēse kėsaj, ata nuk pėrdoren shumė nė vėndet perėndimore. Rimantadina, si profilaktik, ka qėnė pėrdorur nė shumė vėnde tė ish BS. Tė dy kėta medikamente janė tė licensuar pėr pėrdorim nė USA. Interesi pėr kėta medikamente ėshtė rritur pėr shkak tė mundėsisė sė pandemisė sė gripit tė shpendėve pasi aktualisht nuk ka vaksinė pėr kėtė tip tė influencės (H5N1) dhe kjo kėrkon disa muaj, pasi ėshtė identifikuar shtami pandemik, qė tė pėrgatitet .

Nė sezonin e influencės sė 2005-2006, 92% shtameve tė H3N2 kishin mutacione me rezistencė kundrejt kėtyre medikamenteve si ndodhi nė 25 % tė rasteve me shtamin e H1N1 tė testuar. Probleme tė ngjashme janė parė nė vitet 2006-2007 dhe kėshtu kėto medikamente nuk rekomandohen deri nė rėnien e pėrqindjes sė rezistencės sė tipeve kryesorė qarkullues.
 

 

 

STRUKTURA MOLEKULARE
Amantadina
Rimantadina

Acyclovirfosforilohet sė pari nga njė kinazė virale  pėr nė acycloGMP dhe mandej  nga kinazat qelizore pėr  acycloGDP dhe acyclo GTP

Figura 5
SINTEZA E ACIDIT NUKLEIK

Medikamentet mė tė mirė qė ne kemi janė tė kėtij tipi.

Ata janė selektivė pėr shkak se:

 • Virusi mund tė pėrdorė enzimėn e tij pėr tė aktivizuar medikamentin
  dhe/ose
 • Polymerazat virale mund tė jenė shumė mė tė ndjeshme kundrejt medikamentit se sa enzimat koresponduese tė bujtėsit

 

thykin.jpg (51305 bytes) Janė shtuar tek timidina tre fosfate. I pari ėshtė shtuar nga enzima virale dhe tė tjerat nga enzimat  qelizore
Figura 6

Substratet e Tymidin kinazės
Timidinė kinaza (figura 6) e herpes simpleksit (dhe tė tjerė) virusė lejon qė virusi tė rritet nė qelizat qė nuk kanė koncentrim tė lartė tė acideve nukleikė prekrusorė tė fosforiluar. Kėto zakonisht janė qeliza qė nuk replikojnė genomėn e tyre (si p.sh qelizat nervore). Qelizat nė qetėsi kanė nukleozide tė pafosforiluara. Me sjelljen e kinazės sė tij, virusi mund tė rritet nė qelizat qė nuk janė nė ndarje, nėpėrmjet fosforilimit tė nukleozideve tė qelizės.

Emri i enzimės ėshtė njė gabim i vogėl pasi ajo mund tė veprojė nė nukleozide tė tjera veē timidinės (timidina ėshtė substrati mė i mirė) qė do tė thotė se enzima ėshtė substrat jo specifik. Kjo ėshtė nė kundėrshtim me timidinė kinazėn e qelizės bujtėse e cila ėshtė shumė specifike kundrejt timidinės pasi qeliza ka enzima tė tjera pėr tė forforiluar nukleozidet e tjera. Kjo mungesė e specifitetit tė enzimės virale e lejon atė (enzimėn) qė tė veprojė nė nukleozidet-medikamentet analoge dhe ti fosforilojė ato. Enzima e bujtėsit, pėr shkak tė specifitetit tė lartė tė saj, ėshtė mė pak e mirė se kjo (dhe shpesh nuk fosforilon gjithė medikamentet).

Fakti qė enzima virale ėshtė mjaft e mirė pėr fosforilimin e medikamentit ka njė avantazh tjetėr. Ne mund tė japim nukleozide-analoge nė njė formė tė pa-fosforiluar. Kjo ėshtė e dobishme pasi ėshtė e vėshtirė qė tė futėsh medikamente tė fosforiluar brėnda nė qelizė, sepse membrana e plazmės ka depėrtushmėri tė ulėt kundrejt komponimeve tė fosforiluara, nė mungesė tė njė proteine specifike transporti.

Kėshtu nevoja pėr aktivizim kufizon pėrdorimin e medikamentit kundrejt virusėve me timidinė kinazėn e tyre ose qė shkaktojnė tek qelizat njė mbiprodhim tė enzimės endogjene (tė cilat, nė ras se jemi me fat, aktivizojnė medikamentin nė njė shkallė pak mė tė mirė).

Duke i pėrmbledhur, pėrdorimi i gjėrė i kėtyre medikamenteve rezulton nga fakti qė:

 • ata aktivizohen vetėm nga qelizat e infektuara me virus
 • forma e aktivizuar e medikamentit bėhet dhe mė specifike si rezultat i tė qėnit tė polimerazės sė ADN virale mė shumė e ndjeshme kundrejt medikamentit se sa enzima e bujtėsit.

Shumica e sintezės sė acideve nukleikė qė shkaktojnė inhibimin e medikamenteve janė nukleozidet analoge me njė bazė sheqeri ose tė dyja tė ndryshuara. Acycloviri (acycloguanozina) ėshtė shėmbulli mė i mirė i medikamenteve tė tillė dhe pėrdoret pėr tė trajtuar infeksionet nga herpes virusėt. Ai futet nė qelizė nėpėrmjet membranės sė plazmės si formė nukleozide dhe mandej fosforilohet specifikisht brėnda nė qelizė, nė njė formė aktive, nga timidinė kinaza e herpes virusit. Mandej ai bllokon sintezėn e ADN nėpėrmjet bllokimit tė polimerazimit; ai ėshtė njė zinxhir fundor.

 

acyccr.gif (8093 bytes) Acycloviri
Figure 7
BLLOKUESIT E SINTEZĖS SĖ ADN

Modifikimet e sheqerit

Acyclovir/Acycloguanozina
Emri kimik: 9-(2-hydroxyethoxymethyl)guanine, acycloguanosine (ACG)
Emėr tjetėr: Aciclovir (ACV), Zovirax®. (figura 7).

Si dhe ėshtė theksuar mė sipėr, ky medikament ėshtė shumė zgjedhės dhe njė prej medikamenteve tanė anti-viralė mė tė mirė. Ai ėshtė jo-toksik tek qelizat e painfektuara (me pėrjashtim tė disa disfunksioneve renale) pėr shkak tė mos aktivizimit nga qelizat e painfektuara (sepse medikamenti ėshtė substrat i varfėr pėr timidinė kinazėn e qelizės specifike). Pėrveē kėsaj, ADN polymeraza e virusit tė herpes simpleksit ėshtė 10 herė mė e ndjeshme se sa ADN polymeraza qelizore. Ky medikament ėshtė inhibitor kompetitiv – ai konkuron me dGTP – por ai gjithashtu vepron nė tjetėr rrugė qė ėshtė mė shumė e rėndėsishme . Kur ai gjėndet i pėrfshirė nė ADN, ai vepron si njė zinxhir fundor (figura 8). Ai merret nga goja, aplikohet nė vėnd ose intravenoz.

HSV-1, HSV-2 dhe VZV janė tė ndjeshėm nga acycloviri.

term.jpg (114450 bytes)  Zinxhiri fundor
Figura 8
Acycloviri ėshtė efektiv kundrejt keratitit tė shkaktuar nga herpes simpleksi, forma latente e VHS, fshikat e buzėve (H. labialis), herpesin gjenital. Mutantė rezistentė kundrejt Acyclovir janė problem pas njė kohe tė gjatė pėrdorimi qė duket se janė si rezultat i ndryshimeve nė timidinė kinazėn ose gjenin e polimerazės.

Ka njė formė promedikamenti tė acyclovirit tė quajtur Valaciclovir ((VACV), Zelitrex®, Valtrex®) i cili ėshtė njė L- valine ester i medikamentit. Kjo mund tė merret nga goja.

Pencicloviri
Emri kimik: 9-(4-hydroxy-3-hydroxymethyl-but-1-yl)guaninė
Emri tjetėr: PCV, Denavir®, Vectavir®

Pėrdoret kundėr VSH-1 dhe -2 dhe VZV, Pencicloviri ėshtė i njėjtė nė veprimin me atė te acyclovirit, qė ėshtė njė zinxhir fundor. Pėr shkak tė patretshmėrisė, ai mund tė pėrdoret vetėm si krem nė vendin e infektimit.

Famciclovir
Emri kimik: diacetyl ester of 9-(4-hydroxy-3-hydroxymethyl-but-1-yl)-6-deoxyguaninė
Emėr tjetėr: FCV, Famvir®.

Ky ėshtė njė promedikament i Penciclovirit dhe ėshtė konvertuar nė Penciclovir si rezultat i oxidimit dhe hydrolizės tė dy grupeve ester. Pėr shkak tė esterifikimit, ai ėshtė i tretshėm nė ujė dhe mund tė jepet nga goja. Ai gjithashtu pėrdoret kundra HSV-1 dhe -2 dhe infeksioneve tė VZV.

STRUKTURA MOLEKULARE
Acyclovir

acvgan.gif (5258 bytes) Acycloviri  Gancyclovir
Figura 9
Ganciclovir
Emri kimik: 9-(1,3-dihydroxy-2-propoxymethyl)guaninė
Emėr tjetėr: DHPG, GCV, Cymevene®, Cytovene® - figura 9

Ky medikament ėshtė shumė i ngjashėm me Acyclovirin, ai ka njė ekstra -OH. Ai gjithashtu ėshtė i pėrshtatshėm si njė pro-medikament i quajtur Valganciclovir i cili ėshtė njė L-valine ester i Ganciclovir (Valcyte). Valgancicloviri oral ndoshta do tė zėvėndėsojė Ganciclovirin intravenoz pėr terapinė dhe parandalimin e infeksioneve tė cytomegalovirusit (CMV). Gancicloviri ėshtė aktiv kundrejt CMV pėr tė cilėn ai ėshtė medikament i zgjedhur . Acycloviri ka disa veprime kundrejt CMV nė kulturė porse nuk ka gjetur shumė pėrdorim nė terapi tė kėtyre infeksioneve pėr shkak tė superioritetit tė Ganciclovirit.

Ashtu si me Acyclovir, Gancicloviri ka target polymerazėn e ADN virale dhe vepron si njė zinxhir fundor. Nė qelizat e infektuara me herpes virusin, sė pari ai fosforilohet nga timidinė kinaza virale dhe mandej nga kinaza e qelizės pėr tė prodhuar formėn trifosfo tė medikamentit i cili inkorporohet (pėrfshihet) nė brėndėsi tė fundorėve tė zinxhirit tė ADN. Megjithatė, CMV nuk enkodon timidinė kinazėn. Nė vėnd, tė saj, Gancicloviri fosforylohet nga njė protein kinazė e enkoduar tek CMV (UL97) e cila vlerėsohet pėr specifitetin e saj pėr qelizat e infektuara. Selektiviteti arrihet gjithashtu pasi polimeraza virale ka 30 herė mė tepėr afinitet pėr Ganciclovirin se sa pėr enzimėn e bujtėsit.

Normalisht, Gancicloviri jepet intra-venoz nė sasinė prej 10mg/kg pėr ditė ose nga goja nė sasinė prej 3000mg/ditė. Ai shpesh pėrdoret pėr retinitin e shkaktuar tek pacientėt e SIDA tek tė cilėt ka njė implant intraocular tė njohur si (qė ėshtė, intravitreal) Vitrasert. Ky pėrmban 4.5 mg Ganciclovir pėr terapi tė lokalizuar.

STRUKTURA MOLEKULARE
Ganciclovir

Ara-A
Figura 10
Adenosine arabinosida
Emri kimik: 9-beta-D-Arabinofuranosyl-9H-purin-6-amine
Emri tjetėr:
Vidarabine, Ara-A - figura 10

Acycloviri dhe Gancicloviri janė fundorė tė zinxhirit sepse ata nuk kanė njė rreth sheqeri komplet; grupi i pėrshtatshėm 3’-OH nevojitet tė formojė njė lidhje fosfodiesterike qė mungon gjatė zgjatjes sė ADN.  Adenosine arabinoside ka njė sheqer komplet por ai mė shpesh ai ėshtė arabinozė se sa ribozė. Ky medikament ka efekte anėsore tė rėnda dhe pėrdoret vetėm nė sėmundjet potencialisht vdekje prurėse. Pėrveē kėsja ai deaminizohet lehtėsisht nė gjak  nė njė formė mė pak efektive  e quajtur, ara-hypoxanthine

AZT
Figura 11A
Zidovudina
Emri kimik: 3′-azido-2′,3′-dideoxythymidine
Emri tjetėr: Azidothymidine, AZT, Retrovir
®  - figure 11A

Ky medikament ėshtė gjithashtu njė zinxhir fundor. Ai fosforilohet nga njė kinazė qelizore  dhe kėshtu ai mund tė pėrdoret kundrejt virusėve  pa timidinė kinazėn e tyre (si p.sh. VIH). Revers transkriptaza (ARN-dependent ADN polymeraa) ėshtė mė shumė e ndjeshme kundrejt medikamentit se sa  kundrejt ADN polymerazė –depedent,  ADN  e vlerėsuar pėr specifitetin por qė ka shumė efekte tė rėnda toksike. Ai pėrdoret si njė medikament kundėr VIH-tip 1 dhe tip 2 (shif  kapitujt e VIH). Pėr shkak tė pėrdorimit tė ARN polymerazė  II  nė sintezėn e gjenomės virale  tė retrovirusėve  dhe tė  nivelit tė lartė pauses sė mutacionit  tė virusit, presioni zgjedhės i prezencės sė medikamentit  shkakton  shpejt  shfaqje tė mutantėve viralė rezistentė. Tė gjithė kėta kanė mutacione  nė revers transkriptazė. Pėr shkak tė shfaqjes sė mutantėve rezistentė AZT  jepet nė kombinim me medikamente tė tjera.
 

STRUKTURA MOLEKULARE
AZT

Cidofoviri
Figura 11B

Figura 11C
Egzema vaccinatum tek njė djalė me moshė  28 muajsh

Cidofoviri
Emri kimik: 1-[( S )-3-hydroxy-2-(phosphonomethoxy)propyl]cytosine dihydrate (HPMPC)
Emri tjetėr: Vistide® - figura 11B

Cidofoviri ėshtė dhe njė zinxhir ADN fundor dhe njė inhibitor i polimerazės sė ADN. Ai ėshtė njė fosfonat acycklik nukleozid (jo fosfat) nė tė cilėn lidhja C-O-P ėshtė njė monofosfat nukleozid ėshtė zėvėndėsuar nga lidhja fosfanate (C-P) duke siguruar njė stabilitet enzimatik pauses me gjysėm jete tė gjatė.

Medikamenti jepet nė formėn e njė fosfonometoxy-nukleozidi dhe ėshtė fosforiluar dy herė nė qelizė brėnda pėr tė aktivizuar formėn difosfat duke pėrdorur dy kinaza qelizore ( pyrimidine nukleozid monofosfat kinazė dhe pyrimidine nukleozid difosfat kinazė. Kinaza virale nuk ėshtė pjesėmarrės, nė dallim nga acycloviri i cili jepet si formė nukleozidi dhe fosfati i parė shtohet nga timidinė kinaza virale).

Cidofoviri inhibon ADN polymerazėn e njė numuri virusėsh nė koncentrime qė janė thelbėsisht tė ulėt se sa nevojitet pėr tė inhibuar ADN polymerazėn humane. Ai ėshtė aktiv kundrejt herpes virusėve me mė pak efekte anėsore se Gancicloviri megjithėse ai shfaq nefrotoksicitet dhe njė numur efektesh tė tjera anėsore. Ai duhet tė jepet bashkė me probenecid me qėllim pėr tė bllokuar eliminimin tubular renal tė medikamentit.

Cidofoviri ėshtė sidomos i vlefshėm nė trajtimin e cytomegalovirusėve. Pėrdoret pėr trajtimin e retinitit tė CMV nė pacientėt me SIDA. Ai mund tė jetė i suskesshėm nė trajtimin e infeksioneve tė herpesvirusėve rezistentė kundrejt acyclovirit. Ai ėshtė gjithashtu aktiv kundrejt pox-virusėve, pėrfshi dhe virusin e e molluscum contagiosum , virusin BK, i cili ėshtė njė virus i polyoma, dhe adenovirusėt. Ai ėshtė premtues pėr trajtimin e pacientėve me system imun tė ndrydhur pėr gastroenteritet e shkaktuar nga adenovirusėt, megjithėse nuk janė bėrė studime kontrolli si dhe ėshtė pėrdorur si njė trajtim ndihmės pėr shtesė tek HAART nė trajtimin e pacientėve tė SIDAS me leukoencefalopaty progressive multifokale(PML). Kjo e fundit shkaktohet nga JC, njė tjetėr virus i polyomės tek njerzit.

Cidofoviri sė fundi (Mars 2007) ėshtė pėrdorur (bashkė me medikamentin eksperimental, ST-246) nė trajtimin e rastit tė eczema vaccinatum nė njė djalė dy vjeē. Ky ėshtė njė efekt anėsor jo i zakonshėm i vaksinimit me small pox nė tė cilėn virusi nė vaksinėn e gjallė ka kaluar tek personat tė cilėt zakonisht janė me sistem imun tė ndrydhur. Nė kėtė rast, pėr shkak tė egzemės, meqėnėse virusi ėshtė i aftė tė futet tek qelizat e lėkurės sė pacientit dhe tė replikohet, fillimisht shkakton njė skuqje tė gjėrė dhe pastaj fshikėz me njė gropėz qėndrore e cila ėshtė tregues i infektimit nga vaccinia. Njolla rrethohet tek 50 % e pacientėve nga lėkura e keratinizuar. Megjithėse eczema vaccinatum mund tė jetė fatale,pacienti ka dalė pas njė qėndrimi prej 48 ditėsh nė spital.
 

BURIMI WEB
Cidofoviri
Medicinenet

 

DDI
Figura 12
Modifikime tė tjera tė sheqerit

Dideoxyinosina
Emri kimik: 2′,3′-dideoxyinosine
Emra tė tjerė: DDI, Didanosine, Videx® - figura 12

Ky ėshtė licensuar pėr pėrdorim kundėr VIH nė pacientėt rezistentė kundrejt AZT dhe nė trajtim tė kombinuar me medikamente sė bashku me AZT.
 

STRUKTURA MOLEKULARE
DDI

DDC
Figura 13

Zalcitabina
Emri kimik: 2′,3′-dideoxycytidine
Emri tjetėr: Dideoxycytosine, DDC, Hivid®, - figura 13

DDC gjithashtu ėshtė licensuar pėr pėrdorim me AZT nė pacientėt e VIH. Pėrsėri si AZT ai ka njė toksicitet tė theksuar pėr shkak tė specifitetit tė pakėt kundrejt polimerazės virale dhe shfaqjes sė shpejtė tė shtameve rezistentė tė VIH.

Stavudina
Emri kimik: 2′,3′-didehydro-2′,3′-dideoxythymidine
Emri tjetėr: d4T, Zerit®.

Ky gjithashtu pėrdoret nė terapi tė kombinuar, sidomos nė rastet e formės sė pėrparuar tė VIH.

Lamivudina
Emri kimik: (−)-β-L-3′-thia-2′,3′-dideoxycytidine
Emri tjetėr: 3TC, Epivir®, Zeffix®).

Ky ėshtė aktiv kundrejt tipeve 1 e 2 tė VIH si dhe kundėr virusit tė hepatitit B. Nė tė dy rastet ai vepron si njė fund zinxhiri gjatė revers transkriptimit. Pėr VIH, 3TC mund tė jepet me AZT nė kombinim me medikamentin (Combivir®) ose me AZT dhe Abacavir (Trizivir®).

Abacavir
Emri kimik: (1S,4R)-4-[2-amino-6-(cyclopropylamino)-9H-purin-9-yl]-2-cyclopentene-1-methanol succinate
Emri tjetėr: ABC, Ziagen®

Emtricitabine
Emri kimik: (−)-β-L-3′-thia-2′,3′-dideoxy-5-fluorocytidine
Emri tjetėr: (−)-FTC, Emtriva®.

Ky ėshtė njė tjetėr bllokues i revers transkriptazės qė ėshtė aktiv kundėr virusit VIH dhe virusit tė Hepatitit B.

Tenofovir disoproxil
Emri tjetėr: bis(POC)PMPA, Viread®

Tenofoviri ėshtė aktiv kundėr revers transkriptazės sė retrovirusit dhe hepatitit B dhe ėshtė njė fund zinxhiri. Ai shpesh pėrdoret nė kombinim me lamivudinėn dhe njė revers transkriptaze bllokuese jo nukleozide, efavirrenz. Ay nuk duhet tė pėrdoret nė kombinim me lamivudinėn dhe abacavirin.
 

IDU
Figura 14
Modifikimi i bazave

Kėto janė analogė tė pyrimidinės qė janė pėrfshirė brėnda ADN nga ADN polimeraza virale. Ato formojnė njė ēift bazash jo stabėl dhe gabimi nė translatim rezulton nė protein mutante. Ata janė bllokues kompetitivė tė ADN polymerazės virale pas fosforilimit intra qelizor.

Bromovinyl deoxyuridine (Brivudin)
Emri kimik: (E)-5-(2-bromovinyl)-2′-deoxyuridine, bromovinyldeoxyuridine
Emra tė tjerė: BVDU, Zostex®, Zonavir®, Zerpex®.

BVDU pėrdoret pėr trajtimin e VHS (tipi 1) dhe VZV. Medikamenti fillimisht fosforilohet nga timidinė kinaza, duke ngritur kėshtu specifitetin e saj. Ai pėrdoret nė infeksione tė ndryshme tė VHS dhe VSV pėrfshi keratitin nga VHS dhe herpesin gjenital. Ai mund tė jepet nga goja ose aplikohet nė vend.

Iodo-deoxyuridine (Idoxuridine)
Emri kimik: 5-iodo-2′-deoxyuridine
Emra tė tjerė: IDU, IUdR, Herpid®, Stoxil®, Idoxene®, Virudox® - figura 14

Ky ėshtė i ngjashėm me BVDU dhe tashmė pėrdoret kryesisht nė sy me pika ose si krem nė vendin pėrkatės gjatė keratitit nga VHS.

Trifluorothymidine (Trifluridine)
Emri kimik: 5-trifluoromethyl-2′-deoxyuridine
Emra tė tjerė: TFT, Viroptic®. - figura 15

Ky ėshtė i ngjashėm pėr nga mėnyra e veprimit me BVDU dhe IDU. Ai gjithashtu aktivizohet nga timidinė kinaza virale. TFT pėrdoret si krem nė vendin pėrkatės ose me pika nė sy pėr trajtimin e keratitit nga VHS.
 

Trifluorothymidina
Figura 15


Inhibitorėt jo-nukleozidė tė revers transkriptazės (figura 16)

Pėr shkak tė problemeve me AZT dhe analogė tė tjerė nukleozidė nė trajtimin e VIH, ka interes nė rritje nė njė tjetėr drejtim pėr bllokimin e sė njėjtės enzimė, revers transkriptazės. Medikamente alternative mund te jene tė dobishėm nė terapinė kombinuse pasi ka njė kufi tė numurit tė mutacioneve qė revers transkriptaza mund tė mbartė pa humbur funksionin. Mutacionet rezistentė kundrejt inhibitorit jo kompetitiv jo nukleozid tė revers transkriptazės do tė jenė nė vend tė ndryshėm nė enzimė nga mutacioni qė prodhon enzima rezistente kundrejt njė analogu nukleozid kompetitiv.

Inhibitorėt jo nukleozidė janė shumė potentė dhe inhibitorėt selektivė tė revers transkriptazės qė ne kemi punojnė nė njė koncentrim nanomolar. Ata kanė toksicitet minimal me kulturat qelizore (aktiviteti antiviral nė koncentrim 10.000 deri 100.000 herė mė tė ulėt se koncentrimi toksik) dhe janė treguar qė punojnė sinergjikisht me analogėt nukleozidė tė tillė si AZT. Pėrveē kėsaj ata punojnė kundėr nukleozidit analog rezistent tė VIH. Kėshtu kėta medikamente kanė indeks tė lartė terapeutik dhe gjithashtu tregojnė njė biopėrshtatshmėri tė mirė dhe koncentrimet anti virale arrihen pa vėshtirėsi. Ata janė inhibitorė revers transkriptazė jo kompetitivė qė shėnojnė njė xhep allosterik nė molekulėn e revers transkriptazės.

Inhibitorėt jo konkurues tė revers transkriptazės
Figura 16


Nuk ėshtė e papritur qė kėta medikamente target reverstranskriptazė, shfaqin shpejt mutant rezistentė edhe pas vetėm disa pasazheve nė kulturėn qelizore. Tek pacientėt, mutantėt rezistentė gjithashtu zhvillohen shpejtė. Pėr kėtė arsye ata janė pak tė pėrdorshėm nė monoterapi; Megjikėtė, megjithėse shtamet rezistentė tė virusit janė kros rezistentė kundrejt inhibitorėve tė tjerė jo nukleozidė, ata nuk janė inhibitorė kundrejt nukleozidėve analogė. Ka gjithashtu disa tė dhėna qė kėta medikamente mund tė jenė tė aftė tė mposhtin rezistencėn nė koncentrime tė larta qė duket se ėshtė e arritshme.
Tashmė ka njė numur tė kėtyre agjentėve qė janė tė dallueshėm kimikisht:

Nevirapina
Emri kimik: 11-cyclopropyl-5,11-dihydro-4-methyl-6H-dipyrido[3,2-b:2′,3′-f][1,4]diazepin-6-one
Emra tė tjetėr: NVP or BIRG-587, Viramune®

Nė monoterapinė, ky medikament shkakton nė fillim njė rėnie tė numurit tė virioneve tė VIH, por rezistenca mbetet dhe titri i virusit rritet pėrsėri nė nivele tė larta. Ky medikament ėshtė aprovuar pėr terapinė e pacientėve me SIDA.

Delavirdina
Emri kimik: 1-(5-methanesulfonamido-1H-indol-2-yl-carbonyl)-4-[3-(1-methylethyl-amino)pyridinyl)piperazine monomethane sulfonate
Emėr tjetėr: Rescriptor®.
Ky ėshtė njė komponim i bis (heteroaryl) piperazinės. Nė terapinė e kombinuar tė kėtij preparati me AZT deh 3TC, janė vėnė re rritje tė konsiderueshme tė qelizave CD4+. Ata kanė treguar njė rezultat premtues nė pacientėt me njė nivel shumė tė ulėt tė qelizave CD4+ qė kanė patur pėrpara trajtimit me AZT. Nė kombinim me AZT dhe 3TC, DLV mund tė vonojė shfaqjen e rezistencės kundrejt AZT. Medikamenti thithet shpejt. DLV pėrdoret nė kombinim me nukleozidė analogė tė tillė si AZT dhe inhibitorė tė proteazės tė diskutuar mė poshtė.
 

STRUKTURA MOLEKULARE
Nevirapine
Efavirenza

Efavirenza (Sustiva)
Figura 17
Efavirenz
Emri kimik: (−)6-chloro-4-cyclopropylethynyl-4-trifluoromethyl-1,4-dihydro-2H-3,1-benzoxazin-2-one
Emra tė tjerė: Sustiva®, Stocrin®. Mė parė i njohur si DMP-266 - figura 17

Efavirenza qė pėrdoret nė kombinim me medikamente tė tjera, mund tė bllokojė sė paku ngarkimin viral gjithashtu inhibitorin e protezės Indinavir nė kombinim ekuivalent me inhibitorė nukleozidė revers transkriptazė. Krahasimi i reduktimit tė ngarkesės virale me Efavirenz plus AZT plus 3TC, grupi standart i kontrollit ėshtė trajtuar me Indianavir plus AZT plus 3TC, kombinimi i Efavirenzės bllokon ngarkesėn virale poshtė 400 kopjeve nė njė raport sinjifikativ mė tė lartė tek vullnetarėt se sa kontrolli gjatė gjithė kohės sė shėnuar midis javės sė 2 dhe javės sė 24.

 

Udhėzues pėr trajtimin me HAART tė pacientėve tė trajtuar dhe naivė

 


  

Foscarneti

Figura 18
Inhibitorė te tjerė jo nukleozidė tė polymerazės

Foscarnet
Emri kimik: trisodium phosphonoformate
Emėr tjetėr: Foscarnet sodium, Foscavir®, PFA, phosphono acid formik - figura 18

Ky ėshtė njė inhibitor kompetitiv i ADN polymerazės – ai lidhet tek vendi i pyrofosfatit . ADN viral polymeraza bllokohet nė koncentrime nga 10-100x mė tė ulta se ADN polymeraza qelizore duke dhėnė disa selektivitete. Ai pėrdoret intravenoz pėr retinitin CMV nė pacientėt me SIDA dhe nė pacientėt e tjerė me imunitet tė ndrydhur. Ai ėshtė i pėrshtatshėm kur virusi infektues ka fituar rezistencėn kundrejt medikamenteve tė tjerė tė tilla si Acycloviri.

 

STRUKTURA MOLEKULARE
Foscarneti

Isentress (Raltegravir)
Figura 19a

   Ribavirin
Figura 19b

INTEGRIMI I ADN

Retrovirusėt kopjojnė gjenomėn e tyre ARN nė ADN duke pėrdorur revers transkriptazėn. ADN mund tė mbetet si njė provirus cirkular ose mund tė integrohet nė ADN qelizore. Kjo e fundit ėshtė e nevojshme pėr transkriptimin nė ARN mesenxher gjenomike. Kėshtu integrimi kėrkohet pėr replikimin viral. Integrimi i ADN kryhet nga enzima integrazė e cila ėshtė enkoduar nė gjenin pol. Nevoja e integrimit pėr replikim nėnkupton qė integraza duhet tė jetė njė medikament target. Sė fundmi ėshtė aprovuar njė integrazė inhibitore specifike.

Raltegravir
Emri kimik: is N-[(4-Fluorophenyl)methyl]-1,6-dihydro-5-hydroxy-1-methyl-2-[1-methyl-1-[[(5-methyl-1,3,4-oxadiazol-2-yl)carbonyl]amino]ethyl]-6-oxo-4-pyrimidinecarboxamide krype monopotassiumi.
Emra tė tjerė: Isentress® , MK-0518 - figura 19a

Isentress mund tė pėrdoret si pjesė e regjimit HAART kur pacienti ėshtė rezistentė kundrejt medikamenteve tė tjera tė tilla si inhibitorėt proteazė. Ai ėshtė i krahasuar me Sustiva (Standarti i kujdesit) nė HAART pėrmbi njė periudhė prej 24 javė. Mė shumė se 80% tė kėtyre tė cilėt marrin medikament treguan rėnie nė gjak tė virusit deri nė nivelin e zbullimit me vėshtirėsi. Ai nuk ėshtė aprovuar pėr fėmijtė e infektuar me VIH.


INHIBITORĖT E SINTEZĖS SĖ ARN

Ribavirina
Emri kimik: 1-β-D-ribofuranosyl-1H-1,2,4-triazole-3-carboxamide
Emra tė tjerė: Virazole®, Virazid®, Viramid® - figura 19b

Ky medikament nuk ėshtė njė pirimidinė ose purinė. Ai bllokon ARN polimerazėn e influencės jo kompetitivisht in vitro, por dobėt in vivo. Ai mund tė veprojė si njė analog guanozine dhe bllokon formacionin 5' cap nė mARN. Cap normalisht pėrmban methyl guanozinė. Megjithatė ribavirina njifet se bllokon prodhimin e virusit infektiv tė polios dhe ky virus nuk do tė ketė njė cap methyl guanozinė; kėshtu qė kjo duhet tė jetė njė mekanizėm alternativė pėr veprimin e ribavirinės. Ka tė ngjarė qė ky medikament fut mutacione tė shumta nė ARN virale duke i dhėnė asaj paaftėsinė pėr njė cikėl tė ri infeksioni tė qelizės.
 

Ribavirina dhe frekuenca e mutacionit

Njė formė aerozoli pėrdoret kundėr VRS (virusit respirator sincicial) dhe medikamenti pėrdoret intravenoz kundrejt Lyza fever. N.B. Ribavirina mund tė kundėrshtojė efektin e AZT si ėshtė gjetur nė disa kombinime fillestare terapeutike kundrejt VIH.

Neplanocin A
Emri kimik: 4-Cyclopentene-1,2-diol, 3-(6-amino-9H-purin-9-yl)-5-(hydroxymethyl)-, (1S,2R,3R)-
Emra tė tjerė: dihydropropyl adenine, Vidarabine

Ky medikament, njė inhibitor i fuqishėm i S-adenosylhomocysteine hydrolase, mundte qė gjithashtu tė bllokojė kapimin e inhibitorėve tė mRNA. S-adenosylhomocysteine hydrolase ka treguar se vė nė veprim aktivitetin antiviral kundrejt pox-, paramyxo-, rhabdo-, filo-, bunya-, arena-, dhe reovirusėve. Ajo gjithashtu interferon me replikimin e VIH nėpėrmjet inhibimit tė procesit tė transaktivizimit Tat.
 

 

STRUKTURA MOLEKULARE
Ribavirina

 

 

ENZIMAT QĖ ĒAJNĖ ARN

Ribozymat janė molekula ARN qė kanė cilėsi katalitike midis tė cilave ėshtė dhe ēarja e acideve nukleikė. Heptazyma ėshtė njė ribozomė qė ēan ARN e hepatitit C nė regjionet me konservim tė lartė (nėpėrmjet reduktimit tė mundėsisė tė zhvillimit tė rezistencės). Ajo njef dhe ēan tė gjtihė tipet e njohur tė hepatitit C, duke ndaluar kėshtu replikimin viral. Heptazyma nuk pėrdoret me sukses nė provat klinike.
 

Ribozymat katalitike tė ARNs

 

 

INHIBITORĖT E SINTEZĖS SĖ PROTEINĖS

Pak progres ka nė pėrgatitjen e medikamenteve qė inhibojnė sintezėn e proteinave virale meqėnėse virusėt pėrdorin mekanizmat e translacionit tė qelizės bujtėse. Megjithatė ėshtė nė pėrdorim njė medikament i kėsaj klase.

Fomivirsen
Emri kimik: Oligonukleotidet anti-sens
Emra tė tjerė: ISIS 2922, Vitravene®.

Fomivirsina ėshtė njė nukleotide anti-sens qė pėrbėhet prej 21 nukleozidesh qė janė fosforotiate tė stabilizuara. Ai mund tė jepet si njė injeksion intra-okular pėr retinitin CMV. Ai specifikisht hibridizohet tek mARN pėr proteinėn 2 tė hershme tė CMV duke bllokuar translatimin e tij.

 

integ.jpg (38441 bytes)   Procesi i aktivitetit tė proteazės sė retrovirusit nė tė cilin proteaza fillon si pjesė e POL proteinės  dhe mandej ēan poliproteinėn
Figura 20

INHIBITORĖT E PĖRPUNIMIT TĖ PROTEINĖS

Inhibitorėt proteazės

Shumė virusė duhet tė ēajnė proteinat qė ata bėjnė. Nė rastin e glykoproteinave sipėrfaqėsore, kjo zakonisht kryhet nga proteazat e bujtėsit nė njė rrugė sekretore (p.sh aparati i Golxhit). Nė rastin e proteinave tė brėndėshme, tė tilla si polimerazat ose antigjenėt grupo-specifik (GAGs) tė retrovirusėve dhe disa virusė tė tjerė, ka njė proteazė virale qė enkodohet nė gjenin POL (figura 20).

Janė prodhuar inhibitorė qė janė tė drejtuar tek vendi aktiv i aspartyl proteazės sė VIH, pasi kjo enzimė nuk ėshtė e njėjtė pėr tu njohur nga enzimat proteolitike tė bujtėsit dhe prandaj inhibitorėt duhet tė tregojnė specifitet kundrejt proteinave virale. Veprimi i proteazės sė VIH ėshtė i rėndėsishėm kundrejt infektivitetit viral. Tani ne kemi njė shpresė pėr njė regjim medikamenti qė mund tė supresojė pa kufi progresin e sėmundjes.(shif gjithashtu kapitullin medikamenti anti-VIH)

Inhibitorėt e proteazės anti VIH janė tė gjithė substrate analoge (figura 22). Kur pėrdoren individualisht ata mund tė ndryshojnė duke ulur ngarkesėn virale deri nė midis njė nė 30tė dhe njė nė 100tė tė vlerės fillestare por dozat suboptimale tė kėtyre inhibitorėve, kur pėrdoren vetėm, mund tė rezultojnė nė humbjen e supresionit pas disa muajsh dhe nė njė grumbullim tė mutacioneve tė shumta nė gjenin e proteazės duke i dhėnė kėshtu nivel tė lartė rezistencės medikamentoze. Megjithatė duhet tė theksohet qė pacientėt me suppression tė qėndrueshėm nuk zhvillojnė mutacione rezistente. Kjo duket tė jetė pėr shkak se duhet tė ruhet replikimi pėr tė zhvilluar tė tilla mutacione nėn presionin selektiv tė medikamentit.

 

 
 

Saquinavir

Figura 21

 
Struktura e proteazės sė  RSV e lidhur tek njė  peptide analoge tek vendi i ēarjes sė  VIH. Kėrkon Chime plug-in.  Merr  Chime here – Kliko tek  thumbnail pėr tė hapur file
Figura 22A

Saquinavir (SQ)
Emri kimik: cis-N-tert-butyl-decahydro-2-[2(R)-hydroxy-4-phenyl-3(S)-[[N-2-quinolylcarbonyl-L-asparaginyl]-amino]butyl]-(4aS–8aS)-isoquinoline-3(S)-carboxamide methane sulfonate
Emra tė tjerė: Invirase® (hard gel capsules), Fortovase® soft gelatin capsules. (Hoffman-La Roche, figura 21).

Kjo ėshtė njė gjėndje e kalushme analoge e hydroxyethylamine tė vendit tė ēarjes nė njė proteinė qė njifet nga proteaza e VIH. Ajo ėshtė mė sė paku njė bio e pėrshtatshme e inhibitorėve tė proteazės prezente dhe ėshtė mė pak efektive. Megjithatė, SQ + AZT + ddC redukton vireminė me rritje tė qelizave T4 nė individėt me numur tė qelizave T4 prej 50 - 300/mm3.

Ritonavir
Emri kimik: [5S-(5R,8R,10R,11R)]-10-hydroxy-2-methyl-5-(1-methylethyl)-1-[2-(methylethyl)-4-thiazolyl]-3,6-dioxo-8,11-bis(phenylmethyl)-2,4,7,12-tetraazatridecan-13-oic acid 5-thiazolylmethyl ester
Emra tė tjerė: Norvir® (Abbot Labs).

Ky medikament redukton rastet e pėrcaktuara me VIH dhe vdekjet nga 58% tė krahasuara kundrejt placebo. Ai shkakton tė vjella nė 25% tė pacientėve. Ai pėrdoret si pjesė e terapisė sė trefishtė me aktivitet tė lartė antiretroviral(HAART).

Indinavir
Emri kimik: [(1S,2R,5(S)-2,3,5-trideoxy-N-(2,3-dihydro-2-hydroxy-1H-inden-1-yl)-5-[2-[[(1,1-dimethylethyl)amino]carbonyl]-4-pyridinylmethyl)-1-piperazinyl]-2-(phenylmethyl- -erythro)pentonamide
Emra tė tjerė: Crixivan®. (Merk).

Indinavir plus dy medikamente tė tjerė anti-RT(HAART)redukton HIV deri nė atė nivel qė PCR nuk mund tė zbulojė virus nė 85% pacientėve.

Amprenavir
Emri kimik: 3S)-tetrahydro-3-furyl-N-[(S,2R)-3-(4-amino-N-isobutylbenzene-sulfonamido)-1-benzyl-2-hydroxypropyl]carbamate

Emra tė tjerė: , Agenerase®, Prozei® (Glaxo)
Ky ėshtė njė tjetėr inhibitor protease qė pėrdoret nė terapinė kombinuese HAART

Nelfinavir
Emri kimik: [3S-(3R,4aR,8aR,2′S)]-2-[2′-hydroxy-3′-phenylthiomethyl-4′-aza-5′-oxo-5′-[2′-methyl-3′-hydroxyphenyl)-pentyl]-3-(N-(tert-butyl)-carboxamide)-decahydro isoquinoline methane sulfonateEmra tė tjerė: Viracept®.

Lopinavir
Emri kimik: N-(4(S)-(2-(2,6-dimethylphenoxy)-acetylamino)-3(S)-hydroxy-5-phenyl-1(S)-benzylpentyl)-3-methyl-2(S)-(2-oxo(1,3-diazaperhydroinyl)butanamine
Emra tė tjerė: ABT-378/r, Kaletra®.

Lopinavir jepet i kombinuar me Ritonavir, njė tjetėr inhibitor proteaze nė raportin 4/1. Pėrsėri si pjesė e HAART.

Atazanavir
Emri kimik: 1-[4-(pyridin-2-yl)phenyl]-5(S)-2,5-bis-{[N-(methoxycarbonyl)- -tert-leucinyl]amino}-4(S)-hydroxy-6-phenyl-2-azahexane
Emra tė tjerė: CGP 73547, BMS-232632, Reyataz®. (Bristol-Myers Squibb)

Bevirimat
Emri kimik: 3-O-(3′,3′-dimethylsuccinyl) betulinic acid
Emra tė tjerė: PA-457 (Panacos Pharmaceuticals)

Inhibitorėt e proteazės sė pėrshkruar mė sipėr janė pėrgjithėsisht inhibitorė tė proteazės aspartyl tė VIH. Bevirimat ėshtė mė specifik pasi ėshtė pjesėmarrės nė maturimin e virusit.

Virusi i sistemuar i VIH budon nga qeliza nė njė virion infektiv depedent nė Pr55Gag, njė prekrusor i proteinave Gag. Pr55Gag sistemohet nė particelėn virale e cila budon nga qeliza dhe nė tė njėjtėn kohė ndodh procesi i maturimit nė tė cilėn proteaza virale ēan P55Gag duke gjeneruar disa proteina tė vogla duke pėrfshirė proteinėn imaturė tė kapsidės, matriks proteinėn, nukleokapsid proteinėn dhe p6. Proteina immature e kapsidės (p25) ēahet duke formuar proteinėn mature tė kapsidės (p24). Ky process maturimi rezulton nga risistemimi struktural nė tė cilin formohet korja konike elektron-dense e virionit tė pjekur. Bevirimat pengon ēarjen qė ndodh nė maturimin e p25 to p24. Specifikisht, ēarja e p25 nė p24 ndėrpritet, duke rezultuar kėshtu nė formimin e particelave defektive jo infektive.
 

 

STRUKTURA MOLEKULARE
Indinaviri

 

Terapitė me aktivitet tė lartė  anti-retroviral (HAART)

Terapitė  e kombinuara  (koktail me tre medikamente, HAART) janė shumė efektive dhe mund tė reduktojnė ngarkesėn virale nė pacientin  nėn nivelin e zbulueshėm duke nėnkuptuar qė replikimi i VIH ka ndaluar. Njė kokteil i tillė i HAART  pėrbėhet prej  zidovudine (AZT) , lamivudine (3TC), dy inhibitorė revers transkriptazė  analog nukleozide dhe Indinavir, njė inhibitor protease. Nivelet e  ARN  virale pėrpara trajtimit, tė cilat mund tė jenė mė tė larta se  11 millionė kopje pėr  ml, reduktohen deri nė nivele tė pazbulueshme brėnda disa javėve nga ky kombinim medikamentesh (niveli mund tė jetė  mė pak se  20 kopie /ml) (figura 23). Tė dhėnat  tregojnė qė NUK ka replikim tė virusit nė kėta pacientė dhe kjo gjėndje e tillė ėshtė e qėndrueshme pėr disa vjet. Kur trajtimi ndalon, virusi rifillon shumzimin pėr shkak tė prezencės sė virusit latent nė qelizat T tė memorjes dhe ndoshta nė qeliza tė tjera.  

Njė tjetėr kombinim i trefishtė  medikamenti pėrbėhet  prej dy analogėve nukleozidė tė inhibitorėve tė revers transkriptazės (tenofovir, (R)-9-(2-Phosphonylmethoxypropyl)adenine) dhe  emtricitabine (2',3'-Dideoxy-5-fluoro-3'-thiacytidine) plus inhibitorėt jo nukleozidė  tė revers transkriptazės, efavirenz (Sustiva).

Shpetėsimi me tė gjithė kėto regjime tė komplikuara medikamentesh ėshtė i pranueshėm. Komponentėt e HAART duhet tė merren nė kohė tė ndryshme,ndonjėherė nė mesnatė dhe gjithashtu dhe gjatė ditės me ushqime tė ndryshme. Pėr shembull mos marja e saquinavirit brėnda 2 orėsh tė ngrėnies sė ushqimit kryesor shkakton  mos thithjen e tij. Nga ana tjetėr, Indinaviri duhet tė merret me njė sasi mjaft tė pakėt ushqimi. 

Tek pacientėt  qė nuk marrin  kėto tre medikamente pėr njė javė, vrehet njė rritje e dukshme e ngarkesės virale. Mos pėrputhja me terapinė e inhibitorit tė proteazės ėshtė njė problem serioz pasi virusi i ri qė shfaqet ėshtė rezistent kundrejt inhibitorit qė merret dhe gjithashtu rezistent kundrejt inhibitorėve tė tjerė tė proteazės. Ky ėshtė njė problem madhor pasi mutantėt e rinj rezistentė mund tė transmetohet tek tė tjerėt. Kėshtu nė rast se pacienti njifet qė nuk ka vepruar nė pajtim, ahere atij apo asaj nuk duhet ti jepet  medikamenti pasi mund tė shfaqet rezistenca shumė shpejt dhe ajo mund tė pėrhapet me anėn e kontaktit.

Njė pilulė e vetme me tre medikamente

 

HIV-1 Proteaza e pėrbėrė prej inhibitorit peptidomimetik makrociklik
Kėrkon njė   Chime plug-in. Merr  Chime here – Kliko nė  thumbnail pėr tė hapur  file
Figura 22B

Niveli i ARN sė VIH  nė serum i matur nga PCR pas trajtimit  me  HAART
Figura 23

 

Kjo  diagramė rrjedh nga kristalografia me rreze X qė tregon proteazėn dimerike aspartyl tė VIH (ribons). Mbejtjet Aspartate tregohen si top dhe shkop. Tregohet qė katėr aspartate janė grumbull nė vendin  aktiv tė enzimės. Inhibitori proteazė tregohet si provė  nė vendin aktiv 
Figura 24

Mund ne tė kurojmė njė  infeksion tė VIH me terapi mjekėsore?

Disa vjet mė pare, kjo mundėsi ka qėnė pėr tė qeshur. Medikamentet e vlefshėm nė atė kohė reduktonin ngarkesėn virale vetėm nė njė masė tė vogėl  dhe njė kombinim i dyfishtė  mendohej se ishte aktiv i mirė nė rast se ai tė shpinte nė shtimin e qelizave CD4 prej 50/cu mm dhe ngarkesėn virale  e ulte 1.5 logs. Tani kėto ndryshime konsiderohen shumė tė vogla. Nė rast se medikamentet e trefishta merren nė rregull  ndalojnė replikimin e VIH tek pacienti dhe ne mund tė jemi tė aftė tė eliminojmė  virusin sapo qelizat nė tė cilat  ai shumzohet janė  aktivizuar.  Ka tė dhėna qė kjo mund tė jetė e vėshtirė  sepse egzistojnė rezervuarėt latentė  tė VIH. Kur njė qelizė CD4 lė timusin ajo mund tė takojė njė antigjen, aktivizohet dhe  pėr pasojė vdes por njė set  i vogėl i kėtyre qelizave  bėhen qeliza  T tė memorjes dhe kthehen nė gjendje qetėsie. Kėto mund tė qėndrojnė nė organizėm pėr shumė vjet dhe nė rast se ato janė tė infektuara me VIH ato do tė prodhojnė provirus. Pėr kėtė arsyes kėto qeliza formojnė rezervuar pėr VIH-in tek pacienti. Niveli i infeksionit i kėtyre nėndarjeve  qelizash  nuk duket se ėshtė i lartė, mė pak se 1 nė 10.000 prodhojnė ADN latent. Kjo do tė thotė qė vetėm disa prej 10.000.000 prej 100 trilionė limfocitesh nė trup janė tė infektuara nė mėnyrė latente. Por kėto mund tė persistojnė pėr dekada dhe ato mund tė  mos preken nga terapia  me kombinim tė trefishtė. Tek individėt qė janė trajtuar me kėtė terapi tė trefishtė  pėr mė shumė se 3 vjet, niveli i qelizave tė infektuara nė mėnyrė latent mbetet i njėjtė (1 nė 10.000).  Ėshtė interesante qė virusėt e arkivės  kanė tė njėjtėn model rezistente  si ata qė kanė infektuar pacientin. Kjo do tė thotė qė nė mė shumė se 3 vjet ka mundėsi qė tė mos ketė mė replikim tė VIH. Megjithatė lajmi i keq ėshtė qė kėto qeliza rezervuarė mund tė  qėndrojnė pėr dekada.

Inhibitor proteaza e hepatitit C

 

flu1.jpg (183974 bytes)
flu2.jpg (273778 bytes)
flu3.jpg (230565 bytes)
Kėrkesa pėr  neuraminidazė nė ciklin jetėsor  tė virusit tė influencės
Figura 24

relenza-1a4g.jpg (45214 bytes)   relenza2-1a4g.jpg (31602 bytes) Neuraminidaza e virusit tė influencės e bashkuar me  Relenza.    Majtas: Enzima tregohet si zinxhir. Relenza ėshtė hapėsirė e mbushur. Mbetja e vetme  N-acetyl glucosamine nė sejcilin zinxhir tė dimerit tregohet si top dhe shkop. Djathtas: Enzima si hapėsirė e mbushur tregon inhibitorin nė vendin aktiv nė njė ēarje nė sipėrfaqe tė molekulės. 
Figura 25

 

INHIBITORĖT MODIFIKUES TĖ PROTEINĖS

 • Glykozilimi
  2-deoxyglucosa dhe D-glucosamina interferojnė me glykozilimin in vitro por, nuk ėshtė e papritur qė ka pak efekt in vivo. Castanospermina (njė produkt natyral qė rrjedh nga specia e Australian chestnut) interferon me glykozilimin e VIH dhe tė retrovirusėve tė tjerė. Kjo shpie nė uljen dramatike tė sinciciumeve. Interesi pėr kėtė medikament si agjent anti VIH ėshtė i pakėt.
   
 • Fosforilimi
  Nuk janė gjetur medikamente tė mira qė tė jenė target tė virusėve nėpėrmjet ndryshimit tė procesit tė fosforilimit tė proteinave tė tyre.
   
 • Sialiditimi (sialidaza)
  Dy glikoproteina janė gjetur nė sipėrfaqe tė virusėve tė influencės; hemoaglutinina dhe neuraminidaza (sialidaza). Kjo e fundit ka disa funksione . Ajo lejon virusin tė lėvizė nėpėr sekrecionet e mukusit nė traktin respirator kėshtu qė ai mund tė infektojė qelizat e reja. Meqėnėse acidi sialik ėshtė receptori i virusit tė influencės, ėshtė e domosdoshme qė tė hiqet acidi sialik nga sipėrfaqia e qelizave tė infektuara dhe prej virusit dhe kėshtu virusi mund tė largohet (figura 24). Neuraminidaza ėshtė shumė e rėndėsishme pėr pėrhapjen e virusit nga qeliza nė qelizė.

Zanamivir
Emri kimik: 4-guanidino-2,4-dideoxy-2,3-didehydro-N-acetylneuraminic acid, 5-acetylamino-4-[(aminoiminomethyl)amino]-2,6-anhydro-3,4,5-trideoxy-D-glycero-D-galacto-non-2-enonic acid
Emra tė tjerė: CG 167, Relenza®

Zanamiviri ėshtė njė agjent antiviral pėr influencėn i publikuar nė rastin e 1997. Ai ėshtė njė inhibitor potent i neuraminidazės virale tė virusėve tė influencės Tipi A dhe B (figura 25). Ky ėshtė i rėndėsishėm pasi dhe medikamentet e tjerė tė mėparshėm tė tillė si rimantadina janė inefektivė kundrejt virusėve tė tipit B. Struktura e Zanamivirit ėshtė bazuar nė strukturėn tre dimensionale tė neuroaminidazės. Trajtimi i tipeve A dhe B tė influencės sė marrė nga komuniteti me Zanamivir shkurton zgjatjen e shėnjave kryesore nga rreth njė ditė nė grupin e studimit nė tėrėsi dhe rreth tre ditė nė pacientėt e sėmurė nė rast se medikamenti fillohet herėt. Meqėnėse asnjė medikament antiviral nuk ėshtė aprovuar pėr trajtimin ose parandalimin e influencės b, Zanamiviri do tė mbushė njė boshllėk nė kontrollin e influencės, pasi tipi B ėshtė shkaktar i vetėm i rreth 35% tė rasteve. Pėrveē kėsaj ai ka dhe disavantazhe pasi ai kėrkohet qė tė aplikohet si aerosol tek trakti respirator, mėnyrė kjo qė pėrbėn vėshtirėsi pėr shumė vetė.

Oseltamivir
Emri kimik: ethyl ester of (3R,4R,5S)-4-acetamido-5-amino-3-(1-ethylpropoxy)-1-cyclohexane-1-carboxylic acid

Emra tė tjerė: GS 4104, Ro 64-0796, Tamiflu®
Inhibitori tjetėr i neuraminidazės, Oseltamiviri ėshtė njė acid carbocyclic sialic analog qė merret nga goja.

TARGETE TĖ TJERA
Nė ciklin jetėsor tė retrovirusėve, pėrcaktimi i proteazės specifike qė ėshtė e nevojshme pėr formimin e njė particele virale infektive ka patur sukses tė veēantė. Nė fillim, inhibitorėt e revers transkriptazės kanė qėnė gjithashtu tė suksesshėm porse nukleozidet analoge shkaktojnė efekte anėsore tė rėnda pėr shkak se ata inhibiojnė ADN polymerazėn e bujtėsit. Pėrkundrazi, inhibitorėt jo nukleozidė tė revers transkriptazės kanė njė tregues terapeutik eksellent. Nė sejcilin rast, monoterapia tė shpie nė shfaqjen e shpejtė tė mutantėve rezistentė. Shumė targete tė tjerė tė mundshėm, pėr ndėrhyrjen nė ciklin jetėsor tė virusėve, janė ende nė kėrkim dhe pa tjetėr qė qėllimi ėshtė specifiteti. Nė rastin e retrovirusėve , pėrveē kėtyre medikamenteve tė pėrmėndur mė sipėr, inhibitorėt e integrazės janė studjuar gjėrėsisht, por asnjė ende nuk ėshtė prodhuar pėr nė klinikė si trajtim rutine.
Tė tjera tė dhėna interesante mund tė gjeni nė fund tė faqes
 

Tarvacin Hepatitis C dhe HIV

 

 

BURIMI WEB

NInhibitorėt e neuraminidazės pėr trajtimin  e infeksioneve  nga influencat  A dhe B

 

STRUKTURA MOLEKULARE  
Castanospermina


Zanamivir Relenza
Oseltamiviri

 

  

Kthehu nė seksionin e virologji tė Microbiology and Immunology On-line

 


faqja sė fundi e ndėrruar nė  Monday, February 16, 2015
faqja mbahet nga 
Richard Hunt